Pionowy odkurzacz bezprzewodowy to bardzo przydatny sprzęt. Kupowany jest zarówno jako uzupełnienie odkurzacza z kablem oraz jako odkurzacz główny.

 

Zanim zdecydujecie się na zakup pionowego odkurzacza bezprzewodowego musicie wiedzieć, że ten sprzęt może oferować oprócz odkurzania funkcję mopowania lub mycia podłogi i co ważne, może te czynności robić równocześnie.

Taki sprzęt 2w1 to oszczędność czasu i ogromna wygoda.

 

Funkcja mopowania polega na przecieraniu podłogi na wilgotno przy pomocy nakładki mopującej lub wałka, który może być extra zwilżany przez urządzenie. Jeśli podłoga jest brudna nakładka musi być często zdejmowana i płukana, tak jak w przypadku klasycznego mopa.  Takie modele ma w swojej ofercie  marka Philips, Tefal, Beko i Hoover.

 

Odkurzacze z funkcją mycia to modele, które myją podłogę bez konieczności wymiany/płukania szczotki czy stosowania dodatkowych akcesoriów. Urządzenie wyposażone jest w dwa pojemniki – na czystą i na brudną wodę. Do czyszczenia zawsze pobiera świeżą wodę, dzięki czemu czyszczona powierzchnia jest higienicznie odświeżona. Zebrane zanieczyszczenia trafiają do drugiego pojemnika. Takie odkurzacze ma w swojej ofercie marka Bissell i Hizero.

Różne konstrukcje odkurzaczy pionowych

Bardzo ważną kwestią jest wybór konstrukcji odkurzacza. Do wyboru masz:

  • JEDNOCZĘŚCIOWE- nadają się do odkurzania tylko powierzchni płaskich. Odkurzacze posiada na wyposażeniu uniwersalną szczotkę do dywanów i podłóg twardych.
  • 2 W 1 KLASYCZNY- Odkurzacz pionowy, który możesz przemienić w odkurzacz podręczny. Wystarczy wyjąć moduł podręczny, aby odkurzyć  wnętrze samochodu czy okruchy z kanapy. Posiada samostojącą konstrukcję, więc w każdej chwili możesz przerwać odkurzanie bez konieczności odwieszania go na ścianę.
  • Z SILNIKIEM PRZY RĄCZCE- umożliwia sprzątanie od podłogi aż po sufit, dlatego często nazywany jest odkurzaczem 360 stopni. Wypinając elektroszczotke z łatwością możesz ściągnąć pajęczynę z sufitu lub sięgnąć długą rurą w trudno dostępne miejsce. Większość modeli nie posiada samostojącej konstrukcji, przerywając lub kończąc pracę musisz odwiesić go do bazy.
Opera-Zrzut-Ekranu-2021-09-17-210528-Www-Pania.png

Moc ssania odkurzacza pionowego i jego czas pracy

Siła ssąca poza mocą silnika, jest bardzo zależna od samej konstrukcji odkurzacza, kształtu ssawki oraz każdego elementu, przez który przepływa powietrze. Skuteczność ssania należy mierzyć na końcu rury ssącej, gdzie moc przekształcana jest na przepływ powietrza. Ten przepływ powietrza transportuje kurz z dyszy do pojemnika i określany jest w tzw. airwattach (W).  Za naprawdę dobre odkurzacze  (z kablem!) uważa się takie, które mają moc ssania ok. 300-350 W, a jak to jest z mocą ssania odkurzaczy pionowych?

 

Niestety jeśli chodzi o siłę ssania odkurzaczy pionowych, to mało który producent ją podaje!!! (nie ma takiego wymogu :-() Od zawsze podaje ją Dyson- moc ssania tych odkurzaczy to od 150-220 W. Siła ssania pojawiła się również przy nowych odkurzaczach Samsunga Jet (siła ssania od 150 do 200W)  i przy odkurzaczach Beko (od 22W do 165W). Kupując odkurzacz pionowy bez wiedzy na temat jego siły ssania to takie trochę kupowanie kota w worku. Co nam po odkurzaczu, który teoretycznie może odkurzać przez godzinę, jeśli niewiele zbiera…Dlatego zanim kupicie odkurzacz, którego siły ssania nie znacie, to warto go przetestować! W wielu sklepach istnieje możliwość zrobienia takiego testu na różnych powierzchniach, rozsypując zabrudzenia- naprawdę warto to zrobić, zanim wyda się sporą kwotę pieniędzy! Bezcenne są też opinie użytkowników w sieci, choć bywają skrajnie różne (jak widać każdy z nas ma inne wymagania!).

 

Głośność odkurzaczy pionowych

Niestety głośność pracy odkurzaczy pionowych nie nalezy do ich zalet. Odkurzacze bezworkowe są z racji swojej konstrukcji znacznie głośniejszyme od odkurzaczy workowych. Oprócz konstrukcji, dochodzi jeszcze dźwięk elektroszczotki i to sprawia, że większość odkurzaczy pionowych pracuje z głośnością ok. 80 dB. Jeśli Twoim priorytetem jest cicha praca odkurzacza, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup odkurzacza klasycznego, workowego. Najcichszy klasyczny workowy odkurzacz pracuje z głośnością 57 dB i on nie nie zakłóca nawet snu niemowląt :-).

