Inteligentny-Oczyszczacz-Powietrza-1.Jpg

Dziś chciałabym Wam przedstawić inteligentny oczyszczacz powietrza marki Vestfrost, który testowałam przez ponad 8 miesięcy. Bardzo zależało mi na poznaniu tego oczyszczacza, bo on oprócz „klasycznego”systemu filtracji składającego się z filtra wstępnego, hepa i węglowego oczyszcza powietrze dodatkowo przy pomocy technologii świetlnej UV-C LED oraz jonizacji Plasma ION.

Zapewne w tym momencie zadajecie sobie pytanie cóż to jest ta jonizacja i UV-C LED?

Technologia  UV-C LED  jest oparta na świetle ultrafioletowym i likwiduje bakterie już na poziomie biologicznym i  eliminuje bakterie nie tylko z powierzchni filtrów ale również  z przepływającego przez urządzenie powietrza.Gotowość do pracy poniżej 1 sekundy oraz wysoka energooszczędność odróżniają lampę UV Led od standardowych lamp UV. Poprzez brak szkodliwych związków rtęci, zerowej emisji ozonu i ciepła zwiększa także bezpieczeństwo użytkowania. Skuteczność w unieszkodliwianiu bakterii i wirusów poparta jest certyfikatami jednostek badawczych

Z kolei generator jonów oparty na technologii Plasma ION zwalcza wszelkie groźne drobnoustroje, w tym bakterie, zarówno w powietrzu, jak i na przedmiotach. Uwolnione jony niszczą strukturę białkową mikrobów, tym samym doprowadzając do ich obumarcia i w ten sposób czynią nasz dom wolnym od chorobotwórczych drobnoustrojów.

Inteligentny-Oczyszczacz-Powietrza-2.Jpg

Produkt dedykowany jest do powierzchni 48m2. Współczynnik CADR wynosi 350m3/h- co pozwala na co najmniej 3-krotne przefiltrowanie całego powietrza ze wszystkich pomieszczeń do wielkości 48m².

Urządzenie zasysa powietrze z każdej ze stron i górą oddaje czyste powietrze. W jego wnętrzu znajduje się filtr w kształcie walca czyli tzw. filtr 360 stopni, który składa się z filtra wstępnego, filtra hepa oraz filtra węglowego.

  • filtr wstępny-stanowi pierwszą barierę dla większych zanieczyszczeń, takich jak sierść, włosy, kurz i pył.
  • filtr hepa-usuwa składniki smogu (pyły zawieszone PM2.5 i PM10), alergenów i wszelkich cząstek stałych. Skuteczność aż 99,95%.
  • filtr węglowy– którego zadaniem jest dezaktywacja szkodliwych lotnych związków organicznych (LZO/VOC), dymu papierosowego i nieprzyjemnych zapachów.

 

Trwałość filtra zależy od warunków otoczenia. W moim mieszkaniu na obrzeżach Warszawy, oczyszczacz pracował non-stop przez ostatnie 8 miesięcy i do tej pory wskaźnik wymiany filtra nie wskazał konieczności jego wymiany. Jego żywotność szacuje się na ok. 1,5 roku. Koszt wymiany fitra to ok. 300 pln.

Pamiętajcie, aby regularnie odkurzać filtr wstępny, bo na jego powierzchni gromadzi się po kilku tygodniach spora warstwa kurzu.

Tryby pracy urządzenia

Inteligentny-Oczyszczacz-Powietrza.jpg

Oczyszczacz wyposażony został w wysokiej klasy czujniki, w tym laserowy czujnik kurzu, czujnik TVOC lotnych związków organicznych) i światła, które pobierają dane z otoczenia i na ich podstawie dopasowują pracę urządzenia w trybie automatycznym.

Urządzenie może pracować w kilku trybach, nie tylko automatycznym.

  • tryb nocny– wówczas oczyszczacz pracuje bardzo cicho i nie zakłóca snu domowników (głośność 17dB)
  • tryb automatyczny– dopasowując prędkość do poziomu zanieczyszczenia
  • tryb manualny –w którym  sami możemy  ustawić jedną z 5 prędkości wentylatora.

Oczyszczacze marki Vestfrost posiadają moduł Wi-Fi, który umożliwia zdalne sterowanie za pomocą aplikacji mobilnej Tuya Smart. Zmiana ustawień oraz odczyty aplikacji są możliwe z każdego miejsca na świecie. Wystarczy, aby zarówno telefon jak i oczyszczacz powietrza były w danej chwili podłączone do Internetu.

Na panelu sterowania oprócz możliwości wybrania trybu pracy mamy opcji uruchomienia WIFI, blokadę rodzicielską,  funkcję ION i UV-C oraz wskaźnik wymiany filtra.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest kolorystyczny wskaźnik jakości powietrza, który informuje nas kolorem czy powietrze jest dobre czy złe. Kolor niebieski oznacza, ze powietrze jest doskonałe, zielone-dobre, pomarańczowe-umiarkowane a czerwone – złe.

Jeśli chcecie śledzić parametry zanieczyszczenia, to na panelu sterowania możecie uruchomić jeden z 4 wskaźników:

  • PM10 monitoruje stężenie niebezpiecznego pyłu zawieszonego
  • PM2,5 informuje nas o poziomie niebezpiecznego elementu smogu
  • PM1 mierzy natężenie najmniejszego z pyłów zawieszonych
  • TVOC sprawdza ilość niebezpiecznych metali w powietrzu

 

Podsumowanie

Oczyszczacz powietrza VP-A1Z40WH to urządzenie duńskiej renomowanej marki Vestfrost. Dzięki Plasma Ion  i UVC-Led osiąga niespotykany dotychczas poziom skuteczności oczyszczania pomieszczeń w porównaniu do urządzeń wyposażonych jedynie w 3 filtry. Jest cichy, wydajny i skuteczny. Przez 8 miesięcy stał w pokoju mojego syna, który jest alergikiem. Kurz i inne alergeny w postaci pyłków traw i drzew powodują u niego notoryczne kichanie, katar i zaczerwienione spojówki. Oczyszczacz Vestfrost sprawił, że jego pokój stał się dla niego azylem wolnym od tych dolegliwości.

Dużym atutem urządzenia jest też jego minimalistyczny design. Cylindryczny kształt, ażurowa obudowa i matowy kolor sprawiają, że może on stanowić również ozdobę mieszkania.

Dla mnie ważny jest też fakt, że oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH spełnia obowiązujące normy higieniczne, co potwierdza przyznany mu certyfikat Państwowego Zakładu Higieny, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Osobiście uważam, że przy tych parametrach Vestfrost oferuje świetny stosunek ceny do jakości. Aktualną cenę urządzenia możesz sprawdzić TUTAJ.

Filmowa recenzja

Artykuł sponsorowany

Obserwuj