Chcesz kupić ekspres do kawy, ale nie wiesz na jakie parametry warto zwrócić uwagę? Koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Oto najistotniejsze parametry:

Rozmiar, czyli na co wpływają wymiary ekspresu?

Maly-Ekspres.png

W zależności od tego jak dużą mamy kuchnię, ile mamy miejsca na blacie, możemy wybrać mniejsze lub większe urządzenie. Najwęższe ekspresy mają szerokość 19,5-20 cm (DeLonghi, Melitta) a najszersze 32 cm. Najniższe są modele Jury z serii A i Ena 8, które mają tylko 32,3 cm wysokości, a najwyższe mają 42 cm. Najpłytszy jest model Krupsa Roma EA8108, który ma głębokość tylko 33 cm, a najgłębszy jest model o głębokości 49 cm.

Większe urządzenie oznacza, że mamy większy pojemnik na wodę, większy zbiornik na kawę, większą tackę ociekową i pojemnik na fusy, więc jeśli pijecie dużo kaw, wybierając większe urządzenie nie będziecie musieli tak często uzupełniać wody, kawy ani opróżniać pojemnika na fusy czy tacki ociekowej.

Wygoda użytkowania

Jeżeli wiesz już,  gdzie stanie Twój ekspres to, zastanów się, czy bardziej komfortowe będzie dla Ciebie uzupełnianie wody z przodu, z boku czy z tyłu ekspresu?  Jeśli postawisz  swój ekspres na blacie kuchennym pod nisko zawieszonymi szafkami, półkami, to może się okazać, że dostęp do tylnej części ekspresu będzie utrudniony i wówczas zamiast wysuwać cały ekspres do uzupełniania wody, lepiej będzie wybrać model z pojemnikiem umiejscowionym z boku albo z przodu.

Kolorystyka urządzenia

Na rynku oferta kolorystyczna jest bardzo duża. Znajdziemy ekspresy zarówno w modnej bieli, czerni, jak również  ekspresy wykończone stalą szlachetną. Dla osób szukających czegoś wyjątkowego znajdzie się też coś w kolorze różowego złota czy czerwieni.

Zdjecie-Do-Artykulu-O-Ekspresach-2.Gif

Smak każdej kawy zależy również od ciśnienia

Czekolada-3.Jpg
2-Czarne-Kawy2.Jpg

Kolejne pytanie, jakie musicie sobie zadać przy kupnie ekspresu to: jakie napoje powinien przygotowywać ekspres? Czy wystarczą Wam tylko kawy czarne, a może jednak chcielibyście, aby parzył zarówno kawy czarne jak i białe? A może chcielibyście zaparzać przy pomocy ekspresu herbatę – wówczas ekspres powinien generować gorącą wodę.

Wiele ekspresów podgrzewa mleko, wiec można go wykorzystać do zrobienia porannego musli czy kakao. Są też ekspresy, które robią nawet gorącą czekoladę.

Sprawdź czy wśród kaw, które przygotowuje wybrany przez Ciebie ekspres jest Twoja ulubiona kawa np. Flat White lub Espresso Lungo, bo są ekspresy które przygotowują kilka rodzajów kaw lub kilkanaście.

Do przygotowania dobrego espresso potrzebne jest odpowiednie ciśnienie. 9 barów to absolutne minimum konieczne do przygotowania dobrego espresso. Aktualnie wszystkie ekspresy automatyczne (Jura, Krups, Nivona, Philips, Miele, Siemens, Saeco, DeLonghi) są w stanie osiągnąć maksymalne ciśnienie 15, a niektóre nawet 19 barów, co gwarantuje otrzymanie aromatycznego espresso o doskonałym smaku i z perfekcyjną pianką.

Spienianie mleka w ekspresie do kawy

Manulane-Spienianie-Mleka1.Jpg
Polautomatyczny-Sposob-Spieniania-Mleka.jpg

Zasadniczą różnicą pomiędzy ekspresami przygotowującymi kawy mleczne jest sposób spieniania mleka. Są systemy manualne, półautomatyczne i automatyczne.

W systemie manualnym,  mleko spienia się samemu ręcznie przy pomocy dyszy.

