Zdjęcie Przedstawia Panią Agd Z Zestawem Akcesoriów, Które Mają Pomóc Odpowiedzieć Na Pytanie - Jak Zrobić Świetnej Jakości Olej W Domu?

Prasa do oleju Wartmann – urządzenie, które zaprezentuję w tym artykule to odpowiedź na pytanie – jak zrobić świetnej jakości olej w domu?

Oleje roślinne to jeden z najczęściej fałszowanych artykułów spożywczych. Oleje rozcieńcza się tańszymi, gorszymi olejami, dodaje do nich tłuszcze zwierzęce, koloryzuje i aromatyzuje.

Co zatem zrobić zrobić jeśli chcemy mieć pewność, że nasz olej jest najwyższej jakości oraz bez niepożądanych dodatków?

Zrobić go samemu!

Oleje roślinne – ich znaczenie i właściwości

Prasa Do Oleju Wartmann - Jak Zrobić Świetnej Jakości Olej W Domu?

Oleje roślinne są bardzo ważne w naszej diecie, bo są wyjątkowym źródłem wielu witamin oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które chronią nas przede wszystkim przed  chorobami układu krwionośnego i nowotworami.

Potrzebujemy zarówno kwasów omega-3 jak i omega-6 i to w odpowiednich proporcjach. Okazuje się, że zbyt duża zawartość kwasów omega-6 może nawet zahamować dobroczynne działanie kwasów omega-3.

Analizując informacje o zawartości kwasów omega-3 i omega-6 w różnych olejach roślinnych dowiedziałam się, że zazwyczaj w tych olejach dominują kwasy omega-6 oraz że w oleju z lnu czy oleju z orzechów włoskich te proporcje są najkorzystniejsze dla naszego organizmu.

Kłopot tylko w tym, że pod wpływem światła i powietrza w ciągu 12 godzin od wytłoczenia tego oleju, kwasy omega-3 ulegają rozpadowi. Dlatego więc mimo, że orzechy włoskie czy nasiona lnu są bogate w kwasy omega-3 to w kupowanych przez nas olejach sklepowych pozostaje ich już niewiele. To był kolejny argument za tym, aby sprawić sobie prasę do oleju i zrobić świetnej jakości olej w domu.

Jak działa domowa prasa do oleju Wartmann – czyli jak zrobić świetnej jakości olej w domu?

Prasa do oleju Wartmann jest urządzeniem niezwykle prostym w obsłudze. Aby przygotować pyszny i świetnej jakości olej w domu, wystarczy wsypać nasiona, a następnie wybrać odpowiedni program.

Do wyboru mamy następujące programy tłoczenia:

  • olej z orzeszków ziemnych (orzechy laskowe, nerkowca, makadamia),
  • olej z sezamu (biały i czarny sezam, nasiona bawełny, nasiona herbaty, maku),
  • olej ze słonecznika (pestki dyni),
  • olej z rzepaku (czarnuszka, nasiona arganu, rzepy, wiesiołka),
  • olej z siemienia lnianego (siemię konopne, chia, ostropest, kokos, gorczyca biała, kolendra, kmin rzymski, nasiona grejpfruta),
  • olej z orzechów włoskich  (orzechy brazylijske, pistacjowe, pekan, migdały),
  • olej z mieszanki nasion i orzechów.
Prasa Do Oleju Wartmann - Jak Zrobić Świetnej Jakości Olej W Domu?

Po uruchomieniu prasy już po kilkunastu minutach otrzymujemy świeży, zdrowy, pyszny i świetnej jakości olej.

Olej bezpośrednio po wytłoczeniu może zawierać lekką zawiesinę i być mętny ale zapewniam, że smakuje wspaniale! Wiele osób, które kosztowały u mnie świeżo wytłoczonego oleju były zdziwione tym jak dobrze i intensywnie smakuje!

W wyniku wytłaczania oleju powstają wytłoczyny czyli tak zwany makuch, który można wykorzystać dodając do ciast, deserów i jogurtów. Makuch możemy też zmielić i wtedy w zależności od surowca powstanie mąka – lniana, kokosowa itd.

Prasę do oleju napędza silnik o mocy 510 W.

Urządzenie może wytłaczać olej do 40 minut non stop bez konieczności chłodzenia.

Wyczyszczenie urządzenia po wytłoczeniu oleju zajmuje dosłownie minutę. Wystarczy wykręcić moździerz śrubowy i wytrzeć go do sucha przy pomocy papierowego ręcznika kuchennego. Pojemniki plastikowe, w których gromadzi się olej i makuch należy umyć wodą z detergentem.

Urządzenie jest niewielkich rozmiarów i nie zajmuje dużo miejsca na blacie kuchennym.

Jak przechowywać zrobiony w domu olej?

Najbardziej wartościowe są oleje tłoczone na zimno!

One zachowują swój smak, aromat oraz cechują się mało klarowną konsystencją. W swoim składzie zawierają mnóstwo wartościowych nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin, co odróżnia je od tych tłoczonych na ciepło.

Oleje tłoczone na zimno mają jednak znacznie krótszy termin ważności i wymagają szczególnych warunków przechowywania. Wytłoczony olej należy przechowywać w małych szczelnych pojemniczkach aby zapobiec utlenianiu w kontakcie z powietrzem. Należy je też przechowywać w lodówce przez okres nieprzekraczający 1 miesiąca.

Jednak, aby wykorzystać wszystkie walory zdrowotne oleju (nietrwałe antyoksydanty), najlepiej spożyć go od razu po wytłoczeniu. Przyjmuje się, że do 2 – 3 dni olej tłoczony na zimno zachowuje pełnię wartości.

Domowa olejarnia – zalety

Prasa Do Oleju Wartmann - Jak Zrobić Świetnej Jakości Olej W Domu?

Zrobiony w domu olej to gwarancja jakości w przeciwieństwie do produktów sklepowych pełnych konserwantów. Ja od kiedy mam prasę do oleju tłoczę, co kilka dni małe porcje oleju, tak aby delektować się jego niezwykłym aromatem i smakiem, a jednocześnie mieć pewność, że nadal zawiera cenne kwasy omega-3!

Domowa prasa do oleju Wartmann jest idealnym rozwiązaniem nie tylko w kuchni. Dzięki prasie do oleju możesz przygotowywać różnego rodzaju oleje do swoich ulubionych dań ale również domowe kosmetyki do ciała: olejki do włosów, odżywcze kremy do skóry, kojące dodatki do kąpieli oraz rozluźniające olejki do masażu.

Wytłoczony przez siebie olej może być też wspaniałym prezentem dla znajomych czy rodziny.

Powodzenia w tłoczeniu!

Filmowa recenzja – prasa do oleju Wartmann

Obserwuj