Jeśli myślicie, że płyty gazowe tracą na popularności na rzecz naszpikowanych technologiami płyt indukcyjnych, to nic bardziej mylnego. Płyty gazowe nadal są bardzo chętnie kupowane, a producenci wciąż udoskonalają płyty, wprowadzając do nich nowe technologie. Bezpieczeństwo użytkowania płyty gazowej jest kluczową sprawą dla każdego klienta.

Oto najpopularniejsze systemy, które zapewnią Tobie i Twojej rodzinie bezpieczeństwo i wygodę użytkowania.

Palnik-Gazowy.jpg

Zabezpieczenie przeciwypływowe gazu

Gaz jest substancją niebezpieczną, ponieważ już po upływie około minuty przyzwyczajamy się do jego zapachu. Możecie jednak spać spokojnie, bo zgodnie z dyrektywą unijną, wszystkie dostępne na rynku płyty gazowe muszą posiadać zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu. Są to specjalne czujniki, które w przypadku zgaśnięcia płomienia np. w wyniku zalania lub przeciągu, automatycznie odłączą dopływ gazu do palnika.

Gaz.jpg

Restart – ponowne zapalenie gazu

U niektórych producentów można znaleźć dodatkowe rozwiązanie na przypadkowe zgaśnięcie płomienia, to tzw. Restart, czyli funkcja ponownego zapalenia gazu.

Polega ona na tym, że w sytuacji, gdy płomień przypadkowo zgaśnie, palnik zainicjuje ponowny zapłon. Jeśli to się nie uda, dopływ gazu zostaje niezwłocznie odcięty, a płyta sama się wyłączy.

Sygnał dźwiękowy

W kilku modelach dostępnych na rynku płyta emituje sygnał dźwiękowy, gdy pokrętło znajduje się zbyt długo w pozycji włączonej, niezwykle przydatne dla zapominalskich 🙂

Gaz3.Jpg

Główny wyłącznik płyty gazowej

Ciekawą funkcją jest również główny wyłącznik, za pomocą którego można jednocześnie wyłączyć wszystkie zapalone palniki. Funkcja szczególnie przydatna podczas dłuższej nieobecności w domu np. wakacji czy wyjazdów służbowych, można wtedy dla bezpieczeństwa łatwo wyłączyć dopływ gazu do płyty. Funkcja ta może również posłużyć jako blokada przed dziećmi.

Blokada rodzicielska

A skoro o dzieciach mowa…to ważną dla ich bezpieczeństwa funkcją jest blokada rodzicielska. Oprócz wspomnianego wyżej głównego wyłącznika niektóre modele posiadają specjalny sensor, którego uruchomienie blokuje zapalanie lub wyłączanie palników oraz zmianę ustawień.

Wskaźnik Ciepła Resztkowego
Wskaźnik ciepła resztkowego

Wskaźnik ciepła resztkowego

Jeśli jesteście niecierpliwi i tuż po zakończeniu gotowania chcielibyście umyć płytę, to wskaźnik ciepła resztkowego uchroni Was przed przypadkowym poparzeniem. Po zakończeniu gotowania na płycie wyświetli się specjalna dioda lub literka h, która informuje, że palnik pozostaje h- hot czyli gorący! Dioda/literka zgaśnie dopiero wtedy, gdy palnik będzie już zimny i wtedy możecie bezpiecznie wyczyścić płytę.

Jeśli chcesz znaleźć płytę gazową z powyższymi zabezpieczeniami, to zapraszam do skonfigurowania sobie urządzenia przy pomocy konfiguratora na mojej stronie:

https://www.paniagd.pl/konfigurator-plyt-gazowych/

Obserwuj