Bardzo częstym dylematem osób urządzających kuchnie jest: czy wybrać lodówkę wolnostojącą czy do zabudowy?

Wyjątkowa  lodówka wolnostojąca może nadać  charakter całemu wnętrzu, a lodówka do zabudowy pomoże stworzyć jednolite, minimalistyczne i nowoczesne wnętrze.

 

Przedstawię Wam plusy i minusy obydwu rozwiązań, abyście mogli podjąć decyzję.

Lodówki wolnostojące – plusy i minusy

Intro-Chic.jpg

Lodówka wolnostojąca daje dużą swobodę aranżacyjną. Powinniśmy jednak pamiętać, że nie powinna ona stanąć w nasłonecznionym miejscu czy blisko kaloryfera.Nie powinna stać też bezpośrednio przy innych urządzeniach, które są źródłem ciepła, takich jak: zmywarka, kuchnia gazowa/elektryczna czy piekarnik, ponieważ ciepło tych urządzeń przenika do lodówki i powoduje większe zużycie energetyczne!

Lodówki wolnostojące są dostępne w różnych kolorach i stylach. Drzwi lodówek wolnostojących zdobią stylizowane uchwyty, podświetlane krawędzie czy ekrany dotykowe.  Bardzo wygodnym rozwiązaniem są też podajniki do lodu lub schłodzonej wody.

Podsumowując walory lodówki wolnostojącej:

-na rynku istnieje ogrom modeli lodówek wolnostojących i podjęcie decyzji o wyborze konkretnego modelu może być  szczególnie trudne i czasochłonne;
-drzwi lodówki mogą być bardzo efektowne (szkło, wyświetlacze), ale pociągają za sobą konieczność pielęgnacji. Wymagają  czyszczenia i polerowania, aby np.usunąć odciski palców, a drzwi ze stali szlachetnej to zawsze ryzyko rys i wgnieceń;
– lodówkę wolnostojącą można postawić teoretycznie wszędzie, ale trzeba stosować się do wytycznych montażowych- czyli zachować właściwe odległości od ścian i mebli, aby zagwarantować prawidłową cyrkulację powietrza!!!!

Lodówki do zabudowy – plusy i minusy

Liebherr.jpg

Lodówkę do zabudowy trudno odróżnić od pozostałych elementów kuchennej zabudowy, ponieważ schowana jest za frontem meblowym. Takie rozwiązanie jest idealne w kuchniach, gdy zależy nam na spójnym, jednolitym ciągu meblowym, bo lodówka do zabudowy nie zakłóca charakteru kuchni.

 

Lodówka do zabudowy może mieć  wewnątrz takie same rozwiązania co lodówka wolnostojąca np: system chłodzenia No Frost, komorę świeżości, kostkarkę, oświetlenie LED- tzn. że w niczym nie jest uboższa od modeli wolnostojących – no może brak jej wyświetlacza LCD na drzwiach, ale nie każdy chce go tam mieć!

Lodówki do zabudowy są tak skonstruowane, aby można je było obudować meblami bez ryzyka związanego z brakiem odpowiedniej wentylacji . Niestety ta właśnie specjalna konstrukcja odbija się na cenie i pojemności urządzenia.

Lodówka do zabudowy zawsze jest droższa od lodówki wolnostojącej, a na dodatek  jej pojemność jest zawsze mniejsza od lodówki wolnostojącej o tych samych wymiarach, bo musimy ją wstawić w zabudowę meblową, która sama zajmuje dużo miejsca.

Problem brakującej pojemności w lodówkach do zabudowy można rozwiązać kupując lodówkę o szerokości 70 cm ( Whirlpool SP40 800 EU , SP40801 EU, Liebherr, Miele), albo kupując dwie lodówki: osobną chłodziarkę i osobną zamrażarkę (oferta rynkowa jest spora). Problem wyższej ceny musimy przełknąć 🙂

Podsumowując walory lodówki do zabudowy:

-gwarancja jednolitego wyglądu kuchni i brak konieczności pucowania frontu lodówki!
-większy koszt i mniejsza pojemność, ale problem pojemności da się rozwiązać;

-w razie konieczności wymiany lodówki -musimy kupić model o tych samych wymiarach;

Kompromis pomiędzy lodówką do zabudowy a wolnostojącą

Kitchen-Fit-Gif.jpg

Jeżeli podobają się Wam lodówki wolnostojące, ale chcielibyście je obudować tak jak lodówki do zabudowy (oczywiscie bez montażu frontów meblowych na drzwiach!), to producenci agd mają dla Was rozwiązanie.

Istnieje spora gama lodówek wolnostojących, które można zamontować pomiędzy meblami bez zachowania dystansów pomiędzy meblami a urządzeniem.

Lodówki do obudowania, bo tak się je nazywa,  różnią się od lodówek wolnostojących sposobem wymiany ciepła, która następuje tyłem i dołem urządzenia, boki urządzenia pozostają chłodne.

Jeśli interesują Was lodówki do obudowania, zapraszam do przeczytania  artykułu.

Jeśli ten artykuł był dla Was pomocny, będę wdzięczna za subskrypcję mojego kanału na YT !  Co tydzień filmuję coś nowego! Was to nic nie kosztuje, a mi bardzo pomaga w rozwoju mojego projektu!  KANAŁ PANI AGD NA YT

Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca?


Obserwuj