W systemie półautomatycznym wystarczy odmierzyć właściwą ilość mleka, nalać go do filiżanki i postawić pod dyszą. Po wybraniu kawy mlecznej na panelu sterowania, dysza zanurza się mleku i spienia go automatycznie, po czym ekspres uzupełnia napój kawą.

W systemie automatycznym są modele, których częścią integralną jest pojemnik na mleko oraz takie, które mają przewód mleczny wkładany do kartonu z mlekiem lub przyczepiany do karafki albo chłodziarki.

Zaletą tego pierwszego jest m.in. fakt, że pojemnik nie zajmuje miejsca na blacie kuchennym a zaletą tego drugiego -wygoda zanurzenia wężyka w kartonie mleka, bez konieczności przelewania mleka do karafki/pojemnika.

Na system mleczny warto też spojrzeć pod kątem czyszczenia, bo wprawdzie w ekspres przepłucze go gorącą wodą, ale oprócz przyjemności picia kaw mlecznych pod koniec dnia będziemy mieli też obowiązki: umycie pojemnika, rurek, wężyków.

Zintegrowany-Pojemnik-3.Jpg
Wezyk1.Jpg

Odkrywaj nowe możliwości

Dwa-Mlynki.jpg
Indywidualne-Ustawienia.jpg
Home-Connect1.Png

Ekspres może nam jeszcze zaoferować szereg dodatkowych, ciekawych funkcji np. może podgrzewać filiżanki, może robić kawę z porcji kawy mielonej, może mieć dwa młynki – i wtedy jedna osoba pije sobie kawę bezkofeinową, a druga z kofeiną.

Wiele ekspresów umożliwia też indywidualne komponowanie kawy poprzez regulację ilości kawy, mocy,  ilości mleka, temperatury. Im bardziej zaawansowany model, tym więcej parametrów możemy zmieniać.

Jeśli w Twoim domu jest wielu kawoszy, którzy mają swoje „przyzwyczajenia” kawowe, to warto wybrać model z profilami użytkowników, wtedy będziemy mogli zapisać preferencje każdej z osób w jej profilu.

A jeśli Twoją ulubioną kawą jest np. Cafe Latte, to zwróć uwagę, aby wylewka urządzenia była na tyle regulowana, aby można było podstawić wysoką szklankę.

Im bardziej zaawansowane urządzenia, tym bardziej mają zaawansowane wyświetlacze, które przypominają ekrany smartfonów. Wiele ekspresów dzięki funkcji bluetooth można obsługiwać zdalnie np. skomponować i zrobić sobie kawę siedząc na kanapie. Przy użyciu aplikacji mobilnej możemy sprawdzić ile zrobiliśmy kaw, skorzystać z ciekawych przepisów na przysmaki kawowe albo ekspres może przypomnieć nam, że pora na odkamienienie.

Wbudowany młynek, na co zwrócić uwagę?

Mlynek-Ceramiczny.jpg
Stalowy-Mlynek.jpg

Sercem każdego ekspresu jest młynek. Istnieją dwa rodzaje młynka: stalowy i ceramiczny. Każdy z producentów chwali swój rodzaj młynka i przeczytasz w internecie wiele artykułów o przewadze jednego młynka nad drugim.
Jedyną niezaprzeczalną różnicą pomiędzy młynkiem stalowego a ceramicznym jest jego trwałość. Młynki ceramiczne są bardziej delikatne od stalowych. Co oznacza, że gdyby hipotetycznie  wśród ziaren kawy znalazł się kamyk i trafił  do młynka ceramicznego, to mógłby on ulec uszkodzeniu, a młynek stalowy nie. Ryzyko takiego zdarzenia jest oczywiście minimalne. Oba rodzaje młynków świetnie radzą sobie w urządzeniach domowych. W urządzeniach do  gastronomii kawiarni stosuje się młynki stalowe.

Co do innych parametrów młynków, to oba rodzaje młynków rozgrzewają się do podobnych temperatur i ta temperatura nie przepala ziaren!
Oba rodzaje młynków mogą być równie głośne lub ciche, bo głośność zależy od głośności silnika i wytłumienia ekspresu.

