Air fryer – sposób na szybkie przygotowanie zdrowych i urozmaiconych potraw
Frytkownica beztłuszczowa, znana również air fryerem w ostatnich latach zyskała ogromną popularność i stała się elementem wyposażenia wielu kuchni.
Sukces zawdzięcza temu, że z jej pomocą możemy szybko przygotować zdrowe i urozmaicone potrawy oraz temu, że jest urządzeniem stosunkowo tanim! Na polskim rynku znajdziemy modele w przedziale cenowym od około 200 do około 1.400 zł.
Przyznaję, że gdy po raz pierwszy testowałam air fryera byłam sceptycznie nastawiona. Wydawał mi się kolejnym kuchennym gadżetem bez większych szans na popularność.
Natomiast to niewielkie urządzenie bardzo mnie zaskoczyło – przede wszystkim wszechstronnością, bo pozwala nie tylko smażyć, ale również piec, grillować i podgrzewać wcześniej przygotowane dania. Od tamtej pory testowałam kilka różnych modeli i zaopatrzyłam się też w swój własny egzemplarz, bo air fryer przypadł do gustu wszystkim członkom mojej rodziny. W codziennym pośpiechu w moim domu, częściej sięgamy po niego niż włączamy piekarnik. Przygotowujemy w nim grzanki, zapiekanki, frytki, mięsa, chrupiące warzywa, ciasteczka, odgrzewamy „wczorajsze obiady” i pizzę!
Frytkownica beztłuszczowa – jak wybrać?
Jak zwykle w sytuacji gdy mamy do czynienia z urządzeniem popularnym, wybór na rynku jest bardzo duży i gdy przychodzi do zakupu trudno zdecydować się na konkretną markę i konkretny model.
Wybór jednak nie powinien przysporzyć nam trudności, bo mimo, że producenci starają się wyróżnić swoje urządzenia, to zasadniczo podstawowa zasada działania u wszystkich jest taka sama.
Mamy w nich grzałkę lub grzałki, które się nagrzewają, a wentylator rozprowadza równomiernie gorące powietrze wewnątrz urządzenia. Niewielkie rozmiary komory powodują, że ekspresowo możemy w niej uzyskać wysoką temperaturę, a szybka cyrkulacja powietrza zapewnia równomierną obróbkę cieplną potrawy. Ta wysoka temperatura i szybki przepływ powietrza sprawiają, że potrawy mają chrupiącą skórkę, podobną do tej uzyskiwanej w trakcie tradycyjnego smażenia. Dodatkowo do ich przygotowania potrzebujemy jedynie odrobiny tłuszczu.
Na co więc zwrócić uwagę wybierając frytkownicę beztłuszczową?
Rozmiar
Jednym z podstawowych parametrów przy wyborze frytkownicy jest jej rozmiar.
Dla 1-2 osób wystarczającym może być niewielkie urządzenie o pojemności do 3 litrów, natomiast dla dużej rodziny warto rozważyć model o pojemności od 6 litrów w górę.
Prócz liczby osób weźmy pod uwagę, czy air fryera planujemy używać okazjonalnie czy jednak codziennie i jakie porcje będziemy przygotowywać. Jeśli air fryer ma stać się alternatywą dla piekarnika i chcielibyśmy w nim móc upiec, na przykład całego kurczaka, wówczas duża pojemność jest niezbędna.
Mniejsze urządzenie łatwiej będzie przechowywać i zużyje ono mniej energii, bo szybciej się nagrzeje. Jest dobrym rozwiązaniem dla małych gospodarstw domowych, ale może się okazać niewystarczające, na przykład gdy będziemy chcieli podejmować gości daniami przygotowywanymi w air fryerze.
Przykładem małej frytkownicy może być Cosori Lite Mini Air Fryer (CAF-LI211-AEUR), Tefal EY145B10 i Philips Ovi Mini HD9252/90.
Duża pojemność to możliwość przygotowania większej ilości jedzenia jednocześnie, możliwość przygotowania solidnych kawałków mięsa i ogólnie większa uniwersalność, ale może być niepraktyczna w małej kuchni.
