Nawilżacz powietrza to według mnie niezbędne wyposażenie każdej sypialni w sezonie jesienno-zimowy, ponieważ to właśnie wtedy rozpoczyna się sezon grzewczy i pojawia się problem suchego powietrza.

Suche powietrze prowadzi nie tylko do nasilenia się objawów astmy i alergii, ale również ma  wpływ na jakość snu, zmniejsza odporność, podrażnia oczy i nos, sprzyja rozwojowi bakterii i wirusów. Jesienią i zimą warto zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia, bo prawidłowo nawilżona śluzówka działa jak  filtr przechwytujący patogeny i uniemożliwiający zaatakowanie organizmu. Odpowiedni poziom wilgotności powietrza powinien wynosić od 40 do 60%. Dla temperatury  na poziomie 19-20 stopni  optymalny poziom wilgotności to ok. 55-60% natomiast dla 21-22 stopni to 40-45%.

Jak poprawić wilgotność powietrza?

Jedyne skuteczne sposoby nawilżania powietrza to krótkie i intensywne wietrzenie (szeroko otwarte okno lub drzwi balkonowe) oraz korzystanie z nawilżacza powietrza. Zimą niechętnie wietrzymy nasze mieszkania z powodu smogu. Problem smogu będzie nam jeszcze jakiś czas towarzyszył , więc warto się też zaopatrzyć w oczyszczacz powietrza. Jeśli nie macie jeszcze oczyszczacza powietrza, to koniecznie go sobie sprawcie. Zainteresowanych odsyłam do lektury mojego artykułu: „Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Wracając do tematu nawilżania: zapomnijcie o ceramicznych nawilżaczach  wieszanych na kaloryferach, bo one w ogóle nie są wydajne. Odparowanie 250 ml trwa kilka dni, więc do powietrza trafia tak mało wody, ze nie ma to wpływu na wilgotność powietrza. Nie zalecam też ustawiania suszarki z mokrymi rzeczami w salonie czy sypialni, bo oprócz wilgoci do powietrza trafiają też resztki detergentów, które silnie alergizują.

Jeśli chcesz poprawić wilgotność powietrza w swoim mieszkaniu, to bardzo dobrą decyzją będzie zakup nawilżacza ewaporacyjnego, który wykorzystuje naturalny proces odparowywania wody. Ewaporacja uznawana jest za najbardziej naturalną i zdrową metodę nawilżania powietrza. Powietrze  pobierane jest z otoczenia przez wentylator i przepływa przez filtr zamoczony w wodzie. W ten sposób nawilżone powietrze wraca do otoczenia. Co jest bardzo ważne, że nawilżacze ewaporacyjne w przeciwieństwie do nawilżaczy ultradźwiękowych są bezpieczne nie tylko dla ludzi ale również dla zwierząt!  Nawilżacz ewaporacyjny można też uzupełniać zwykłą kranówką! Nie trzeba kupować destylowanej wody.

Moja propozycja nawilżacza ewaporacyjnego

Nawilżacz Haus&Amp;Luft

Od kilku miesięcy testuję nawilżacz ewaporacyjny marki Hau&Luft  HL-NE-01, który chciałabym Wam gorąco polecić! Ten model  jest przeznaczony jest do pomieszczeń domowych i biurowych o powierzchni do 44 m2. Jego wydajność to 300ml/h. Do wyboru mamy 4-stopniową regulację intensywności nawilżania. Pojemność urządzenia wynosi 3 l, co zapewnia aż 30 godzin jego ciągłej pracy! Nawilżacz wyłączy się automatycznie, gdy w jego zbiorniku zabraknie wody, a jej uzupełnienie jest możliwe nawet podczas pracy urządzenia, bo z boku urządzenia jest specjalny dzióbek do nalewania wody.

Ewaporacyjny nawilżacz powietrza HL-NE-01 pracuje cicho  z głośnością od 24-47 dB. Dodatkowym atutem urządzenia jest funkcja lampki nocnej, która oferuje aż 7 kolorów świecenia. Można korzystać z różnych trybów świecenia. Kolory mogą się przenikać albo urządzenie może świecić jedną barwą. Jeśli  świecenie lampki nam przeszkadza, to możemy ją wyłączyć.

Dzięki wbudowanemu higrometrowi i wyświetlaczowi LED możemy w każdym momencie sprawdzić aktualny poziom wilgotności w pomieszczeniu. Nawilżacz ewaporacyjny Haus&Luft umożliwia również regulację poziomu wilgotności w zakresie od 40-75% co 5%. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest też tryb pracy Auto, który polega na tym, że urządzenie będzie dążyło do osiągnięcia wilgotności na poziomie 50%. Kiedy go osiągnie praca wentylatora zostanie zredukowana, a kiedy wilgotność ponownie spadnie, to praca wentylatora zostanie wzmożona.

Dzięki wyłącznikowi czasowemu możecie zaprogramować sobie pracę urządzenia w zakresie od 1-do 12h. Ciągła praca urządzenia nie będzie też dla Was żadnym obciążeniem finansowym, bo pobór mocy przez ten nawilżacz to tylko 12 W . Miesięczny koszt nawilżania powietrza 24h/na dobę  wyniesie ok. 9 złotych.

Jeśli jesteście fanami aromatycznych zapachów, to ucieszy Was fakt, że ten nawilżacz posiada specjalną szufladkę, do której można wlać swój ulubiony olejek eteryczny, dzięki czemu oprócz nawilżonego powietrza w pomieszczeniu będzie unosił się piękny zapach.

Jak dbać o nawilżacz ewaporacyjny?

Co kilka dni należy starannie umyć pojemnik na wodę. Jeśli zauważycie, że na dnie pojemnika zgromadził się kamień, to można go usunąć roztworem wody i octu w proporcji 1:1.

Konserwacja filtra ewaporacyjnego ogranicza się do kontroli aby po każdym użyciu dokładnie go wysuszyć (jeżeli przerwa w eksploatacji będzie dłuższa niż 1 dzień). Po zakończeniu sezonu grzewczego filtr należy wymienić. Na szczęście urządzenie samo nam o tym przypomni, bo wyposażone jest w licznik czasu pracy!  Kontrolka sygnalizująca konieczność wymiany filtra zaświeci się po 4320 co odpowiada 180 dniom. Koszt wymiany filtra to ok. 100 zł.

Podsumowanie

Zakup nawilżacza ewaporacyjnego to naprawdę dobra inwestycja w swoje zdrowie. Urządzenie Haus&Luft jest bardzo proste w obsłudze, ma bardzo dobre parametry techniczne  i elegancko prezentuje się we wnętrzu. Dodatkowym atutem jest funkcja lampki nocnej, szufladka do olejków eterycznych i fakt, że nawilżacz posiada możliwość pracy jako typowy wentylator, bez zbiornika na wodę! Zapraszam Cię do obejrzenia mojego filmu o tym nawilżaczu!

Jeśli chcesz sprawdzić cenę tego urządzenia wejdź TUTAJ.

 

 

Obserwuj