Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest prawidłowa wilgotność powietrza w naszych mieszkaniach szczególnie w sezonie jesienno/zimowym, dlatego postanowiłam napisać ten artykuł!

Wraz z zimnem i deszczem coraz rzadziej wietrzymy nasze wnętrza z obawy przed wychłodzeniem i infekcjami. Jednocześnie uruchomione w tym okresie centralne ogrzewanie dodatkowo wysusza powietrze w naszych mieszkaniach.

Suche powietrze sprawia, że  wysusza się nasza skóra,  śluzówka w nosie i gardle, pojawia się poranny katar czy nawet złe samopoczucie. Teoretycznie intensywne wietrzenie przez 5-10 minut dwa lub nawet trzy razy dziennie pomogłoby rozwiązać ten problem, ale jakość powietrza bywa tak fatalna, że rzadko wietrzymy mieszkania.

Sytuacja jest równie problematyczna, gdy poziom wilgotności w pomieszczeniach jest zbyt wysoki. Zbyt duża wilgotność sprzyja rozwojowi roztoczy, pleśni i grzybów, które nie tylko uczulają, ale również negatywnie wpływają na układ oddechowy. Dodatkowo możemy odczuwać wzmożoną duszność oraz wrażenie wszechobecnego chłodu. O wiele częściej pojawiają się w tej sytuacji infekcje dróg oddechowych.

Powodów nadmiernej wilgoci może być wiele – od niewłaściwej hydroizolacji fundamentów budynku, przez nieszczelne rury, po brak izolacji cieplnej. Nadmiar pary wodnej pojawia się również w wyniku codziennych czynności domowych, takich jak pranie, gotowanie, suszenie czy kąpiel. Sygnałem alarmującym o zbyt wysokim poziomie wilgotności w domu jest skraplająca się para wodna na szybach.

Jak sami widzicie, temat nawilżania powietrza jest o tyle złożony, że zarówno zbyt wysoki, jak i zbyt niski poziom są szkodliwe dla zdrowia. Optymalna wilgotność powietrza powinna wynosić od 40 do 60% i jest zależna od temperatury. Dla 19-20 stopni powinna być bliższa 60%, natomiast dla wyższych temperatur 21-22 stopni wilgotność powinna wynosić ok. 40%

Jak zbadać wilgotność powietrza?

Aby kontrolować temperaturę i wilgotność powietrza warto  zainwestować w higrometr. Koszt jest niewielki (od kilku złotych w górę), a wiedza o ich poziomie pozwoli na podjęcie prawidłowych działań.

Suche powietrze – wilgotność powietrza poniżej 40%, co robić?

Pranie.jpg

Niektórzy z nas są przekonani, że dobrym sposobem na nawilżenie powietrza  jest ustawienie wilgotnego prania  na klasycznej suszarce. Otóż nic bardziej mylnego!

Wilgoć pochodząca z ubrań zawiera resztki detergentów, których wdychanie jest szkodliwe. Nie zapominajmy też, że większość z nas przedozowuje detergent, będąc przekonanym, że więcej proszku gwarantuje lepsze dopranie…

Jeśli już musimy suszyć pranie na klasycznej suszarce w mieszkaniu, to musimy przede wszystkim zadbać o prawidłową cyrkulację powietrza – czyli regularnie  wietrzyć. Nie polecam Wam też okładania mokrymi ręcznikami kaloryferów! Dlaczego? Jeśli chcielibyśmy, żeby woda z tych ręczników parowała, to kaloryfery musiałyby mocno grzać, co jest dość kosztowne, no i tym samym rosłabym w pomieszczeniu nie tylko wilgotność, ale i temperatura.  Poza tym nie zapominajmy o pozostałościach detergentów, które dostają się w ten sposób do powietrza!

Chcąc zadbać o prawidłową wilgotność powietrza powinniśmy pamiętać o rozszczelnieniu okien, dzięki czemu pozostaną one „minimalnie” uchylone, przez co zapewnimy sobie dopływ świeżego powietrza, no i o regularnym – krótkim lecz intensywnym wietrzeniu. Jeśli powietrze w naszym regionie jest mocno zanieczyszczone, należy zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza!

W przypadku zbyt niskiego poziomu wilgotności powietrza pomimo regularnego wietrzenie jedynym, właściwym sposobem nawilżania powietrza jest korzystanie z nawilżaczy!  Najlepsze nawilżacze, to Inteligentne urządzenia, które na bieżąco badają temperaturę i wilgotność powietrza, a po osiągnięciu optymalnego poziomu przechodzą w stan czuwania.

Jeśli chcesz się dowiedzieć jaki nawilżacz wybrać, obejrzyj poniższy film.

Wilgoć w domu – wilgotność powietrza powyżej 60%, jak zapobiegać?

Elux.jpg

Unikajmy suszenia prania w zamkniętych pomieszczeniach, a jeśli musimy już suszyć w mieszkaniu – wietrzmy!

Dobrym rozwiązaniem będzie też korzystanie z suszarni (w niektórych budynkach jeszcze są takie miejsca)  lub jeśli pozwala nam na to budżet domowy i mamy miejsce na dodatkowy sprzęt agd, warto zainwestować w  suszarkę elektryczną. Większość modeli suszarek kondensacyjnych to urządzenia z pompą ciepła, które są bardzo energooszczędne. Ceny urządzeń zaczynają się od 1600 pln, a koszt jednego cyklu suszenia to ok. 1pln.

W wyeliminowaniu nadmiernej wilgoci pomogą nam również osuszacze powietrza. Jeśli jesteście zainteresowani jego zakupem, zapraszam na mój kanał YT do obejrzenia filmu o osuszaczu Haus&Luft.

Zadbajcie o prawidłową wilgotność w swoich mieszkaniach,  a zobaczycie, że jakość Waszego samopoczucia bardzo się poprawi, a ilość infekcji radykalnie spadnie! Gwarantuję!


Obserwuj