Kupić zmywarkę wolnostojącą czy do zabudowy?

Podstawowy podział zmywarek to podział na urządzenia wolnostojące i do zabudowy.

Zmywarki wolnostojące cechują się tym, że można je ustawić niemal w każdym miejscu w kuchni – wystarczy podłączenie do wody. Niektóre modele mają zdejmowany górny blat, dzięki czemu można wsunąć je pod blat kuchenny. Dużą wadą urządzeń wolnostojących jest brak możliwości dopasowania frontu do wystroju kuchni.

Wybierając zmywarkę do zabudowy otrzymujemy możliwość dopasowania frontu urządzenia do wyglądu innych szafek w kuchni.

Zmywarka do zabudowy może mieć widoczny panel sterowania lub być całkowicie schowana za panelem meblowym i nie odróżniać się od pozostałych szafek.
Urządzenia ze schowanym panelem mają sterowanie w górnej krawędzi drzwi.

Dla osób, które urządzają kuchnię i chcą, aby jej aranżacja była jednolita, powinny zdecydować się na taką właśnie zmywarkę. Nie obawiaj się braku możliwości podglądu pracy takiego urządzenia. Zakończenie programu sygnalizowane jest gasnącą diodą lub sygnałem dźwiękowym, a niektóre urządzenia wyświetlają na podłodze czas pozostały do ońca programu.

Jeśli wolisz zmywarkę z odkrytym panelem pamiętaj o tym, aby był on zbliżony wyglądem do paneli sąsiadujących urządzeń. Najlepiej zdecydować się wówczas na urządzenia tej samej marki. Producenci stosują różnie wyglądającą stal i różnego koloru wyświetlacze. Łatwo zrobić z kuchni dyskotekę.

Zmywarka o szerokości 45 cm czy 60 cm?

Wybierając zmywarkę weź pod uwagę nie tylko wielkość kuchni czy liczebność swojej rodziny, ale również swój styl życia. Jeśli nie posiadasz dzieci, jednak w Twoim domu często bywają goście, wówczas radzimy kupić duże urządzenie.

Zmywarka o szerokości 60 cm pomieści od 12-14 kompletów naczyń, wielkie garnki i patelnie, blachy z piekarnika. Jeśli nie będziesz mieć dużo naczyń do zmywania zawsze możesz skorzystać z funkcji połowy załadunku lub zmywania strefowego i uruchomić zmywanie tylko w górnym lub dolnym koszu.

Zmywarka Do Zabudowy O Szerokości 60 Cm. Producent Amica
Zmywarka do zabudowy o…

Jeśli nie zmieścisz w swojej kuchni 60-tki istnieje opcja kupna zmywarki o szerokości 45 cm. Pomieści ona średnio 10 kompletów naczyń.

Co Powinieneś Wiedzieć Przed Zakupem Zmywarki?

 

Jeśli nie masz miejsca na klasyczna zmywarkę, rozważ zakup urządzenia kompaktowego – czyli sprzętu o szerokości 55 cm, ale o wysokości 45 lub 60 cm. Pomieści wprawdzie tylko 6-8 kompletów naczyń, ale i tak jest to lepsze rozwiązanie od ręcznego mycia naczyń. Takie urządzenie wyglądem przypomina kuchenkę mikrofalową. Możesz je postawić na blacie kuchennym lub wstawić w szafkę.

 

Na rynku są też zmywarki modułowe. Dają one znacznie więcej opcji zabudowy kuchennej. Wyjątkowa wysokość urządzeń, wynosząca 45 lub 60 cm, daje projektantom swobodę w planowaniu każdej kuchni. Dzięki swoim wymiarom idealnie nadają się do niewielkich mieszkań.

Jednocześnie jeśli chce się np. zamontować zmywarkę w jednej linii poziomej lub pionowej z piekarnikiem, kuchenką mikrofalową, ekspresem do kawy, to powinno się wybrać właśnie zmywarkę do zabudowy modułowej czyli zmywarkę o szerokości ok 56 cm, tak aby zmieściła się w niszy meblowej. Zmywarki modułowe Boscha i Siemensa idealnie harmonizują z innymi kompaktowymi urządzeniami do zabudowy tych samych marek.

