Czy zastanawialiście się kiedyś, jak dużą część Waszego worka na śmieci zapełniają plastikowe butelki po napojach? Ja owszem! Ta bolesna prawda dotarła do mnie, kiedy w kilka rodzin byliśmy na wakacjach na wsi. Tu śmieci odbierane są rzadziej niż w mieście i kiedy po kilku tygodnia zobaczyłam stertę plastikowych butelek, to się przeraziłam.

Postanowiła coś zmienić! Czy mi się udało? Na szczęście tak! Pomogło mi w tym moje nowe odkrycie – saturator SodaStream. Dzięki niemu łatwiej mi było zmienić nawyki. Praktycznie bezboleśnie udało mi się ograniczyć do zera kupowanie wody gazowanej i napojów gazowanych w plastikowych butelkach.

Dlaczego wybrałam SodaStream ART?

12-1-2X.jpg
Hx.jpg

Latem, kiedy na działkę zjeżdżają się goście kluczową kwestią jest zaopatrzenie, dlatego mam aż dwie lodówki! Kiedyś wypełniały je głównie woda i inne napoje, a teraz pozostały tylko napoje w szklanych butelkach.

Dlaczego kupowaliśmy wodę? Dlatego, że zwykła woda z kranu nam nie smakowała, a gazowana niestety nie leje się z kranu. Kiedy lubi się bąbelki nie jest prosto być eco… Na szczęście, w końcu znalazłam rozwiązanie – saturator SodaStream, który zmienia wodę w gazowaną za dotknięciem jednego przycisku!

Dla siebie wybrałam model SodaStream ART w takim oryginalnym stylu retro, bo idealnie pasuje do mojego wnętrza, w którym stoi też stary babciny kredens :-), ale w ofercie Sodastream są różne modele. Koszt urządzeń zaczyna się od 269 pln, a mój model SodaStream ART kosztuje ok. 490 pln. 

Razem z urządzeniem w opakowaniu otrzymujemy urządzenie, cylinder z dwutlenkiem węgla – który “zasila” ten bezprzewodowy ekspres oraz butelkę na wodę, wykonaną z Tritanu- plastiku, która nie zawiera BPA i który dzięki odporności na wysokie temp. można myć w zmywarce.  

Ile można zaoszczędzić z saturatorem SodaStream?

No dobrze, ale gdzie tu oszczędność? Czas na trochę matematyki! Zacznijmy od tego, że 1l wody gazowanej w butelce to średni koszt 1,50 zł. I to wyłącznie, jeśli kupujemy ją w dużych opakowaniach 1,5l. Kupując mniejsze pojemności lub wodę w szklanych butelkach koszt za 1l może urosnąć nawet do 4,20 zł. Biorąc pod uwagę, że każdy z nas średnio wypija 2l wody na dobę w ciągu miesiąca czteroosobowa rodzina może wydać na wodę gazowaną nawet 360 zł. I to w najlepszym wypadku. W najgorszym kwota ta może wzrosnąć nawet do 1008 zł. 

Policzmy teraz ile kosztuje litr wody gazowanej z saturatorem SodaStream. Nabój wystarcza na 60 l wody. To oznacza, że 1 litr wody gazowanej będzie kosztować nas jedynie 0,83 grosze! Ta sama czteroosobowa rodzina miesięcznie wyda więc na wodę gazowaną zaledwie 199,2 zł. W najgorszym wypadku oszczędzi więc ok. 160 zł, w najlepszym nawet ok. 808 zł. 

Oczywiście po wyczerpaniu trzeba uzupełniać cylindry gazujące wodę. Koszt jednego to 119 zł, jednak i tu można oszczędzić! Wystarczy odwiedzić jeden z ponad 800 punktów wymiany i za ok. 49 złotych wymienić PUSTY  cylinder na nowy, PEŁNY.  

Jak działa saturator SodaStream?

Soda-Bubbles-4739-Final-1-2X.jpg

W jaki sposób saturator SodaStream w zmienia zwykłą wodę w świeżą, pełną bąbelków wodę gazowaną? To wszystko dzieje się za pomocą kilku naciśnięć dźwigni. Cały proces przebiega szybko, jest intuicyjny i prosty. 

Wystarczy nalać wodę, tak by nie przekraczała kreski znajdującej się na butelce. Jeśli lubisz zimną wodę, to przed nagazowaniem warto wstawić butelkę do lodówki, tym bardziej, że butelka jest odporna na niskie temperatury. Wodę bąbelkuje się wedle swoich preferencji. Jedno do dwóch naciśnięć dźwigni dadzą wam lekki gaz, 3-4 średni, a 5-7 mocny.  

Po gazowaniu można wodę przelać do szklanki z ulubionymi dodatkami lub zabrać ze sobą w drogę. 

Do wody gazowanej można dodać cytrynę, limonkę, syropy, nie mniej jednak ona sama po dodaniu bąbelków nabiera ciekawego smaku, ponieważ obniża się jej PH. Jeśli jednak zechcesz nadać wodzie smak, pamiętaj o tym, aby nie dodawać dodatków przed gazowaniem. 

Syropy SodaStream

Opera-Zrzut-Ekranu-2022-08-16-204657-Sodastrea.png

Ja i moja rodzina najbardziej lubimy wodę z bąbelkami, ale jeżeli w waszym domu są osoby lubiące napoje gazowane, to mam i dla nich lepszą alternatywę – zawierającą mniej chemii i cukru – syropy SodaStream. Dzięki nim nie tylko ograniczą cukier ale i wydatki, jeden syrop kosztuje ok 29 zł i starcza do przygotowania nawet 9l napoju to jedynie 3,22 zł za litr. Można decydować o poziomie słodyczy…. W ofercie dostępne  takie smaki jak: Pepsi, 7up, Mirinda, cyrynowa Lemoniada czy Mango.    

Podsumowanie

Łatwo jest być eko, kiedy lubi się wodę niegazowaną. Dzięki SodaStream teraz już wiem, że jest to możliwe nawet wtedy, kiedy smakuje nam jedynie woda z bąbelkami. Od kiedy w naszym domu pojawił się saturator SodaStream przestaliśmy kupować gazowaną wodę w butelkach, a nasze zakupy są tańsze i lżejsze. Nie dźwigamy już zgrzewek z wodą. Oszczędzamy miejsce w lodówce i koszach na śmieci. Rzadziej wyrzucamy plastiki. Ta zmiana jest dla mnie szczególnie ważna, od kiedy wiem, że tylko niewielka ilość – zaledwie 5-10% światowego plastiku podlega recyklingowi, a jedna plastikowa butelka rozkłada się 500 lat. Dla planety lepiej jest więc ograniczać niż segregować!  

Jeśli zechcesz sobie kupić SodaStream ART  wystarczy wejść na stronę www.sodastream.pl, a używając kodu rabatowego PANIAGD30 otrzymasz 30% zniżkę.

Dołącz do bąbelkowej rewolucji!

Filmowa wersja artykułu

Obserwuj