Ciekawym trendem są frytkownice podwójne, na przykład BEKO FRL5388B, Philips NA351/0, Ninja AF400EU, czy Ninja SL451EU.
Te urządzenia są wyposażone w dwie duże komory, najczęściej w tym samym rozmiarze.
Oczywista zaleta takiego rozwiązania to możliwość przygotowania dwóch rożnych potraw jednocześnie. Możemy między innymi smażyć frytki w jednej komorze i piec mięso w drugiej. Dzięki temu przygotowanie posiłku zajmie mniej czasu umożliwiając przyrządzenie dania głównego i dodatków jednocześnie.
Drugą oczywistą zaletą jest możliwość przygotowania większej ilości jedzenia, co jest idealne dla dużych rodzin lub podczas przyjmowania gości.
Dodatkowo każdą komorą możemy sterować niezależnie, co pozwala na użycie różnych temperatur i czasów, a jednocześnie gdy będzie potrzeba możemy skorzystać z tylko jednej komory, redukując zużycie energii.
Bardziej zaawansowane modele posiadają funkcję synchronizacji pracy komór. Pozwala to automatycznie dostosować czas pracy każdej z nich. Dzięki temu potrawy wymagające różnego czasu przygotowania, takie jak mięso i warzywa, będą gotowe jednocześnie, a my będziemy mogli zaserwować kompletny posiłek.
Ninja SL451EU to przykład 9,5 litrowego air fryera o dużej mocy (2470 W) z dwiema szufladami, ale ułożonymi pionowo w smukłej konstrukcji, co pozwala zaoszczędzić miejsce na blacie kuchennym.
Urządzenie ma wymiary: 28 cm x 38,5 cm x 47 cm (szer. x gł. x wys.).
Każda z szuflad ma pojemność 4,75 litra.
Dodatkowe wyposażenie w funkcję DoubleStack umożliwia gotowanie na dwóch poziomach jednocześnie, a przy wykorzystaniu wkładek rusztowych pozwala na przyrządzenie nawet 4 różnych potraw w tym samym czasie. Każde z dań będzie równomiernie wysmażone i chrupiące.
Ninja SL451EU ma 6 różnych programów i możliwość ustawienia różnych parametrów czasu i temperatury (w zakresie od 40 do 240°C) dla każdej z szuflad, co pozwala na dopasowanie ustawień do rodzaju potrawy i przygotowanie urozmaiconego posiłku w jednym urządzeniu i w jednym czasie.
Moc
Istotnym parametrem air fryera jest jego moc. To właśnie moc wpływa na szybkość nagrzewania się oraz na czas przygotowania posiłku
Urządzenia o większej mocy są też zwykle lepsze w utrzymaniu stałej temperatury podczas pracy, co gwarantuje równomierną obróbkę termiczną.
Większa moc to też możliwość osiągnięcia wyższych temperatur, niezbędnych przy przygotowywaniu niektórych dań.
Z reguły spotyka się frytkownice o mocy od 1000 do 1800 W, ale są nawet takie o mocy około 3000 W, choć to przede wszystkim urządzenia o większej pojemności.
Do użytku domowego spokojnie powinno nam wystarczyć urządzenie o mocy już około 1200 – 1400 W.
1500 W ma frytkownica beztłuszczowa Philips OVI NA221/00.
To urządzenie o pojemności 4,2 litra, jego kosz pomieści do 500 g frytek, 6 udek z kurczaka lub 500 g warzyw.
Kompaktowy rozmiar, moc, zakres temperatury (od 60 do 200˚C) pozwalają z Philips OVI NA221/00 przyrządzić niemalże każde danie.
Urządzenie pozwala na zastosowanie 13 metod gotowania – smażenie, pieczenie, grillowanie, prażenie, gotowanie w jednym garnku, podsmażanie po chińsku, smażenie z małą ilością tłuszczu, gotowanie z wykorzystaniem mrożonek, podgrzewanie, rozmrażanie, suszenie, opiekanie i utrzymanie ciepła.
