Zastanawiasz się nad zakupem sprzętu do prasowania? Zastanów się dobrze, czy wystarczy Ci standardowe żelazko, czy jednak warto zainwestować w żelazko z generatorem pary?

Standardowe żelazko parowe

Gc4934-30-Upl-Global-001.Jpg

Podstawowym urządzeniem do prasowania jest oczywiście tradycyjne żelazko parowe. Ma ono wbudowany zbiornik na wodę bezpośrednio w urządzeniu i prasuje za pomocą wysokiej temperatury stopy żelazka i  wyrzutów pary.

Żelazko parowe dobrze sobie radzi z rozprasowaniem zagnieceń i daje dobre rezultaty prasowania wszystkich typów tkanin. Zbiornik na wodę w standardowym żelazku jest jednak mały i jeśli mamy duży stos ubrań do prasowania, to będziemy musieli go często uzupełniać.

Żelazko z generatorem pary

Gc9660-30-E1P-Global-001.Jpg
Gc9660-30-U2P-Global-001.Jpg

Żelazko z generatorem pary jest urządzeniem bardziej zaawansowanym. Składa się ono z żelazka i stacji parowej, w której znajduje się generator pary. Te dwa elementy połączone są przewodem parowym, przez który doprowadzana jest para wodna do żelazka. Całe urządzenie, ze względu na bazę ze zbiornikiem wody, jest większych rozmiarów, ale sama część prasująca jest mniejsza i lżejsza niż żelazko tradycyjne, gdyż nie ma w nim wody i grzałki. Ktoś kto po raz pierwszy trzyma w ręku takie urządzenie jest zdziwiony jego lekkością.

Czy warto mieć generator pary?

Generator wytwarza dużą ilość pary pod wysokim ciśnieniem, co sprawia, że prasowanie jest szybsze i łatwiejsze, a efekty są dużo lepsze w porównaniu do tradycyjnego żelazka. Ze względu na o wiele silniejszy wyrzut pary, żelazka z generatorem można też używać do prasowania w pionie, np. lekkich sukienek, firanek czy zasłon.

 

Prasowanie, a stacja parowa

Gc9660-30-A2P-Global-001.Jpg

Większość żelazek z generatorem pary gwarantuje tzw. bezpieczne prasowanie, ponieważ w urządzeniu tym nie musimy ustawiać konkretnej temperatury do konkretnego rodzaju tkanin. Urządzenie działa na zasadzie kombinacji bezpiecznej temperatury dla wszystkich rodzajów tkanin i dużego wyrzutu pary – co gwarantuje świetne efekty prasowania, a jednocześnie daje nam pewność, że nie przypalimy żadnej ulubionej bluzki czy koszuli.

Różnice pomiędzy żelazkiem a stacją pary

Standardowe żelazko 

 

  • słabszy wyrzut pary
  • cięższa waga
  • prasowanie tylko w poziomie
  • mały pojemnik na wodę ok. 300 ml

Żelazko z generatorem pary 

 

  • silniejszy wyrzut pary
  • lżejsza waga żelazka- prasowanie nie obciąża nadgarstka
  • prasowanie w pionie i poziomie
  • duży zbiornik wody 1,8 l

Dla kogo żelazko, a dla kogo stacja pary?

Jeżeli prasujesz rzadko, pojedyncze ubrania a na dodatek nie masz  miejsca na przechowywanie dużych sprzętów, ani miejsca na deskę do prasowania, to najlepiej wybrać tradycyjne żelazko.

 

Ale jeżeli masz dużą rodzinę, zawsze stos ubrań do wyprasowania, zależy Ci na tym, aby prasować szybko, lekko i perfekcyjnie, to wybierz stację pary. Pamiętaj jednak, że do przechowywania stacji pary potrzebujesz nieco więcej miejsca. Bardzo przyda się także specjalna deska do prasowania lub dodatkowy pokrowiec zapobiegający skraplaniu się pary.

 

Żelazko z generatorem pary o dobrych parametrach kosztuje ok. 1000 złotych i w tej cenie zapewne kupilibyśmy kilka żelazek,  ale biorąc pod uwagę to, że niejednokrotnie prasujemy garderobę, która kosztowała więcej niż 1000 złotych, a która po kilku wyjściach wyląduje na dnie szafy,  to warto zainwestować w sprzęt, który posłuży nam na długie lata i oprócz tego, że świetnie prasuje, to jeszcze będzie bezpieczny dla wszystkich tkanin.

 

Ja od siedmiu lat korzystam z tej samej stacji pary i żałuję, że kupiłam ją tak późno, bo od momentu kiedy ją posiadam- polubiłam prasowanie!

 

Jeśli ten artykuł okazał się dla Was pomocny, będę wdzięczna za subskrypcję mojego kanału na YT!

Was to nic nie kosztuje, a mi bardzo pomaga w rozwoju mojego projektu! 

Co tydzień filmuję coś nowego! Zapraszam na KANAŁ PANI AGD NA YT


Obserwuj