Porównując młynki w ekspresach automatycznych, warto zwrócić uwagę na zakres regulacji mielenia – im większy, tym łatwiej dostosować ustawienia do rodzaju ziaren i smak kawy do naszych preferencji. Wśród urządzeń dostępnych na rynku są takie wyposażone w młynki z nawet 13-stopniową regulacją mielenia.

Wniosek jest taki, że oba rozwiązania są dobre i to nie rodzaj młynka powinien być kluczowy przy wyborze ekspresu.

Temperatura

Kolejnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest system grzewczy, który odpowiada za podgrzanie wody do zaparzenia kawy oraz przygotowanie pary wodnej, niezbędnej do spienienia mleka. W ekpresach automatycznych wodę zazwyczaj podgrzewa termoblok-ogrzewacz przepływowy.

Do przygotowania pary wodnej termoblok rozgrzewa się do temperatury ok 120 st. C., natomiast optymalna temperatura parzenia kawy to 88-96 st. C. Jeśli ekspres ma tylko jeden termoblok to po przygotowaniu piany mlecznej i mleka urządzenie musi się schłodzić do temperatury parzenia kawy, ale jeśli w urządzeniu są dwa termobloki to  jeden przygotowuje kawę a drugi mleko, dzięki czemu samo przygotowanie napoju trwa krócej. Dwa termobloki to technologia stosowana w ekspresach automatycznych DeLonghi.

Czyszczenie i pielęgnacja ekspresu

Czyszczenie-Bloku-Zaparzajacego.jpg
Czyszczenie-Tabletka.jpg

Oprócz czyszczenia systemu mlecznego musimy pamiętać  też o higienie samego ekspresu.   Istnieją dwa typy pielęgnacji. W niektórych ekspresach wyciąga się jednostkę zaparzającą i czyści się ją manualnie, a w innych ekspresach tej jednostki się nie wyciąga, tylko urządzenie czyści się przez wrzucenie do ekspresu specjalnej tabletki. Czyszczenie za pomocą tabletki zapewne jest wygodniejsze, ale tabletki do czyszczenia to dodatkowy koszt (6 tabletek – ok. 40 pln). Czyszczenie ręczne zajmuje trochę czasu, ale nic nie kosztuje (chociaż czas to też pieniądz !)

Ekspresy czyszczone tabletkami same przypominają użytkownikowi, kiedy należy je wyczyścić, a o pielęgnacji ekspresu z wyjmowanym blokiem zaparzającym musimy pamiętać sami.

Oba systemy czyszczenia są równie skuteczne . Osobiście miałam okazję zobaczyć, jak wygląda ekspres Jury wewnątrz po zrobieniu 1500 kaw, a który był czyszczony tabletkami- czysty jak „nówka sztuka” :-).

Oprócz czyszczenia, ekspres należy również regularnie odkamieniać. Częstotliwość tej czynności zależy od twardości wody w naszym regionie oraz od tego, czy używamy filtrów do wody.

Podsumowanie

Co zatem jest kluczowe przy wyborze ekspresu:

Ekspres musi pasować nam do kuchni- wymiarem, kolorystyką! Powinien posiadać funkcje, które są Ci potrzebne i parzyć kawę, która Ci smakuje, dlatego przed zakupem warto pójść do sklepu np. Media Markt, gdzie są wyspy kawowe, podłączone urządzenia, gdzie możesz napić się kawy.

Trzeba być też swiadomym codziennej pielęgnacji i dodatkowych kosztów z tytułu: filtrów, tabletek do odkamieniania , no i oczywiście kosztów samej kawy!

Ostrzegam również lojalnie, że zakup ekspresu wiąże się też z dramatycznym wzrostem konsumpcji kawy 🙂

Wybierz swój wymarzony ekspres do kawy przy użyciu konfiguratora na mojej stronie!

W kilku krokach wybierzesz urządzenie na miarę Twoich potrzeb!

https://www.paniagd.pl/konfigurator-ekspresow-do-kawy/

Jeśli ten artykuł okazał się dla Was pomocny, będę wdzięczna za subskrypcję mojego kanału na YT!

Was to nic nie kosztuje, a mi bardzo pomaga w rozwoju mojego projektu! 

Co tydzień filmuję coś nowego! Zapraszam na KANAŁ PANI AGD NA YT


Obserwuj