Dodatkowo urządzenie wspiera aplikacja HomeID, dająca dostęp do intuicyjnych instrukcji oraz setek przepisów na dania z całego świata.
Możliwości gotowania z air fryerem wydają się być nieograniczone, a Philips dodatkowo jest jednym z tych producentów, który oferuje zakup dodatkowych akcesoriów do air fryerów (o akcesoriach napiszę więcej poniżej).
Programy i funkcje dodatkowe
Kolejnym ważnym parametrem są funkcje i programy dostępne w air fryerze.
Najprostsze modele umożliwiają tylko manualny wybór temperatury i czasu działania, natomiast modele bardziej zaawansowane mają na panelu sterowania automatyczne programy i funkcje, które bardzo ułatwiają korzystanie z urządzenia.
Producenci tworzą je z myślą o łatwym przygotowywaniu najpopularniejszych potraw takich jak kurczak, warzywa, ryby czy frytki. Wystarczy włożyć składniki, wybrać program, a po upływie określonego czasu urządzenie poinformuje nas sygnałem dźwiękowym, że danie jest już gotowe.
Osobiście polecam zakup frytkownicy, która współpracuje z aplikacją mobilną dającą dostęp do bazy przepisów stworzonych specjalnie dla air fryera.
Aplikacje mobilne podnoszą wygodę korzystania z urządzeń. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, jedną z nich jest to, że interfejs aplikacji i ekran dotykowy telefonu dla wielu osób może być wygodniejszym sposobem sterowania urządzeniem i pozwolić łatwo wybrać tryb pracy, program gotowania lub samodzielnie skonfigurować takie parametry jak temperatura czy timer.
Dodatkowo w trakcie przygotowywania potrawy możemy w smartfonie sprawdzić kiedy będzie ona gotowa, a gdy urządzenie zakończy pracę, otrzymamy stosowne powiadomienie na telefon.
Wygodna obsługa
Jeśli kupujemy air fryera, z którego będzie korzystać osoba niewielkiego wzrostu, to panel sterowania powinien być umieszczony pod kątem na froncie, a nie płasko na górze urządzenia.
Zadbanie o taką ergonomię pozwoli na komfortowe użytkowanie frytkownicy – nie trzeba będzie stawać na palcach ani przesuwać urządzenia na skraj blatu, żeby dokonać potrzebnych ustawień na panelu sterowania.
Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest też okienko i oświetlenie, dzięki którym możemy monitorować postęp gotowania bez konieczności wysuwania kosza. Zastosowanie okienka oraz oświetlenie LED, jak na przykład w air fryerze Panasonic NF-CC500SXE pozwala oszczędzać energię, eliminując potrzebę zaglądania do wnętrza urządzenia i unikać utraty ciepła.
Akcesoria do air fryera
Wybierając frytkownicę beztłuszczową zwróćmy uwagę na to, jakie ma akcesoria i czy ewentualnie można je dokupić, zyskując więcej możliwości gotowania.
Forma do ciast i muffinek jest idealna do pieczenia babeczek i zazwyczaj wykonana jest z silikonu. Poza tym dostępne są większe formy metalowe do pieczenia ciast i chleba.
Ruszt do grillowania sprawdzi się też gdy chcemy przygotować większą ilość jedzenia jednocześnie, bo pozwala umieścić potrawę lub potrawy piętrowo i piec na dwóch poziomach.
Szpadki do szaszłyków, maty do pieczenia, czy specjalnie formowany papier do pieczenia… jest tego naprawdę dużo. Bez problemu dodatkowe akcesoria znajdziemy w ofercie marek Philips, Tefal, Cosori.
Air fryer – dla kogo?
Dla każdego!
Jestem przekonana, że frytkownicę polubią zarówno osoby o dużym doświadczeniu w kuchni, ale i gotujące sporadycznie czy stawiającej w kuchni pierwsze kroki.
Frytkownica beztłuszczowa może być alternatywą dla piekarnika jeśli mamy niewielki aneks kuchenny czy wynajmujemy mieszkanie, które w piekarnik nie jest wyposażone.
