Strona główna Pralko-suszarki Pralko - suszarki: za i przeciw!

Pralko - suszarki: za i przeciw!

psaawd170m363005.jpg

Jeżeli w Twojej łazience mieści się tylko pralka i nie masz dodatkowego miejsca, w którym postawiłbyś suszarkę, masz nieduże mieszkanie i nie wiesz gdzie mógłbyś/mogłabyś suszyć pranie, to rozwiązaniem problemu może być zakup pralko-suszarki. 

 

 

 

 

 • Zaletą pralko-suszarki jest przede-wszystkim jej zdolność prania i suszenia. Jej zakup oznacza koniec z rozwieszaniem ubrań na klasycznej suszarce czy kaloryferach, koniec z oszpecaniem mieszkania suszarką z ubraniami
 • Dzięki pralko-suszarce zaoszczędzisz też miejsce, bo aby mieć urządzenie suszące Twoje ubrania, nie musisz ustawiać koło lub na pralce kolejnego urządzenia  wielkości pralki.

 

 •  po trzecie, jeśli załadujesz do pralko-suszarki o pojemności 9kg  np. tylko  6 kg ubrań, to nie musisz w ogóle przerywać procesu prania i suszenia, aby odjąć część wypranych ubrań, bo 6 kg swobodnie się w niej wysuszy!  Dodatkowo nie musisz przekładać prania z pralki do suszarki, co muszą robić posiadacze 2 urządzeń!!!
 •  Pralko- suszarki oferują podobne "bajery" co pralki: Eco Bubble, drzwi Add Wash, programy parowe, outdoorowe , sterowanie smartfonem itp.
 • Urządzenia zachwycają też swoim wyglądem, dzięki ciekawemu wzornictwu i kolorystyce.

 

 

 

Niestety pralko-suszarki nie są urządzeniami pozbawionymi wad.

 

 • W pralko-suszarce możesz wysuszyć mniej prania niż jesteś w stanie w niej wyprać np. w pralko-suszarce o załadunku  8kg prania wysuszysz tylko ok.5 kg - czyli część prania po wypraniu musisz wyjąć i musi ono zaczekać w misce na suszenie...
 •  Pełny cykl prania i suszenia  z kilkukilogramowym załadunkiem może trwać ok. 4-5 godzin. Posiadając 2 urządzenia: pralkę i suszarkę osobno, moglibyśmy jednocześnie suszyć pranie i już prać kolejne (istotne, jeśli ma się  do zrobienia kilka prań).
 •  Pralko-suszarki  w porównaniu do suszarek mają też mniejszą  liczbę programów suszenia.
 •  Wadą posiadania pralko-suszarki jest również ryzyko, że jeśli zepsuje się to urządzenie, to nie możemy ani wyprać ani wysuszyć czegokolwiek.
 • Podczas fazy prania i suszenia tkaniny gubią włókna. W suszarce wszystkie "zgubione" włókna gromadzą się w filtrze kłaczków, który czyścimy szybko i komfortowo. Niestety  w prako-suszarkach nie mamy takiego rozwiązania, dlatego po każdym zakończonym cyklu powinniśmy przetrzeć wilgotną szmatką pusty bęben, uszczelkę i drzwi pralko-suszarki lub uruchomić program czyszczenia bębna z kłaczków.
 •  Z mojego punktu widzenia, największą wadą pralko-suszarek są jednak koszty eksploatacyjne. Są one niestety dużo większe od kosztów eksploatacyjnych pralki, a nawet pralki i suszarki razem wziętych.

Przykładowo suszarka w klasie energetycznej A+++ o pojemności 8 kg zużywa 1,12 kWh przy pełnym załadunku, a pralka 0,56 kWh. Natomiast przeciętna pralko-suszarka zużywa  ok. 6 kWh na pełny cykl prania i suszenia.

 

Podobna sytuacja jest w kwestii zużycia wody. Pralka 8 kg zużywa ok. 40 l wody w standardowym programie prania bawełny w  60° , a pralko-suszarka  do pełnego cyklu prania i suszenia zużywa ok.100 l wody, ponieważ większość urządzeń wykorzystuje wodę również w procesie suszenia.

 

Wyżej wymienione koszty,  przy założeniu 220 cykli rocznie przekładają się na realny koszt eksploatacyjny pralko-suszarki na poziomie ok.1000 zł. W tym czasie na eksploatację pralki wydamy 176 zł , a suszarki 147 zł.

 

 

 

 

Istnieje kilka modeli pralko-suszarek, które są bardziej oszczędne w zużyciu wody i energii.

(Electrolux EW9W161B, AEG L9WBC61B, Bosch WVH28420PL, Siemens WD14H420PL).

 

Kupując ww. urządzenia będziemy płacili za rachunki ok. 700 zł  zamiast 1000 zł, ale ich ceny zakupu zaczynają sie od poziomu 2700 zł. Rozważając zakup pralko-suszarki za np.2000 zł warto dorzucić 700 zł, bo różnica w cenie zakupu zwróci się  już po 2 latach w niższych rachunkach za prąd i wodę.

 

Jeśli nie macie opcji zakupu pralki i suszarki osobno, to ja mimo wszystko zdecydowałabym się na zakup pralko-suszarki. Nie do przecenienia jest czas, jaki się oszczędza  na rozwieszaniu, a potem na zbieraniu ubrań z suszarki i na prasowaniu! 

 

 

Dzięki suszeniu w pralko-suszarce wielu ubrań w ogóle nie musimy prasować. Wystarczy wyjąć rzeczy bezpośrednio po zakończeniu cyklu, poskładać i schować do szafy. 

Jeśli wybierzemy opcję suszenia " do prasowania" ubrania będą lekko wilgotne idealne do wyprasowania.