Obraz-2021-03-02-162823.Png

Najlepszym sposobem na wybranie modelu dla siebie jest skorzystanie z konfiguratora oczyszczaczy powietrza na mojej stronie. Konfigurator to baza większości modeli dostępnych na rynku, którą odpowiadając na kilka pytań zawęzisz do modelu, który pasuje do Twoich preferencji.

Przy okazji konfigurator pokazuje Ci wszystkie możliwości zakupowe w tej kategorii produktów: gabaryty, kolory, objaśnia różnice pomiędzy technologiami, funkcjami itd. Zapraszam Cię do przetestowania tego narzędzia. Zobacz jakie to proste, w kilku krokach znajdziesz urządzenie dla siebie.  Wejdź TUTAJ.

Wybierając oczyszczacz powietrza powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na następujące parametry:

Oczyszczacz a wielkość pomieszczenia

Pierwszym istotnym parametrem przy wyborze oczyszczacza jest metraż powierzchni do jakiej jest dedykowany. Taką informację znajdziemy albo na opakowaniu oczyszczacza lub na etykiecie cenowej/ karcie produktu produktu.

Wybierając urządzenie musicie wziąć pod uwagę wielkość salonu czy sypialni a nie całego mieszkania! Pamiętajcie, że oczyszczacz powietrza działa praktycznie wyłącznie w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Zawsze można przenosić urządzenie z jednego pomieszczenia do drugiego o podobnym metrażu, ale wtedy naturalnie jakość powietrza w pomieszczeniu bez oczyszczacza powietrza spadnie.

CADR- wydajność oczyszczacza

Wielu producentów  posługuje się też międzynarodowym parametrem wydajności oczyszczaczy tzw. CADR (skrót od angielskiej nazwy: Clean Air Delivery Rate), który  informuje nas, ile w ciągu godziny oczyszczacz przefiltruje metrów sześciennych powietrza. Im wyższy ten parametr, tym szybciej urządzenie oczyści powietrze. Według informacji, jakie zebrałam podczas tworzenia konfiguratora oczyszczaczy, dobry oczyszczacz powinienien w ciągu godziny przefiltrować powietrze w pomieszczeniu trzykrotnie!

Załóżmy, że Twój salon ma salon 30 m². Mnożymy powierzchnię salonu razy jego wysokość 2,4 m i otrzymujemy objętość pomieszczenia 72m³.  Teraz 72 m3 mnożymy razy 3 i już wiemy, że CADR oczyszczacza do Twojego salonu powinien wynosić  min. 216 m3/h.

Jakie filtry w oczyszczaczu powietrza?

Male.jpg

Bardzo ważnym parametrem przy wyborze oczyszczacza jest sposób filtracji. Niektóre urządzenia posiadają tylko jeden filtr, a inne posiadają ich kilka. Wiadomo, że wielostopniowa filtracja jest najskuteczniejsza.

Najpopularniejszymi filtrami są:

filtr wstępny, który zatrzymuje największe zanieczyszczenia: sierść, naskórek, włosy;

filtr węglowy– skutecznie neutralizuje wszelkie nieprzyjemne zapachy, a także niebezpieczne dla zdrowia gazy, w tym lotne związki organiczne, takie jak benzo[a]piren, benzen czy ksylen. Filtr składa się z granulek aktywnego węgla, który jest doskonałym absorbentem. Cząsteczki różnych zanieczyszczeń “przyczepiają” się do niego na dwa sposoby – chemiczny lub fizyczny, a sam węgiel potrafi pochłonąć substancje w ilości bliskiej 20% własnej masy. Właściwość tą zawdzięcza swojej porowatej budowie;

filtr Hepa- to serce oczyszczacza powietrza. Dzięki swojej budowie doskonale przechwytuje wszelkie cząstki stałe. Z tego powodu korzysta się z niego wszędzie tam, gdzie konieczne jest usunięcie z powietrza pyłu, kurzu, alergenów i smogu. Ponadto filtr ten wykazuje również skuteczność względem wielu rodzajów bakterii i wirusów.