Polecam air fryera też jako świetne rozwiązanie dla osób starszych, zwłaszcza samotnych, które nie czują się pewnie w kuchni. To urządzenie jest proste w obsłudze, bezpieczne – zwykle wyposażone w automatyczne wyłączanie, zabezpieczenie przed przegrzaniem, antypoślizgowe nóżki, nienagrzewające się uchwyty i obudowę. W dodatku pozwala szybko i ekonomicznie przygotować smaczne i zdrowe dania czy odgrzać wcześniej przygotowane posiłki.
Wybierając model dla seniora, prócz pojemności warto określić czy mamy do czynienia z „osobą techniczną” czy też nie i w zależności od tego wybrać model prostszy z mniejszą ilością opcji lub dający więcej możliwości. Zwróćmy też uwagę na panel sterowania – niech będzie możliwie duży i czytelny.
Bestsellery
Aktualnie (marzec 2025 roku) najpopularniejsze modele na polskim rynku to:
- Philips Ovi Dual Basket Air Fryer NA352/00
- Philips Air Fryer 2000 Series OVI NA231/00
- Philips Ovi Smart XXL HD9867/90
- Ninja SL400EU
- Xiaomi Smart Air Fryer 6,5 l czarny
- Ninja Foodi Flexdrawer AF500EU
- NINJA AF300EU
- Ninja AF400EU
Podsumowanie
Frytkownica beztłuszczowa to jeden z moich ulubionych sprzętów kuchennych i pomimo tego, że nazwa kojarzy się nam z frytkami, to możliwości tego urządzenia są zdecydowanie większe!
Air fryer to sprzęt o różnorodnych zastosowaniach!
Przygotujemy z jego pomocą smaczne, zdrowe i lekkostrawne posiłki i to zarówno tylko dla siebie, jak i dla większej rodziny czy grupy znajomych.
Air fryer może piec, smażyć, grillować, gotować, podgrzewać, rozmrażać, a nawet suszyć – grzyby czy owoce!
To bardzo uniwersalne urządzenie – przygotujemy w nim oczywiście frytki, ale i mięso, ryby, warzywa, a nawet upieczemy ciastka lub ciasto.
Dzięki niewielkiemu rozmiarowi szybko się nagrzewa i potrawy są gotowe w mgnieniu oka.
Zastosowana technologia – gorące powietrze i szybka jego cyrkulacja – sprawia, że potrawy przygotowane w air fryerze mają chrupiącą skórkę i są soczyste w środku.
Pisałam o air fryerach przy okazji poruszania tematu sprzętów do małych kuchni – TUTAJ.
Na moim kanale YouTube wielokrotnie pokazywałam frytkownice beztłuszczowe. Jeśli chcielibyście zobaczyć film o konkretnym modelu, to zapraszam:
- Frytkownica beztłuszczowa Panasonic NF-CC500SXE – test i recenzja,
- Frytkownica beztłuszczowa BEKO FRL5388B – test i opinia,
- Frytkownica beztłuszczowa Amica AFM 4011 – test, opinia,
- Frytownica beztłuszczowa Cosori CP158-AF-RXW.
Mam nadzieję, że artykuł okazał się przydatny, a brak nachalnych reklam pozwolił skupić się na jego treści.
Jeśli chcesz podziękować za moją pracę, postaw mi wirtualną kawę.
Z góry dziękuję za Twoje wsparcie!
- Odkurzacz Jimmy BX7 Pro Max – test i opinia. Czy warto go mieć? - 17/04/2025
- Która pralka z funkcją pary będzie lepsza dla Ciebie: Electrolux SteamCare EW7F249PSP czy Beko B300 BM3WFSU37015WBPB? - 13/04/2025
- Zwykłe odkurzanie? Jeszcze czystsze podłogi dzięki technologii aktywnego mopowania i szczotce UV w odkurzaczu bezprzewodowym - 11/04/2025
Mam Ovi Smart XXL i jest super 🙂 Jedzonko palce lizać i wielkie ułatwienie w kuchni