Bardzo często osoby, które mnie odwiedzają, zadają mi pytanie, dlaczego zdecydowałam się na piekarnik kompaktowy? Zdecydowałam się na niego ze względu na moje dotychczasowe doświadczenie. Piekarnik standardowy służył u mnie zawsze jako miejsce do przechowywania blach i foremek do pieczenia. Obiecałam sobie, że w nowym mieszkaniu zamontuję piekarnik na wysokości oczu i będzie to sprzęt do pieczenia a nie szafka na graty!

Oczywiście za wyborem piekarnika kompaktowego jest jeszcze kilka sensownych argumentów! Oto one:

Piekarnik kompaktowy – zalety

Największą zaletą piekarnika kompaktowego jest jego rozmiar.  Zajmuje niewiele miejsca. Jego wysokość jest o 15 cm niższa od standardowego piekarnika czyli 45 cm zamiast 60 cm, a pozostałe wymiary są identyczne: szerokość 60 cm, a głębokość ok. 55 cm. W piekarniku kompaktowym z powodzeniem można upiec całego kurczaka bądź 2 blachy ciasteczek. O ile te wymiary nie są może tak istotne w dużych kuchniach, to na pewno docenią je użytkownicy małych przestrzeni kuchennych.  W miejscu standardowego piekarnika  mogą mieć piekarnik kompaktowy i pojemną szufladę!

Piekarniki kompaktowe zużywają  mniej energii, bo komora urządzenia kompaktowego jest mniejsza od komory klasycznego piekarnika, dzięki czemu jego wnętrze nagrzewa się szybciej.

Wiele piekarników kompaktowych to urządzenia tzw. 2w1 a nawet 3 w1, więc jego możliwości mogą być nawet większe od standardowego piekarnika! Bardzo popularna wersją są kompaktowe piekarniki z funkcją mikrofali. W zależności od potrzeb, możesz korzystać albo z funkcji pieczenia albo mikrofali. Ogromną zaletą tego typu urządzeń jest możliwość połączenie klasycznego podgrzewania z oddziaływaniem mikrofal, co pozwala na skrócenie  czasu przygotowania posiłku o 50%. Dodatkowym plusem jest możliwość apetycznego zarumienienia skórki, czego zwykle brakuje potrawom przygotowywanym w klasycznej kuchence mikrofalowej.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat piekarników z funkcją mikrofali, to zajrzyjcie TUTAJ.

Ja osobiście korzystam z piekarnika kompaktowego z mikrofalą marki Bosch i jestem z niego bardzo zadowolona. Mój model Bosch CMG6764W1 nie jest już dostępny, ale Bosch ma w swojej ofercie dwa podobne białe modele CMG7241W1 oraz CMG633BW1.
Piekarnik Kompaktowy - Zalety I Wady
Na rynku są też modele, które oprócz funkcji tradycyjnego pieczenia, mikrofali oferują możliwość gotowania na parze, pieczenia z dodatkiem pary, czy funkcję Air Fry (pieczenie przy pomocy gorącego powietrza), więc wybierając piekarnik kompaktowy można zminimalizować ilość urządzeń w kuchni!

Piekarnik kompaktowy – wady

Dla niektórych użytkowników wadą piekarników kompaktowych może być jego pojemność. Dla mnie ta pojemność jest wystarczająca (mój piekarnik kompaktowy ma pojemność 45l), ale nie wszystkie piekarniki kompaktowe są tak pojemne jak mój Bosch, dlatego zawsze warto sprawdzić ten parametr. Najbardziej pojemne piekarniki kompaktowe oferuje Samsung i Gorenje – ich pojemność to 50l. Pełną listę tych urządzeń znajdziesz TUTAJ.

Drugą wadą piekarnika kompaktowego może być cena. Najtańszy (najprostszy) piekarnik kompaktowy kosztuje ok. 1300 zł jest nim TEKA HSC644, a najtańszy piekarnik o standardowych wymiarach można już kupić od 650 zł.  Natomiast piekarniki wielofunkcyjne z mikrofalą czy parą są już znacznie droższe (urządzenia renomowanych marek kosztują około 3000-4000 złotych, ale warto pamiętać, że w cenie jednego sprzętu mamy tak naprawdę kilka urządzeń.

 

Moje propozycje piekarników kompaktowych:

Piekarnik kompaktowy Samsung z mikrofalą i gotowaniem na parze w specjalnym naczyniu

Jeśli zależy Wam na piekarniku kompaktowym z mikrofalą  to bardzo polecam piekarnik Samsung NQ5B6753, który występuje w 3 kolorach: satynowy beż, elegancki granat, czarny.

