Najlepszym sposobem na wybranie modelu dla siebie jest skorzystanie z konfiguratora na mojej stronie. Konfigurator to baza prawie wszystkich modeli dostępnych na rynku, którą odpowiadając na kilka pytań zawęzisz do modelu, który Cię interesuje.

Przy okazji konfigurator wyjaśnia różnice pomiędzy technologiami, funkcjami i w ogóle da Ci pojęcie na temat możliwości zakupowych w tej kategorii produktów.

 

Pytanie-1.Png
Pytanie-2.Png

Najistotniejsze parametry przy zakupie pionowego odkurzacza bezprzewodowego

A44C7Ab62Ae546778E8Fad1400Dc30C4.Jpg
Lifestyle1.Jpg
2225N-Crosswave-Pet-Pro-Productimage-4.Jpg

Przede wszystkim zadecyduj jaką funkcjonalność ma mieć Twój odkurzacz pionowy. Czy ma służyć Ci tylko do odkurzania, a może również do mopowania lub mycia podłogi?

 

Pamiętaj, że mopowanie to przecieranie podłogi na wilgotno przy pomocy nakładki mopującej lub wałka, który może być extra zwilżany przez urządzenie. Jeśli podłoga jest brudna nakładka musi być często zdejmowana i płukana, tak jak w przypadku klasycznego mopa. Według mnie  odkurzacz mopujący bardziej sprawdza się w utrzymaniu podłogi w czystości aniżeli myciu. Takie modele ma w swojej ofercie Philips, Tefal, Beko czy Hoover.

Odkurzacz myjący to  Bissell 2582N lub Bissell 2588N, który albo odkurza albo jednocześnie odkurza, myje i suszy podłogę. Urządzenie wyposażone jest w dwa pojemniki – na czystą i na brudną wodę. Do czyszczenia zawsze pobiera świeżą wodę, dzięki czemu czyszczona powierzchnia jest higienicznie odświeżona. Zebrane zanieczyszczenia trafiają do drugiego pojemnika. To jedyne urządzenia na rynku, które są w stanie odkurzyć dywan jak i odkurzyć i umyć podłogi twarde!

Na rynku pojawiło sie też sporo mopów elektrycznych, które myją podłogi bez konieczności wcześniejszego odkurzania, ale te urzadzenia nie odkurzają wykładzin czy dywanów, bo pracują zawsze na mokro! Takie akumulatorowe mopy zbierają zarówno suche jak i mokre zabrudzenia z twardych podłóg i znajdziecie w ofercie marki Karcher np. FC3, FC5 czy FC7,  czy Hizero lub Dream H11, Dream H11 Max.

Jeżeli chcecie poznać te urządzenia bliżej zapraszam na mój kanał YT.

Rodzaj konstrukcji odkurzacza

18D085761D13D38Ad7E10415644191Cd-113114-2.Jpg
Bosch-Wielofunkcyjny.jpg

Bardzo ważną kwestią jest rodzaj konstrukcji odkurzacza pionowego. Do wyboru masz klasyczną konstrukcję 2w1, lub odkurzacz tzw. 360 stopni z silnikiem przy rączce.

Zaletą klasycznego odkurzacza 2w1 jest jego samostojąca konstrukcja ale przede wszystkim środek ciężkości odkurzacza, który jest na dole- dzięki czemu odkurza się bardzo wygodnie. Odkurzacze z silnikiem przy rączce środek ciężkości mają u góry i waga odkurzacza spoczywa na Twoim nadgarstku. Przy dłuższym korzystaniu z odkurzacza może boleć Cię ręka, ale to kwestia indywidualna… Przy tej konstrukcji warto sprawdzić wagę odkurzacza!

Większość odkurzaczy z silnikiem przy rączce nie ma samostojącej konstrukcji, dlatego przerywając pracę trzeba go albo położyć na podłodze lub odwiesić na uchwyt ścienny. Zaletą konstrukcji z silnikiem przy rączce, jest to że  wypinając dużą elektroszczotkę z  łatwością możesz ściągnąć pajęczynę z sufitu lub sięgnąć długą rurą w trudno dostępne miejsce, stąd jego potoczna nazwa: odkurzacz 360 stopni. Chcąc dosięgnąć sufitu odkurzaczem 2w1 musisz skorzystać z drabiny 🙂

Moc ssąca odkurzacza pionowego i czas pracy

Niestety jeśli chodzi o siłę ssania/moc ssącą odkurzaczy pionowych, to nadal wielu producentów jej nie podaje!!! (nie ma takiego wymogu :-() Od zawsze podaje ją Dyson- moc ssania tych odkurzaczy to od 150-240 W. Siła ssania pojawiła się również przy nowych odkurzaczach Samsunga Jet (siła ssania od 150 do 200W)  i przy odkurzaczach Beko (od 22W do 165W), Xiaomi (100-150W) i niektórych modelach Tefala (100-185W).