W domowych oczyszczaczach powietrza najczęściej stosowane są filtry HEPA H13 (99,95%) lub EPA E12 (99,5%). Ich skuteczność jest zupełnie wystarczająca w takich warunkach, a cena przystępna dla domowego budżetu. Niektóre, bardziej profesjonalne modele, korzystają z filtra HEPA H14 (99,995%). Takie rozwiązanie jest jednak relatywnie rzadkie, ponieważ w parze z wysoką skutecznością filtrów tej klasy idą też wysokie koszta eksploatacji.

Koszty eksploatacji, czyli wymiana filtrów

Każdy z filtrów ma ograniczoną żywotność. Aby oczyszczcanie było skuteczne należy regularnie wymieniać filtry.

W niektórych urządzeniach trzeba wymieniać filtry co pół roku lub rok, a w innych wystarczy to zrobić raz na 10 lat. Wszystko zależy od jakości filtrów, od tego jak często używamy oczyszczacza i od stopnia zanieczyszczenia środowiska w jakim mieszkamy.

Rozpiętość w cenach filtrów też może być spora, bo są filtry za  100 pln jak i za  700 pln.

Głośność oczyszczacza

Program-Nocny.jpg

Wybierają oczyszczacz zwróćcie też uwagę na jego głośność. Dźwięk urządzenia pracującego w sypialni,  może nas bardzo irytować, kiedy akurat próbujemy zasnąć. Pamiętajcie, że różnicę w głośności na poziomie 3 dB odbiera się jako dwa razy głośniejsze urządzenie.

Niektóre urządzenia mają specjalny tryb pracy  tzw. „nocny”. Wybierając ten tryb pracy, urządzenie będzie pracowało ciszej niż w trybie dziennym, a dodatkowo przyciemni  się panel sterowania, tak aby nie razić nas w sypialni.

Monitorowanie jakości powietrza

Pm.jpg

Warto, aby oczyszczacz monitorował i sygnalizował nam jakość powietrza, a w razie jego pogorszenia automatycznie zintensyfikował swoją pracę, aby jak najszybciej usunąć zanieczyszczenie.

Niektóre modele mogą nas informować o jakości powietrza poprzez kolorowy wskażnik LED (zielony kolor oznacza – czyste, czerwony kolor- brudn, a inne mogą na bieżąco wyświetlać aktualne stężenie cząsteczek PM 2,5.

Wielkość i estetyka

Oczyszczcacze.png

Zwróćcie uwagę również na wielkość i estetykę wykonania oczyszczacza, bo oczyszczacz powietrza to nie jest urządzenie sezonowe! To jest sprzęt, który powinien Wam służyć przez cały rok – czyszczając powietrze z kurzu, bakterii, roztoczy, pyłków, dymu papierosowego i zapachów kuchennych.

Niektóre modele są tak atrakcyjne wizualnie, że mogą stanowić ozdobę salonu!

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy doborze oczyszczacza powietrza?

Sharp-Plasmacluster-Katalog-2010-106-03-E13447.Jpg

Oczyszczacz powietrza może mieć te wiele dodatkowych funkcji, które mogą być bardzo przydatne:

  • nawilżanie;
  • jonizacja Plasmacluster, która usuwa z naszego otoczenia roztocza, grzyby, pleśnie, alergeny;
  • blokada rodzicielska;
  • zdalne sterowanie przy pomocy aplikacji mobilnej;
  • monitorowanie zużycia fitrów i informowanie o konieczności ich wymiany;
  • programowanie czasu pracy urządzenia.

Nie zwlekaj, wybierz oczyszczacz do swojego domu i ciesz się czystym powietrzem przez cały rok!

Na moim kanale YT możesz też obejrzeć kilka filmów o oczyszczaczach powietrza:

1) Samsung AX60R5080WD https://youtu.be/Ksajs_RIqws

2) Philips AC3929 https://youtu.be/If6hSteP5kg

3) Electrolux Pure 9A  https://youtu.be/QSy3hanPV7Y

4) Sharp KCD60 EU-W https://youtu.be/6X8vRZaEzqI

5) Sharp FP-J30EU https://youtu.be/S2En9mKvT18

6) Sharp FP-J80EU-W https://youtu.be/3R6IdcXf2Nc

7) Vestfrost  VP-A1Z40WH– https://youtu.be/rf0SA1gSo5c

8) Markowe i niedrogie oczyszczacze powietrza do sypialni, pokoju dzieci czy gabinetu https://youtu.be/49szshDNf3E

Obserwuj