  • Kolorowy wyświetlacz LCD ma przekątną 4.3 cala, co ułatwia obsługę urządzenia. Zawsze widzisz, jakie programy i wartości wybierasz. Do ich ustawienia posłużą Ci dotykowe ikonki oraz wygodne pokrętło. Menu urządzenia jest dostępne w języku polskim
  • Do wykorzystania masz 31 programów Auto Cook oraz 4 programy Speed Cook.
  • Urządzenie może być wykorzystywane na dwa sposoby: jako tradycyjny piekarnik lub jako kuchenka mikrofalowa, umożliwiająca codzienne przyrządzanie prostych posiłków. Możesz także połączyć obie opcje, żeby przygotować ulubione dania szybko i dokładnie, by każdy ich kęs smakował wyśmienicie.
  • W piekarniku kompaktowym możesz przygotować wspaniałe i soczyste potrawy, gotując je na parze w specjalnym naczyniu. Pokrywka ze stali nierdzewnej pomaga zachować wilgoć w środku dania, zapobiegając wysychaniu żywności. Jedzenie tak przyrządzone jest cudownie delikatne i soczyste, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
  •  Dzięki funkcji Air Fry Nie potrzebujesz frytkownicy, by przyrządzić pyszne jedzenie smakujące jak smażone! Piekarnik za pomocą gorącego powietrza idealnie opieka danie. Będzie smakowało, jak przygotowane w głębokim oleju: z przypieczoną skórką i soczystym środkiem, a wyeliminowany zostanie zbędny tłuszcz.
  • Czyszczenie parowe- po nalaniu wody na dno piekarnika i aktywowaniu dedykowanego programu, wytworzy się para i rozmiękczy zabrudzenia, co ułatwi ich usunięcie. Jeszcze tylko przetarcie wnętrza miękką ściereczką i urządzenie odzyska Idealną czystość..
  • Piekarnik wyposażono w moduł Wi-Fi, dzięki czemu możesz go kontrolować i sterować nim z każdego miejsca*. Już w drodze do domu włączysz wstępne nagrzewanie. Na odległość sprawdzisz, jak przebiega proces pieczenia, jaka jest temperatura i ile czasu zostało do końca programu. Dodatkowo na swoim telefonie w aplikacji SmartThings Cooking znajdziesz przepisy rekomendowane specjalnie dla Ciebie, przeczytasz szczegółowe instrukcje ich przyrządzania, zaplanujesz menu na najbliższe dni oraz stworzysz listy zakupowe.

Cenę tego produktu sprawdzisz TUTAJ.

Piekarnik Kompaktowy Samsung

piekarnik kompaktowy Samsung

 

Piekarnik kompaktowy z funkcją pary Bosch i Electrolux

Jeżeli zależy Wam na najlepszym i najzdrowszym sposobie  przygotowywania posiłków, to zainwestujcie w piekarnik parowy!  Piekarniki parowe nie tylko pieką w tradycyjny sposób (termoobieg, grzanie góra dół, grill itd.) ale pieką i z dodatkiem pary a nawet gotuja na parze (w całej komorze, bez konieczności używania specjalnych pojemników)

Pieczenie z dodatkiem pary idealnie sprawdza się do pieczenia chleba czy mięsa. Pieczywo dzięki parze pokrywa się chrupiącą skórką, zachowując jednocześnie pulchny środek, a mięso pozostaje wewnątrz soczyste! Potrawy gotowane w gorącej parze nie tylko zachowują witaminy i minerały, ale także swój pełny, naturalny aromat. Dlatego można darować sobie dodatkowe przyprawianie i użyć znacznie mniej soli podczas gotowania. Dzięki parze można nawet gotować bez dodawania oleju czy innego tłuszczu.

Para idealnie sprawdza się tez do odgrzewania dań. W przeciwieństwie do mikrofali nie wysusza jedzenia! Wczorajsze ziemniaki lub ryż pod wpływem pary będzie nie tylko wyglądał ale też smakował jak właśnie wyciągnięty z wody, więc jeśli nie zależy Ci na odgrzewaniu napojów, to lepszy rozwiązaniem będzie piekarnik z parowarem niż z mikrofalą!

Oto dwa modele piekarników kompaktowych z parą w bardzo przyzwoitej cenie: Electrolux KVBAS21WX i Bosch CSG656BS2.

Piekarnik parowy z mikrofalą ASKO

Jeśli komuś zależy jednak aby posiadać i dobry piekarnik parowy i kuchenkę mikrofalową w jednym, to taki produkt ma w swojej ofercie firma Asko ( to takie szwedzkie Miele).  ASKO OCSM8487S, bo to jest urządzenie które oferuje zarówno pieczenie tradycyjne, gotowanie na parze, pieczenie z funkcją pary, program Sous Vide oraz funkcje mikrofali- czyli dosłownie wszystko!

Piekarnik Kompaktowy Asko 3W1

 

 

Jeśli jesteście użytkownikami piekarnika kompaktowego i dostrzegacie jeszcze inne wady bądź zalety tego sprzętu, koniecznie napiszcie swój komentarz!

Obserwuj