Zmywarki modułowe można zabudować nawet w szafkach wiszących i w wyspach. Można je także zainstalować wyżej – na wysokości rąk, co ma wiele zalet: pozwala na załadowanie i rozładowanie urządzenia w wygodny sposób, bez konieczności schylania się.

Na rynku są tylko 4 zmywarki do zabudowy w niszy meblowej. To dwa modele marki Bosch, jeden marki Siemens i jeden Electroluxa (2 modele o wysokości ok. 60 cm i 2 modele o wysokości ok. 45 cm). Urządzenia Boscha i Siemensa mają zewnętrzne stalowe drzwiczki, a na modelu Electroluxa montuje się front meblowy.

Na rynku jest też jedno urządzenie marki Smeg o szerokości 90 cm i wysokości 60 cm tzw. zmywarka horyzontalna. Jest to idealne rozwiązanie do kuchni z szafkami poziomymi.

Na polskim rynku pojawiły się również zmywarki do tzw. do wysokiej zabudowy – są to urządzenia o wysokości ok. 86 cm o większej pojemności niż klasyczne zmywarki 60-tki, przeznaczone do zabudowy pod blatem wyższym niż 87 cm.

Nowy.jpg

JAKI PREFERUJESZ PANEL STEROWANIA?

 

 

Zmywarka może mieć widoczny panel sterowania lub być całkowicie schowana za panelem meblowym i nie odróżniać się od pozostałych szafek.

Zmywarki ze schowanym panelem mają sterowanie w górnej krawędzi drzwi zmywarki.

Dla osób, które urządzają kuchnie i chcą, aby jej aranżacja była jednolita, powinny zdecydować się na taką własnie zmywarkę. Nie obawiaj się braku możliwości podglądu pracy takiej zmywarki, one sygnalizują zakończenie programu sygnałem dźwiękowym lub gasnącą diodą, a niektóre wyświetlają na podłodze czas pozostały do końca programu.

Jeśli wolisz zmywarkę z odkrytym panelem pamiętaj o tym, aby był on zbliżony wyglądem do paneli sąsiadujących urządzeń. Najlepiej zdecydować się wówczas na urządzenia tej samej marki. Producenci stosują różnie wyglądającą się stal i różnego koloru wyświetlacze. Łatwo zrobić z kuchni dyskotekę.

 

 

 

JAKI FRONT MA MIEĆ TWOJA ZMYWARKA?

 

 

Niektóre zmywarki do zabudowy mają już gotowy front zmywarki, nie trzeba na niej montować frontu meblowego.

JAK ENERGOOSZCZĘDNA POWINNA BYĆ TWOJA ZMYWARKA?

 

 

Klasa energetyczna czyli ile prądu rocznie zużyje urządzenie

O klasie energetycznej zmywarki dowiadujemy się poprzez specjalną etykietę umieszczaną na urządzeniu. Klasy energetyczne urządzeń informują nas, jak wiele energii elektrycznej zużyje zmywarka w skali roku ( 280 cykli) przy użyciu zimnej wody oraz trybów niskiego zużycia energii. Zużycie to podawane jest w KWH.

Im wyższą klasę energetyczną posiada zmywarka, tym będzie bardziej energooszczędna.
W 2017 roku na rynku dominowały sprzęty w kategorii A+, A++, powstaje pytanie czy warto zainwestować w zmywarkę o najniższym zużyciu prądu A+++ (-20%), czy może pozostać przy sprzęcie w klasach A+ i A++.

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie musimy wiedzieć ile kosztuje 1 KWH i jakie są różnice pomiędzy klasami ( info w tabelce poniżej)

 

Opis klas energetycznych:

 

Co Powinieneś Wiedzieć Przed Zakupem Zmywarki?

 

 

Średnia cena energii elektrycznej w Polsce wynosi około 0,6 zł za 1 KWH.
Roczne utrzymanie zmywarki w klasie A+, będzie nas kosztować około 174 złotych, a najbardziej oszczędnego urządzenia 118 zł. Niestety zmywarki zużywające 198 KWH rocznie są bardzo drogie.

