Jeśli nie wiesz, jaki odkurzacz bezprzewodowy wybrać, to warto skorzystać z tego krótkiego przewodnika zakupowego!

Jaką funkcjonalność powinien mieć odkurzacz?

A44C7Ab62Ae546778E8Fad1400Dc30C4.Jpg

Przede wszystkim zdecyduj się, jaką funkcjonalność ma mieć Twój odkurzacz pionowy? Czy ma służyć Ci tylko do odkurzania, a może również do mopowania lub mycia podłogi? Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat odkurzaczy myjących, to zapraszam do przeczytania tego artykułu.

 

Moc ssąca odkurzacza pionowego

Niestety jeśli chodzi o siłę ssania/moc ssącą odkurzaczy pionowych, to nadal wielu producentów jej nie podaje!!! (nie ma takiego wymogu :-() Od zawsze podaje ją Dyson- moc ssania tych odkurzaczy to od 150-280 W. Siła ssania pojawiła się również przy nowych odkurzaczach Samsunga Jet (siła ssania od 150 do 280W)  i przy odkurzaczach Beko (od 22W do 210 W), Xiaomi (100-185AW)  modelach Tefala (100-230AW) i odkurzaczach Dreame.

Aktualnie największą moc ssąca 280AW mają odkurzacz bezprzewodowy:  Dyson Gen5detect oraz Samsung Bespoke Jet AI.

Jeśli macie duże mieszkanie, dom w którym oprócz podłóg twardych są też dywany, to warto wybrać model o największej sile ssania (jak np. wyżej wymienione Samsung czy Dyson)  i o długim czasie pracy. Jeśli macie niewielkie mieszkanie, a na dodatek nie posiadacie w nim dywanów ani wykładzin, to nie musicie kupować odkurzacza o największej sile ssania, bo wtedy idealnie sprawdzi się Dreame V11 (140 AW) lub dowolny Bosch z serii Unlimited 7 (testowałam i bardzo polecam!).

Kupując odkurzacz bezprzewodowy bez wiedzy na temat jego siły ssania to takie trochę kupowanie kota w worku. Co nam po odkurzaczu, który teoretycznie może odkurzać przez godzinę, jeśli niewiele zbiera…Dlatego zanim kupicie odkurzacz, którego siły ssania nie znacie, to warto go przetestować! W wielu sklepach istnieje możliwość zrobienia takiego testu na różnych powierzchniach, rozsypując zabrudzenia- naprawdę warto to zrobić, zanim wyda się sporą kwotę pieniędzy! Bezcenne są też opinie użytkowników w sieci, choć bywają skrajnie różne (jak widać każdy z nas ma inne wymagania!).

Czas odkurzania

Jeśli macie duże mieszkanie warto zwrócić szczególną uwagę na długość pracy odkurzacza, żebyście zdążyli odkurzyć całą powierzchnię! Pamiętajcie, że producenci odkurzaczy zawsze podają ten parametr biorąc pod uwagę pracę w trybie minimalnym czyli tym najsłabszym! Jeśli masz mieszkanie o powierzchni większej niż 100 m2 wybierz odkurzacz, którego długość pracy wynosi minimum 60 minut w trybie minimalnym/ekonomicznym czyli np. Dyson V15 Detect Absolute albo Gen 5, albo wybierz model, który ma na wyposażeniu 2 akumulatory np. Samsung Jet 95 Pro Extra VS20C99557TK GE.

Waga odkurzacza

Odkurzacz Bezprzewodowy

odkurzacz bezprzewodowy Electrolux

W najpopularniejszej konstrukcji odkurzacza pionowego jednostka silnika znajduje się przy rączce, co przy dłuższym odkurzaniu ciężkim sprzętem da się szczególnie odczuć w nadgarstku, dlatego wybierając odkurzacz warto sprawdzić jego wagę. Jeśli odkurzacz będzie ciężki odczujemy to nie tylko podczas odkurzania podłóg, ale szczególnie podczas podnoszenia odkurzacza do góry w celu odkurzenia np. pajęczyn z sufitu czy podczas przenoszenia odkurzacza na piętro budynku dźwigając go po schodach.

Jeśli odkurzacz bezprzewodowy ma być używany przez osoby starsze czy dzieci, lepiej żeby to była lekka konstrukcja jak np. Electrolux Ultimate 700 Turbo Drive EP71U142XN, który waży niespełna 2 kg, czy najlżejszy Dyson V12 (2,4kg)!

Dla porównania Dyson Gen5detect pomimo swej ogromne mocy ssącej jest też odkurzaczem dosyć ciężkim, który waży 3,5 kg!

 

Odkurzacz bezprzewodowy – akcesoria

Mini Elektroszczotka
mini elektroszczotka
Uniwersalna.png

Prawie wszystkie pionowe odkurzacze bezprzewodowe mają na wyposażeniu miękką ssawkę do kurzu i szczelinówkę i one bardzo się przydają, bo dzięki nim odkurzysz klawiaturę komputera, kurz z książek czy listwy przypodłogowe. Ale jeśli w Twoim domu są czworonogi zwróć uwagę, aby na wyposażeniu odkurzacza była też mini elektroszczotka, która świetnie czyści meble tapicerowane z sierści. Taka mini elektroszczotka jest też idealna do odkurzenia materacy w łóżkach.

Co do tej dużej elektroszczotki – czyli szczotki z obrotowym wałkiem, napędzanym silnikiem elektrycznym, to istnieją dwa rodzaje: uniwersalna, która nadaje się do odkurzania zarówno dywanów jak i podłóg twardych oraz elektroszczotka z takim miękkim wałkiem (włosie elektrostatyczne) i ona rewelacyjnie sprawdza się w czyszczeniu podłóg twardych! Z moich obserwacji ona dużo lepiej radzi sobie ze zbieraniem piachu czy włosów od uniwersalnej szczotki, więc jeśli nie macie w domu dywanów, to ona będzie idealnym rozwiązaniem! Na rynku jest sporo modeli, które na wyposażeniu mają i jeden i drugi rodzaj szczotki!

Odkurzacz Samsung Ze Stacją Czyszczącą All-In-OneJeśli jesteście alergikami, to bardzo polecam Wam odkurzacz akumulatorowy Samsung. Dlaczego? Odkurzacze Samsunga  z linii Bespoke Jet mają zintegrowaną z odkurzaczem stację czyszczącą All-in-One, która nie tylko ładuje odkurzacz, ale też usuwa zawartość pojemnika na kurz jednym przyciskiem! To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż opróżnianie pojemnika manualnie, bez wzbijania się kurzu w powietrze! Wewnątrz stacji czyszczącej jest pojemnik na kurz, którego wymianę  w gospodarstwach domowych o powierzchni około 100 m2, przy 3-4 domownikach zaleca się co 2-3 miesiące. Jeśli chcecie zobaczyć, jak to działa, to warto obejrzeć mój FILM.

W pozostałych seriach Samsunga Jet 70, Jet 75, Jet 90 istnieje możliwość dokupienia stacji czyszczącej VCA-SAE903/GE.

 

Jeśli chcesz zobaczyć, jakie modele uważam za najciekawsze, to zajrzyj do mojego RANKINGU! 

Nakręciłam też trochę filmików na YT, abyście mogli zobaczyć odkurzacze pionowe w akcji! Oto najnowszy film o aktualnie najmocniejszym odkurzaczu na rynku:

 

Obserwuj