Czy piliście już kiedyś kawę Cold Brew? Jeśli nie, to kupując nowy model De’Longhi Eletta Explore  ECAM450.65.S lub ECAM 450.86.T  będziecie mogli skosztować tej wyjątkowej kawy.  Na czym polega wyjątkowość tej kawy Cold Brew? Pierwsze wzmianki o tej metodzie przygotowywania kawy pochodzą już z XVI wieku z Japonii. Niektóre podania mówią, że Japończycy mogli się nauczyć tej sztuki od holenderskich kupców, którzy przemierzając szlaki handlowe Azji przygotowywali kawę na zimno, ponieważ można ją było łatwiej przygotować i transportować podczas dalekich podróży.

Czy tak rzeczywiście było nie wiem, ale na pewno warto jej skosztować!

Cold Brew – to jest zimna i orzeźwiająca , pozbawiona goryczki ale jednocześnie o głębokim smaku kawa, która ekstrahowana jest na zimno. Aby ją przygotować bez ekspresu zalewa się zmieloną  kawę wodą o temperaturze pokojowej  i chowa do lodówki  na ok.  10 godzin, po czym oddziela napój od fusów. Z Elettą Explore ECAM450.65.S i ECAM 450.86.T możemy taką kawę przygotować w niecałe 5 minut, dzięki technologii Cold Extraction.

Technologia Cold Extraction

Ekskluzywna technologia Cold Extraction automatycznie mieli i ubija Twoje ulubione ziarna, a następnie maceruje je w wodzie o temperaturze pokojowej przy bardzo niskim ciśnieniu, aby wydobyć z nich wszystkie niuanse smakowe i zawrzeć je w filiżance zimnego cold brew. Technologia Cold Extraction automatycznie przygotowuje na żądanie lżejsze i bardziej orzeźwiające napoje cold brew, które jeszcze lepiej smakują z lodem.

Jak wygląda ten proces od strony technicznej? Woda omija element grzewczy i w temperaturze pokojowej dopływa do systemu zaparzającego. Proces parzenia charakteryzuje się pulsacyjną pracą pompy oraz niskim ciśnieniem, dzięki czemu kawa leci do kubka kropla po kropli, podobnie jak przy przygotowywaniu kawy z dripa.

Ekspres De’Longhi Eletta Explore

Ekspres De'Longhi Eletta Explore, Który Parzy Cold Brew

Cold brew to jedna z ponad 50 kaw jakie możemy przygotować przy pomocy tego ekspresu. Na wyświetlaczu po lewej stronie mamy kawy zimne a po prawe gorące. Wystarczy dotyk ekranu, aby wybrać  i zaparzyć swoją wymarzona kawę. Eletta Explore ma w pełni dotykowy kolorowy  wyświetlaczy  TFT o przekątnej 3,5 cala–obrazy i komendy tłumaczą krok po kroku obsługę ekspresu.

Z Eletta Explore możemy też zrobić sobie kawę na wynos wystarczy nacisnąć przycisk  To-Go i podstawić pod dyszę kubek termiczny. Specjalnie skonstruowana, obniżana tacka ociekowa pozwala zmieścić w urządzeniu wysokie kubki termiczne (do 16 cm). Jej regulacja sprawia, że kawy nie rozpryskują się podczas nalewania, a przy zaparzaniu cappuccino nie zabraknie miejsca na puszystą warstwę mlecznej pianki.

Wybierając napój  wystarczy dotknąć ikony serca, a ekspres automatycznie zapisze go w kategorii ulubionych. Dzięki temu z łatwością wrócisz do swojego ulubionego przepisu. Oprócz zimnych i gorących kaw  ekspres ma funkcje herbaty, gorącej wody, gorącego mleka oraz zimnego mleka. Ekspres umożliwia również tworzenie własnych, kawowych kompozycji, a dzięki 4 personalizowanym profilom, każdy członek rodziny może zapisać swój napój. Personalizacja nigdy nie była prostsza: 5 stopni aromatu, 4 rozmiary napoju. Wchodząc w ustawienia przez symbol koła zębatego możesz też wybrać jedno z 3 ustawień temperatury!

Sercem ekspresu jest stalowy młynek z 13-stopniową regulacją stopnia zmielenia. Pamiętajcie, że regulacji można dokonywać tylko podczas pracy młynka.

System LatteCrema Hot i Latte Crema Cool

Ekspres De'Longhi Eletta Explore, Który Parzy Cold BrewDo spieniania mleka firma De’Longhi opracowała i opatentowała system Latte Crema Hot i Latte Crema Cool. Do spieniania mleka na gorąco używamy  pojemnika z w czarnym kolorze, a do spieniania mleka na zimno używamy tego białego. Różnice pomiędzy nimi są takie, że  czarny ma 500 ml pojemności oraz regulowaną dyszę. Natomiast pojemnik w kolorze białym ma pojemność 390 ml, a jego dysza nie ma możliwości regulacji. Pozostałe właściwości oraz elementy budowy są bez zmian.

Chcąc zrobić sobie konkretną kawę mleczną  ekspres zasugeruje nam w jakiej postaci powinno być mleko i wówczas  tym oto pokrętłem  możemy wybrać – gorące mleko, średnią lub gęstą pianę. Dodatkowo karafka została wyposażona w funkcję automatycznego czyszczenia, która uruchamia cykl płukania gorącą wodą i strumieniem pary. Karafkę można łatwo rozłożyć, a wszystkie jej części można umyć w zmywarce.

Jeżeli chcielibyśmy zrobić sobie kawę na zimno, to wymieniamy pojemnik na biały!  Ekspres ma opracowaną specjalną formułę do kaw zimnych –(za wyjątkiem cold brew)  kawa jest parzona w temp. 75C, mleko spieniane jest na puszysta pianę w 20C, a potem schładzamy napój kostkami lodu. Ta receptura pozwala  zachować naturalną słodycz i uzyskać idealny balans smaku i temperatury napoju. Systemy LatteCrema Hot i LatteCrema Cool umożliwiają przygotowanie kaw mlecznych z mlekami roślinnymi: sojowym, migdałowym i owsianym.

Konserwacja ekspresu De’Longhi Eletta Explore

Konserwacja ekspresu jest bardzo prosta. Za pojemnikiem na wodę kryje się jednostka zaparzająca, która  raz na miesiąc należy umyć pod bieżącą woda.  Poza tym ekspresy do kawy De´Longhi wyposażone są w automatyczny proces czyszczenia i odkamieniania. Przewody oczyszczane są z pozostałości kawy podczas automatycznego płukania zaraz po włączeniu i przed wyłączeniem. Ekspres informuje również o potrzebie odkamieniania i poprowadzi użytkownika poprzez poszczególne etapy procesu.

Warto sobie tez pobrać na telefon  aplikację – Eletta Explore Coffee Link, bo tam znajdziesz ponad 100 ekskluzywnych, kreatywnych przepisów na kawowe kreacje, a także dostęp do opisów kaw i porad, jak powinny być zaparzone. Aplikacja pozwala również ustawić parametry parzenia kawy w ramach funkcji Bean Adapt Technology, sterować urządzeniem, konserwować je!

Aktualną cenę ekspresu ECAM 450.86.T (kolor tytanowy, model z kubkiem termicznym)  sprawdzisz TUTAJ, a modelu ECAM450.65.S (kolor srebrny, bez kubka) TUTAJ.

Jeśli wciąż nie jesteście pewni, jaki ekspres kupić, to zajrzyjcie do mojego poradnika.

Artykuł powstał we współpracy z firmą De’Longhi

 

Obserwuj