Waga odkurzacza pionowego

Waga odkurzacza jest szczególnie istotna przy zakupie odkurzacza z silnikiem przy rączce, ponieważ ich ciężar opiera się na nadgarstku i po dłuższym odkurzaniu możecie odczuwać ból w dłoni, jakbyście rozegrali mecz w tenisa.

 

Waga odkurzaczy pionowych oscyluje od 2 do prawie 7 kg, więc sami widzicie, że różnice są duże.

Pojemność pojemnika na śmieci

Pojemniki na kurz różnią się wielkością w zależności od modelu. Jeżeli masz duże mieszkanie, warto wybrać model o większej pojemności zasobnika na kurz, tak abyś swobodnie mógł/mogła odkurzyć całe mieszkanie bez konieczności opróżniania pojemnika w tzw. międzyczasie. Na rynku występują modele odkurzaczy z pojemnikiem na kurz o pojemności od 0,25 – 1,5 litra.

Rozwiązania gwarantujące komfort użytkowania odkurzacza pionowego

Sssss.png
Pl-Feature-Stick-Handy-Vs20R9046S3-246960802.Jpg
Img6.Jpg

Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest oświetlenie ledowe na elektroszczotce, dzięki niemu dostrzeżesz najbardziej ukryte drobiny kurzu czy sierści. Bardzo praktyczne rozwiązanie przy odkurzaniu zaciemnionych miejsc. Niczego już nie pominiesz!

 

Innym bardzo praktycznym rozwiązaniem jest samoczyszcząca się elektroszczotka. Po naciśnięciu przycisku na szczotce odkurzacza wysuwają się ‘nożyki’, które w trakcie obracania się wałka szczotki tną włosy i sierść i inne zabrudzenia, które się na niego nawinęły, a następnie odkurzacz je zasysa. Szkoda, ze to rozwiązanie jest dostępne tylko w wybranych produktach marki Electrolux.

 

Osoby wysokie powinny poszukać odkurzacza pionowego z rurą telskopową, dzięki której będą mogły ustawić odpowiednią wysokość do swojego wzrostu.

 

Jeśli na wyposażeniu odkurzacza są dodatkowe akcesoria- ssawki, przejściówki,  to warto mieć je zintegrowane w obudowie odkurzacza lub na specjalnym uchwycie, stojaku, aby mieć je zawsze pod ręką.

 

Przydatne akcesoria odkurzacza pionowego

Mini-Elektroszczotka-3.Webp
Remote-Jpg.jpg
Pl-Vs9000-Vs20R-376339-Vs20R9046T3-Ge-39126983.Png
Pl-Vs9000-Vs20R-376339-Vs20R9046T3-Ge-39126980.Png
Bateria.jpg

Większość odkurzaczy pionowych ma na wyposażeniu miekką ssawkę do kurzu i szczelinówkę, które są niezbędne aby odkurzyć okruchy ze stołu, kurz z książek, czy listwy przypodłogowe.

 

Jeśli w Twoim domu są czworonogi zwróć uwagę, aby na wyposażeniu odkurzacza była też mini elektroszczotka, która świetnie czyści meble tapicerowane z sierści. Taka mini elektroszczotka jest też idealna do odkurzenia materacy w łóżkach.

 

Niektóre modele Electroluxa posiadają wyjątkową szczotkę antyalergiczną, która jest idealna do odkurzania materacy łóżkowych, kanap. Szczotka dzięki zastosowanu jonów srebra lub światła UV zwalcza bakterie i alergeny.

 

Co do tej dużej elektroszczotki – czyli szczotki z obrotowym wałkiem, napędzanym silnikiem elektrycznym, to istnieją dwa rodzaje: uniwersalna, która nadaje się do odkurzania zarówno dywanów jak i podłóg twardych oraz elektroszczotka z takim miękkim wałkiem (włosie elektrostatyczne) i ona rewelacyjnie sprawdza się w czyszczeniu podłóg twardych! Z moich obserwacji ona dużo lepiej radzi sobie ze zbieraniem piachu czy włosów od uniwersalnej szczotki, więc jeśli nie macie w domu dywanów, to ona będzie idealnym rozwiązaniem! Na rynku jest sporo modeli, które na wyposażeniu mają i jeden i drugi rodzaj szczotki!

 

Bardzo przydatnym wyposażeniem odkurzacza jest dodatkowy akumulator.  Dwa akumulatory gwarantują nam właściwie ciągłość pracy, bo gdy korzystamy z jednego, drugi może się ładować w zewnętrznej ładowarce.

Jeżeli odkurzacz ma tylko jeden akumulator, to warto sprawdzić, czy jest on wymienny. Musimy bowiem mieć na uwadze fakt, że każdy akumulator z czasem się zużywa i za kilka lat może wymagać wymiany.

 

 

Jeśli chcesz zobaczyć, jakie modele cieszą się największą popularnością wśród klientów, zapraszam do obejrzenia TOP 10 odkurzaczy pionowych.

 

Jeśli chcesz skonfigurować sobie odkurzacz – to przejdź TUTAJ.

Obserwuj