Aktualnie największą moc ssąca 240W ma odkurzacz marki Dyson V15 Detect– jego cenę możesz sprawdzić TUTAJ.

Kupując odkurzacz pionowy bez wiedzy na temat jego siły ssania to takie trochę kupowanie kota w worku. Co nam po odkurzaczu, który teoretycznie może odkurzać przez godzinę, jeśli niewiele zbiera…Dlatego zanim kupicie odkurzacz, którego siły ssania nie znacie, to warto go przetestować! W wielu sklepach istnieje możliwość zrobienia takiego testu na różnych powierzchniach, rozsypując zabrudzenia- naprawdę warto to zrobić, zanim wyda się sporą kwotę pieniędzy! Bezcenne są też opinie użytkowników w sieci, choć bywają skrajnie różne (jak widać każdy z nas ma inne wymagania!).

Przeglądając strony producentów lub odwiedzając sklepy, zobaczycie, że większość skupia się na komunikowaniu napięcia akumulatora i czasu pracy odkurzacza w trybie normalnym. Ja bardziej skupiłabym się na sprawdzeniu czasu pracy w trybie turbo i na tym, czy akumulator jest wymienny i ile kosztuje, bo jak wiadomo akumulator po kilku latach może nadawać się do wymiany.

Akcesoria odkurzacza

Mini Elektroszczotka
mini elektroszczotka
Uniwersalna.png

Prawie wszystkie pionowe odkurzacze bezprzewodowe mają na wyposażenieniu miękką ssawkę do kurzu i szczelinówkę i one bardzo się przydają, bo dzięki nim odkurzysz klawiaturę komputera, kurz z książek czy listwy przypodłogowe. Ale jeśli w Twoim domu są czworonogi zwróć uwagę, aby na wyposażeniu odkurzacza była też mini elektroszczotka, która świetnie czyści meble tapicerowane z sierści. Taka mini elektroszczotka jest też idealna do odkurzenia materacy w łóżkach.

Co do tej dużej elektroszczotki – czyli szczotki z obrotowym wałkiem, napędzanym silnikiem elektrycznym, to istnieją dwa rodzaje: uniwersalna, która nadaje się do odkurzania zarówno dywanów jak i podłóg twardych oraz elektroszczotka z takim miękkim wałkiem (włosie elektrostatyczne) i ona rewelacyjnie sprawdza się w czyszczeniu podłóg twardych! Z moich obserwacji ona dużo lepiej radzi sobie ze zbieraniem piachu czy włosów od uniwersalnej szczotki, więc jeśli nie macie w domu dywanów, to ona będzie idealnym rozwiązaniem! Na rynku jest sporo modeli, które na wyposażeniu mają i jeden i drugi rodzaj szczotki!

Jeśli chcesz zobaczyć, jakie modele cieszą się największą popularnością wśród klientów, zapraszam do obejrzenia TOP 10 odkurzaczy pionowych.

Nakręciłam też trochę filmików na YT, abyście mogli zobaczyć odkurzacze pionowe w akcji!

1) Xiaomi https://youtu.be/RlX-rgCLz4U

2) Electrolux Electrolux PF91-ALRGY https://youtu.be/h-vuDryAKpo

3) Beko VRT82821DV https://youtu.be/0ZkjwKRGGvc

4) Dyson V11 Absolute https://youtu.be/-nvSjU-uxNA

5) Philips FC6729  

6) Severin HV7160 

7) Tefal  Air Force 360 TY9079 

8) Bosch Athlet Ultimate BBH73260K 

9) Electrolux Pure F9 PF91-ALRGY 

10) Miele Triflex HX1 Pro https://youtu.be/jVltRQeWm48

11) Beko VRT 94929VI https://youtu.be/GNx13mnaXCU

12) Samsung Jet 90 Complete https://youtu.be/fxvd2dHu24c

13) Beko WetClean VRT71025VW https://youtu.be/GHKVIwqKyag

14) Bosch Unlimited Gen2 Serie 8 BSS8224 https://youtu.be/d3MTzscXJB0

Obserwuj