Dobrym kompromisem będzie zakup zmywarki w klasie A++ lub A+++.

Jesli będziesz często zmywać i nie zawsze będziesz używać programów ECO (3-4h) różnica w cenie zakupu na poziomie 300-400 zwróci się już za kilka lat.

JAK CICHEJ ZMYWARKI POTRZEBUJESZ?

 

 

Poziom hałasu – jak głośna potrafi być zmywarka

Na ten parametr powinni zwracać uwagę szczególnie Ci, którzy mają aneks kuchenny w salonie lub bardzo małe mieszkanie. Głośna praca zmywarki potrafi skutecznie przeszkadzać w oglądaniu telewizji, słuchaniu muzyki, rozmowie, śnie.

Głośność zmywarki zależy od jej izolacji i silnika. Zmywarka w zabudowie też będzie cichsza niż wolnostojąca, bo dodatkowo wycisza ją front meblowy. Najcichsze zmywarki na rynku to te wyposażone w silniki bezszczotkowe czyli inwerterowe.

Warto wiedzieć, że różnica ok. 3 dB więcej może być odbierana przez ludzkie ucho jako hałas nawet 2 razy większy. Dla porównania: normalna rozmowa to ok. 60 dB, a cicho grające radio to 40 dB.

Bardzo ważny jest też odpowiedni montaż, wypoziomowanie czy podłączenie węża do syfonu. Niepoprawna instalacja, w tym „ocieranie” się węża o szafkę, może zwiększyć emisję hałasu nawet o 10dB! Częstym grzechem skutkującym sporym hałasem jest też złe ułożenie naczyń w zmywarce.

JAKIE PROGRAMY SĄ CI POTRZEBNE?

 

 

Program automatyczny

Wykorzystuje tzw. czujnik czystości wody i automatycznie dobiera wszelkie parametry: ilość wody, temperaturę i czas zmywania. To świetne rozwiązanie z punktu widzenia oszczędności.

 

 

Program ekspresowy

Trwa w zależności od zmywarki ok. 30 minut. To świetne rozwiązanie, kiedy zależy nam na czasie, ale w tym programie zmywarki nie suszą naczyń. Ten program jest też najbardziej energożernym programem zmywania!

 

 

Program codzienny / godzinny

Stworzony z myślą o zmywaniu talerzy i sztućców po codziennych posiłkach. W około godzinę umyje i wysuszy średnio zabrudzone naczynia.

 

Program higieniczny

To program z wykorzystaniem wysokiej temperatury tzw. 70-75 °C wzmacnia efekt higienicznego zmywania, eliminuje zarazki i bakterie. Jest istotny dla rodziców małych dzieci, którzy chcą wyparzać np. smoczki, czy butelki. Pamiętaj jednak, aby nie korzystać z tej funkcji stale. Jak się okazuje, codzienne wyjaławianie naczyń sprzyja, niestety, alergiom.

 

Program mycia garnków ze wzmożonym ciśnieniem

Wszystkie zmywarki posiadają program do mycia garnków, ale tylko niektóre poza wysoką temperaturą zmywania 60-70°C uruchamiają w dolnym lub środkowym koszu strefę intensywnego mycia -z ciśnieniem wody podwyższonym o 20%, co gwarantuje domycie silnie zabrudzonych naczyń.

 

Program delikatny

Zmywa szkło w temperaturze 40°C oferując ostrożne mycie i suszenie delikatnego szkła. Obniża temperaturę zmywania i wydłuża suszenie.

 

Program nocny

To rozwiązanie dla użytkowników, którzy po pierwsze, chcą zaoszczędzić dzięki wykorzystaniu taryfy nocnej, a po drugie, nie chcą, aby hałas zmywania przeszkadzał im za dnia. Pompa w programie nocnym zdecydowanie spokojniej i oszczędniej wypompowuje wodę, zmniejszając koszty eksploatacji oraz hałas wydawany przez urządzenie.
Obserwuj