Ktokolwiek ma suszarkę lub jest na etapie poszukiwania takiego sprzętu zapewne niejednokrotnie spotkał się z pojęciem pompy ciepła. Ta technologia odmieniana jest przez wszystkie przypadki, bo to właśnie dzięki niej nowoczesne suszarki są energooszczędne i delikatne dla naszych tkanin.

Z czego wynika mniejsze zużycie energii  przy zastosowaniu pompy ciepła??

Suszarki „starej generacji”suszyły powietrzem ogrzanym grzałką, w nowoczesnej suszarce mamy taki sam układ chłodzący jak w chłodziarce, ze sprężarką, parownikiem (zimna strefa) oraz skraplaczem (gorąca strefa).

W strefie zimnej następuje ochłodzenie wilgotnego powietrza i wykroplenie z niego wody . W strefie gorącej uprzednio ochłodzone powietrze nagrzewa się ponownie tym samym ciepłem, które oddało przy schładzaniu.

Schemat opracowany przez firmę Electrolux

Schemat.jpg

Suszarki z pompą ciepła są zdecydowanie bardziej wydajne niż te suszarki starej generacji, które suszyły powietrzem ogrzanym grzałką. Zatrzymują ciepło wewnątrz urządzenia, nie doprowadzjąc do strat energii. Całe wytworzone ciepło jest użyte do wysuszenia naszych ubrań.

Drugą kluczową zaletą pompy ciepła jest znacznie niższa, delikatna dla naszych ubrań temperatura suszenia. Nowoczesne suszarki suszą dziś w temp. 50-55 stopni C, a modele z grzałką suszyły w temperaturze ok. 80 stopni C.

Wraz z technologią pompy ciepła skończyły się problemy z wysokimi rachunkami za prąd z tytułu użytkowania suszarek i pretensje użytkowników, że suszarka niszczy ubrania.

Korzystając z suszarki kondensacyjnej z pompą ciepła, czy to w klasie energetycznej A+++ czy A+, za cykl suszenia zapłacimy  od 60 groszy- do złotówki!


Obserwuj