Każdy, kto poznał zalety parownicy zapewne zechce ją kupić. To  urządzenie, które nie dość że wygładza tkaniny na wieszaku bez użycia deski do prasowania, to jeszcze usuwa brzydkie zapachy i zabija 99,9% bakterii.

Rodzaje parownic

Gc363-30-App-Global-001.Jpg

Po pierwsze trzeba wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje parownicy do ubrań:

 • parownice ręczne: małe, lekkie urządzenia, dzięki którym szybko pozbędziemy się zagnieceń. Moc ręcznych parownic zaczyna się od ok. 1000W, a  pojemniczek na wodę może mieć  pojemność od  70-250 ml. Urządzenia świetnie nadają się do użytku domowego jak i do tego, aby zabrać je ze sobą w podróż (wakacje, wyjazd służbowy).
Gc576-60-U1P-Global-001.Jpg
 • parownice stojące: mają większą moc niż urządzenia ręczne, bo aż do 2200 W i mają większy pojemnik na wodę- więc rzadziej trzeba go napełniać. Ten rodzaj parownicy składa się ze stojaka zakończonego wieszakiem, na którym wiesza się stroje, które chcemy wygładzić lub odświeżyć. Niektóre parownice stojące wyposażone są w  deskę do prasowania, która stanowi świetne oparcie do prasowania. Dociśnięcie tkaniny ułatwia wygładzanie zagnieceń. Sprzęt zajmuje trochę miejsca, więc najlepiej jest móc  postawić go w garderobie.

Na jakie parametry zwrócić uwagę kupując parownicę do ubrań

 • Siła wytwarzanej pary– określa się ją w gramach na minutę; ręczne parownice mają 15-36g/min, stojące 35-50g/min. Im większa siła pary tym skuteczniejsze prasowanie.
 • Czas nagrzewania- większość modeli nagrzewa się w czasie od 30 do 60 sekund.
 • Zbiornik na wodę – Ważne, aby zbiornik był odłączany, bo wtedy możemy wygodnie napełnić go bezpośrednio pod kranem. W przypadku parownic ręcznych pojemność jest drugorzędna, bo w modelach ręcznych chodzi o odświeżenie kilku rzeczy tuż przed wyjściem.  Mały zbiornik= małe, lekkie urządzenie.
 •  Możliwość pracy w różnych płaszczyznach– wszystkie urządzenia działają w pionie, a niektóre również w poziomie- ubranie można wówczas wygładzić na łóżku czy kanapie. To jest duża wygoda, bo czasami nie mamy gdzie powiesić ubrania, no i łatwiej docisną płytę parową do ubrania rozłożonego na płasko.
 • Podgrzewana płyta-dodatkowo ułatwia wygładzanie i zapobiega powstawaniu mokrych plam.
 • Czyszczenie i odkamienianie– tam gdzie jest woda tam pojawiają się osady wapienne, dlatego warto zwrócić uwagę, aby parownica miała automatyczny system odkamieniania, a jeśli go nie ma, to pamiętajcie o stosowaniu przefiltrowanej lub demineralizowanej wody.
 •  Dodatki– niektóre urządzenia posiadają wymienne nakładki np. nakładkę ze szczotką, do odświeżania grubszych tkanin np. płaszczy, rękawicę ochronną- aby nie poparzyć się parą podczas wygładzania, worek termoodporny- do którego można schować parownicę.
 • Kształt i budowa – parownica powinna być dobrze dopasowana do dłoni i nie powinna zajmować dużo miejsca, aby łatwo ją można było przechować lub zabrać w podróż.
 • Długość przewodu– dostateczna długość przewodu zagwarantuje Ci swobodę manewrowania np. gdy zechcesz wygładzić/odświeżyć firanki /zasłony min. 2, 5 m!

W przypadku parownicy stojącej, oprócz powyższych parametrów zwróć uwagę na to, czy parownica ma ruchomą głowicą, dzięki czemu nie będzie potrzeby schylać się do niższych części ubrań (głowica dopasowuje się, aby zachować maksymalny kontakt z tkaniną) oraz z regulowaną wysokością stelażu. Zwróć także uwagę, czy wybrany model ma funkcje ułatwiające użytkowanie np. blokadę wieszaka (powieś i zablokuj) czy deskę zapewniającą oparcie. Pamiętaj również, że tylko w niektórych modelach jest możliwość dodania ulubionych perfum lub olejków zapachowych bez ryzyka uszkodzenia czy skorodowania całego urządzenia. Warto więc wybrać taki produkt, dzięki któremu Twoje ubrania będą pięknie pachnieć, bez szkody dla parownicy.

Mam nadzieję, że ten atykuł uprości Wam dokonanie wyboru parownicy i będziecie się cieszyć z tego urządzenia tak jak ja! Jak ja mogłam kiedyś go nie mieć?!

Jeśli ten artykuł okazał się dla Was pomocny, będę wdzięczna za subskrypcję mojego kanału na YT!

Was to nic nie kosztuje, a mi bardzo pomaga w rozwoju mojego projektu! 

Co tydzień filmuję coś nowego! Zapraszam na KANAŁ PANI AGD NA YT

 


Obserwuj