Trzy lata temu po raz pierwszy filmowałam robota do mycia okien marki Hobot. Był to model 298 i byłam z jego działania bardzo zadowolona (Recenzja Hobota 298). W 2022 pojawił się następca modelu 298 – Hobot 2S, który wypożyczyłam z firmy Hobot do testów, aby móc napisać i nagrać dla Was recenzje tego produktu. Oto ona!

Robot Do Mycia Okien Hobot 2S - Recenzja

Dla kogo robot do mycia okien?

Czepialscy zapewne powiedzą, że powinnam nazwać Hobota robotem do szyb a nie do okien, bo on nie myje ram. To prawda Hobot nie umyje ram, ale są też okna bezramowe, więc Hobot jest jednak robotem do mycia okien :-), ale oczywiście nie tylko okien! Hobot 2S to świetne urządzenie dla osób, które chcą utrzymać w czystości  duże, trudno dostępne okna, ogrody zimowe, witryny sklepowe, szklane balustrady. Robot może też pracować na glazurze, o ile jest odpowiednio gładka i na każdej gładkiej pionowej powierzchni. Wyjątkiem są przyciemniane szyby, bo na takim szkle nie działają czujniki.

Różnice pomiędzy Hobot 298 a Hobot 2S

Robot do mycia okien Hobot 2S w porównaniu do modelu 298  ma 2 dysze natryskowe i dwa zbiorniki na płyn, a nie jedną jak  w 298. Dodatkowo nowy Hobot został tak zaprojektowany, aby lepiej mył szyby w narożnikach. Czujniki krawędziowe zostały przeniesione z narożników urządzenia  głębiej, dzięki czemu został zwiększony zasięg ściereczki w rogach. Zredukowano obszar niedomywanej strefy z 1,5 cm do 0,5 cm (możecie zobaczyć w filmiku na kanale YT ). Nowy Hobot 2S komunikuje się też z nami głosowo i to rozwiązanie jest bardzo praktyczne!

Zasady użytkowania robota Hobot 2S

Wiem, że nie wszyscy klienci są zadowoleni z pracy robota. Często narzekacie na smugi i na to, że robot nie domywa okien. Jeśli chcecie, aby robot działał prawidłowo czyli dobrze mył okna, należy przestrzegać następujących wskazówek:

 • Mycie okien po zimie. Z mojego doświadczenia najlepszym sposobem na umycie okien po zimie jest wstępne, ręczne mycie okien, bo i tak musimy umyć ramy, parapety, więc przy okazji możemy zetrzeć brud z okien. Jeśli nie macie takiej opcji, to należy najpierw puścić  robota na okna w trybie na sucho- bez użycia płynu, aby nie rozmazał brudu. Opcję mycia na sucho można uruchomić na pilocie bądź przy pomocy aplikacji. W komplecie z urządzeniem mamy 3 ściereczki, które podczas czyszczenia na sucho mogą ulec zabrudzeniu, więc warto dokupić dodatkowy komplet, aby móc w tym samym dniu wyczyścić okna na sucho jak i na mokro.
 • Okna można myć tylko przy odpowiednich warunkach pogodowych: nie stosujemy robota, kiedy pada deszcze i nie ustawiamy go ma mokrej szybie,  nie stosujemy przy wietrznej pogodzie, bo rozpylany płyn nie trafi na szybę; nie myjemy na słońcu bo za szybko schną i powstają smugi, nie wolno myć okien w temp. poniżej 6 stopni;
 • Nie zawsze sprawdza się płyn, który jest w zestawie! Należ spróbować działania robota z innymi płynami. Ja stosuję płyn karchera (koncentrat+woda) i efekt mycia na moich szybach jest super. Niektórzy klienci chwalą tez płyn tenzil, a niektórzy stosują wodę z octem i też działa!.
 • Pranie ściereczek– nie polecam prać ściereczek w pralce, aby ich nie zdeformować. Najlepiej prać je w misce/zlewie z odrobiną płynu do mycia naczyń.
 • Ściereczka musi być zawsze czysta. Po umyciu okna należy sprawdzić, w jakim stanie jest ściereczka. Jeśli jest zabrudzona, należy ją wymienić czystą! Brudna będzie zawsze zostawiała smugi!
 • Warto korzystać z urządzenia  systematycznie, a nie raz na pół roku! Wszystko po to, aby regularnie ładować akumulator i żeby nie doprowadzić do zbyt dużego zabrudzenia szyb!
 • Jeśli w jakimś miejscu robot pozostawi smugę lub nie doczyści szyby, to warto puścić robota ponownie. Można go też naprowadzić pilotem lub przy pomocy aplikacji  w konkretne miejsce, aby je doczyścił. Jeśli smuga jest w zasięgu Twojej ręki, wystarczy użyć żółtej ściereczki Viledy (jest genialna!!!) i po problemie.

Jeśli będziecie mieli jakieś problemy z tym urządzeń, to możecie zadzwonić na infolinię w godzinach od 10-tej do 17-tej, pod numer 503 908 900. Tam zawsze uzyskacie fachową pomoc. Ja dzwoniłam do nich wielokrotnie i byłam zachwycona poziomem obsługi.

Robot Do Mycia Okien Hobot 2S - Recenzja

Opinia o robocie Hobot 2S

Pomimo pewnych ograniczeń co do pracy tego urządzenia, które polegają na tym, że robot

 • wymaga nadzoru, wymiany i prania ściereczek;
 • może pracować tylko przy konkretnych warunkach pogodowych;
 • trzeba samemu dopasować płyn do szyb;
 • jest dosyć głośny;
 • mycie jest dosyć czasochłonne;

to i tak uważam, że to świetne urządzenie, które jest bardzo pomocne w myciu okien, szyb i glazury!  Oczywiście nie jest to sprzęt dla każdego, tym bardziej, ze kosztuje ok. 1700 zł, ale jeśli macie duże, trudno dostępne okna szklane balustrady, ogród zimowy to warto go sobie sprawić, zamiast zamawiać kosztowne wizyty firm sprzątających.

Aktualną cenę tego urządzenia możecie sprawdzić TUTAJ.

Artykuł powstał we współpracy z firma Hobot

Obserwuj