Trudno sobie wyobrazić kuchnię bez dobrej patelni. Mnogość marek, materiałów, rodzajów powłok może przyprawić Was o istny zawrót głowy, więc ten artykuł powinien Wam pomóc w wyborze.
Za wytrzymałość patelni odpowiada materiał, z którego jest wykonana oraz powłoka, którą pokryte jest jej wnętrze. Najbardziej popularnymi materiałami, z których robi się patelnie to aluminium, stal i żeliwo. Oczywiście najbardziej wytrzymałe są patelnie stalowe i żeliwne, ale to patelnie aluminiowe są najbardziej popularne z racji swojej ceny i innych walorów.
Patelnie wykonane z aluminium są bowiem lekkie, szybko się nagrzewają. Bardzo dobrze przylegają do nich powłoki z innych materiałów, bo jak zapewne wiecie, każda patelnia z aluminium musi być czymś powleczona, bo aluminium samo w sobie jest szkodliwe dla zdrowia i nie może mieć bezpośredniego kontaktu z żywnością.
Stalowe patelnie są cięższe, dłużej się nagrzewają, ale dłużej trzymają ciepło. Są odporne na korozję, zarysowania i wysokie temperatury . Wnętrze patelnie ze stali może być z powłoką nieprzywierającą lub bez.
Te bez powłok najczęściej stosują szefowie kuchni. Wymagają one zdecydowanie więcej tłuszczu do smażenia, ale ich zaletą jest możliwość mycia w zmywarce i używania metalowych utensyliów.
Patelnie żeliwne należą do najtrwalszych. Podobnie jak patelnie stalowe długo się nagrzewają, ale trzymają dłużej ciepło i równomiernie je rozprowadzają bez ryzyka przypalenia potrawy. Doskonale nadają się do przyrządzania dań, które wymagają obróbki w wysokich temperaturach np. w piekarniku. Niestety patelnie żeliwne trudno się czyści, ze względu na porowata powierzchnię. Nie wolno ich myć żadnym detergentem (nie myjemy w zmywarce) tylko gorącą wodą i po każdym użyciu należy je naoliwić. Można je szorować czym się chce, drapać nożami, widelcami, a nawet kroić na nich steka.
Jeśli chodzi o powłoki nieprzywierające to jest ich bardzo dużo. Te najbardziej popularne o klasyczna powłoka nieprzywierająca, mineralna, ceramiczna i tytanowa. Powłoka nieprzywierąca może być kilkuwarstwowa- im więcej warstw, tym bardziej palenia jest odporna na zarysowania.
Najbardziej popularną powłoką jest klasyczna powłoka nieprzywierającą, która jest bardzo trwała, odporna na wysokie temperatury, ale jest mało odporna na zarysowania i zadrapania, dlatego też kupując patelnię z taką powłoką warto zaopatrzyć się w silikonowe lub drewniane przybory kuchenne.
Powłoki ceramiczne i mineralne mają w swoim składzie składniki naturalne: glinę, minerały, granit czy marmur. Powłoki tego typu są bardziej odporne na zarysowania i zadrapania niż klasyczna powłoka nieprzywierające ale nadal wymagają używania drewnianych lub silikonowych przyborów kuchennych, ale za to wiele z nich nadaje się do mycia w zmywarce.
Najtrwalszą powłoką nieprzywierającą jest powłoka tytanowa, która jest najbardziej odporna na uszkodzenia i zarysowania. Na patelniach z powłoką tytanową można używać metalowych akcesoriów i można je bez problemu zmywać w zmywarce.
Film przedstawiający patelnie z powłoką tytanową
Dzięki takim powłokom nieprzywierającym możemy oczywiście smażyć bez ryzyka przywierania do dna i możemy znacznie zredukować ilość tłuszczu konieczną do smażenia. Pamiętajmy jednak, że coś takiego jak patelnia beztłuszczowa nie istnieje. Zawsze na początku smażenia konieczne jest natłuszczenie powłoki.
O powłoki nieprzywierające należy również dbać: nie powinno się smażyć przy użyciu metalowych akcesoriów (za wyjątkiem tytanowej ), a nawet trzeba uważać na sól gruboziarnistą, aby nie zarysować powłok. Musimy pamiętać też, że jeśli ta powłoka nieprzywierająca zostanie uszkodzona i tym samym odkryjemy materiał, z którego zrobiona jest patelnia np. aluminium, to taka patelnia nadaje się tylko do wyrzucenia, ponieważ jedzenie mogłoby mieć kontakt z aluminium, które jest trujące. Uszkodzona powłoka traci też swoje właściwości nieprzywierające, czyli jedzenie zacznie przywierać do jej dna i będzie się przypalać.
Oprócz materiału z jakiego zrobiona jest patelnia, ważne jest również jej dno. Powinno być grube, aby dobrze i równomiernie rozprowadzać ciepło. Na dnie patelni lub etykiecie produktowej znajdziecie też symbole kuchni do jakich jest przeznaczona. Aktualnie wiele patelni jest uniwersalnych i nadają się wszystkich rodzajów kuchenek, ale zawsze warto to sprawdzić, abyście nie musieli zwracać produktu!
Na komfort użytkowania patelni niewątpliwie wpływają jeszcze takie rzeczy jak: np. ThermoSpot – czyli wskaźnik nagrzania patelni. Czujnik staje się mocno czerwony po osiągnięciu optymalnej temperatury smażenia. To rozwiązanie chroni patelnię przed przegrzaniem i odkształcaniem.
Inną praktyczną cechą patelni jest możliwość używania w piekarniku. Wiele modeli ma rączkę odporną na wysokie temepratury, a w niektórych modelach rączka jest odłączana i wówczas nie tylko można używać jako naczynia do pieczenia w piekarniku, ale również można zaserwować w niej danie na stole. Odłączana rączka sprawia, że patelnie zajmują minimalną ilość miejsca na półce, w lodówce czy zmywarce.
Podsumowanie
Osobiście uważam, że w każdej kuchni powinna się znaleźć mała lekka aluminiowa patelnia z powłoką nieprzywierającą, która będzie idealna do jajecznicy i duża patelnia z powłoką tytanową, która jest najbardziej odporna na zarysowania i nadaje się do mycia w zmywarce. Fani naleśników powinni sobie koniecznie sprawić patelnię naleśnikową, która dzięki płytkim brzegom ułatwia obracanie naleśników.
Niezależnie od przeznaczenia patelni, warto kupować patelnie sprawdzonych, renomowanych marek i dla własnego zdrowia unikać patelni niewiadomego pochodzenia, bez patentów certyfikatów i jakiejkolwiek kontroli jakości. Musimy mieć świadomość, że lepszej jakości patelnia kosztuje więcej, ale nie warto oszczędzać na patelni, gdyż to jeden z najbardziej eksploatowanych sprzętów kuchennych.
Jeśli ten artykuł/film okazał się dla Was pomocny, będę wdzięczna za subskrypcję mojego kanału na YT!
Was to nic nie kosztuje, a mi bardzo pomaga w rozwoju mojego projektu!
Co tydzień filmuję coś nowego! Zapraszam na KANAŁ PANI AGD NA YT
- Mop Dyson WashG1- test i recenzja - 06/12/2024
- Święta z Amiką - 05/12/2024
- Air fryer Cosori – 4 modele w świątecznej promocji - 05/12/2024