Strona główna Blog Suszarki do ubrań Pralko-suszarka czy suszarka i pralka osobno?

Kategorie

Pralko-suszarka czy suszarka i pralka osobno?

2019-01-13

To dylemat wielu osób zastanawiających się nad zakupem sprzętu do pralni. Z jednej strony, lepiej byłoby kupić jedno urządzenie, ale czy ono na pewno dobrze pierze i suszy? Po co mi dwa urządzenia skoro istnieje 2w1?  Ile kosztuje ich użytkowanie? Odpowiadając na te i inne pytania, postaram się Wam pomóc w podjęciu decyzji.

Pralko-suszarka, czy rzeczywiście warto?

pralko-suszarka.jpg

Pralko-suszarki mają najczęściej takie same programy prania jak pralki (bawełna, codzienny, pranie ręczne, wełna etc.), ale w porównaniu do suszarek mają mniejszą  liczbę programów suszenia. Niestety w pralko-suszarce możecie wysuszyć mniej prania niż zostało wyprane np. piorąc 8kg prania wysuszycie tylko ok.5 kg - czyli część prania musi zaczekać w misce na swoją kolej, chyba że wypierzecie tylko tyle kilogramów, ile pralko-suszarka może wysuszyć.


Będąc na sklepie możecie sami sprawdzić, że suszarka 8 kg ma znacznie większy bęben niż pralka 8 kg, bo ubrania podczas suszenia muszą się w niej swobodnie obracać.


Pralko-suszarka zdecydowanie słabiej sobie radzi z suszeniem niż suszarka kondensacyjna, dlatego często specjaliści z branży agd nazywają ją pralką z funkcją suszenia.  Pralko-suszarka suszy nasze ubrania przy pomocy powietrza ogrzanego grzałką w temperaturze ok. 75-80 stopni, czyli tak jak to robiły suszarki "starszej" generacji, a nowoczesne suszarki z pompą ciepłą suszą już w temperaturze ok. 50 stopni - dużo delikatniej, a przy tym bardzo energooszczędnie.


Wyjątek stanowią pralko-suszarki z pompą ciepła marki AEG i Electrolux (tylko 3 modele: Electrolux EW9W161B, AEG L9WBC61B, AEG L9WBA61BC), ale ich koszt zakupu to ok.5000 zł. 

Gabaryty  pralko-suszarek i osobnych urządzeń


Kupując pralko-suszarkę mamy opcję zakupu urządzenia w wersji:

ładowana od frontu ( wysokość 85-87 cm, szerokość ok.60 cm i głębokość od 40 cm do 67 cm)

- modele do zabudowy ok.82x59,5x54 (WxSxG)

 

Osobne urządzenia pralkę i suszarkę możemy kupić w wersji zarówno wolnostojącej jak i do zabudowy. 

Wszystkie suszarki są ładowane od frontu i mają szerokość 60 cm, różnić się mogą jedynie głębokością .Najpłytsza suszarka na rynku ma głębokość 48,7 cm (więcej informacji TUTAJ), a najpłytsza pralka 34 cm.

 

Różnice między pralko-suszarką a 2 urządzeniami osobno

Zasadniczą różnicą między użytkowaniem pralko-suszarki, a  suszarki i pralki osobno jest wysokość rachunków za wodę i energię.


Przykładowo suszarka w klasie energetycznej A+++ o pojemności 8 kg zużywa 1,12 kWh przy pełnym załadunku, a pralka 0,56 kWh. Natomiast przeciętna pralko-suszarka  8/4 (załadunek prania 8 kg, suszenia 4 kg) zużywa  ok. 5,5 kWh na pełny cykl prania i suszenia (koszt energetyczny wynika m.in. z dwóch cykli suszenia po 4kg, bo pralko-suszarka może wysuszyć tylko połowę załadunku prania).

 

WAŻNE: od 1.03.21 patrząc na nowe etykiety możemy odnieść wrażenie, że pralko-suszarki zużywają znacznie mniej kWh i wody niż wcześniej ( ten sam model np. Electrolux EW7W368SP nie zużywa już  5,3 kWh tylko nagle 2,5 kWh, nie 97 l wody a 55 l)- ale nie wynika to ze zmian technologicznych w tym modelu, tylko z faktu, że na nowej etykiecie energetycznej  podawane są teraz dane dotyczące cyklu prania i suszenia dla wielkości załadunku, jaki jest dopuszczalny do suszenia a nie prania- czyli dla pralko-suszarki o załadunku 8 kg prania  i 4 kg suszenia podaje się teraz dane dot. pełnego cyklu dla 4 kg a nie 8 kg jak kiedyś!

Nastąpiła więc zmiana metodologii obliczeń na podstawie badań nawyków użytkowników,. Klienci wrzucają do pralko-suszarek mniejszy załadunek, aby móc przeprowadzić pełny cykl prania i suszenia bez wyciągania części załadunku.

 
Nowe etykiety energetyczne nie zmieniają faktu, że pełny cykl prania i suszenia, które musi być rozłożone na dwa cykle jest zdecydowanie bardziej energożerny niż pranie i suszenie w dwóch osobnych urzadzeniach. Podobna sytuacja jest w kwestii zużyciu wody. Pralka 8 kg zużywa ok. 40-45 l wody w standardowym programie prania bawełny w  60° , a pralko-suszarka do pełnego cyklu prania i 2 cykli suszenia zużywa ok.100 l wody, ponieważ większość urządzeń wykorzystuje wodę również w procesie suszenia. Dlaczego suszarki pobierają wodę do suszenia dowiesz się TUTAJ.


Wyżej wymienione koszty  przy założeniu 220 cykli rocznie przekładają się na realny koszt eksploatacyjny pralko-suszarki na poziomie ok.1000 zł. W tym czasie na eksploatację pralki wydamy 176 zł , a suszarki 147 zł.


Niestety większość pralko-suszarek jest min. dwa razy droższa w użytkowaniu niż pralka i suszarka razem wzięte!!

Dla kogo pralko-suszarka, a dla kogo suszarka i pralka osobno?

Jeżeli w Waszej łazience do tej pory mieściła się tylko pralka i nie macie dodatkowego miejsca, w którym postawilibyście suszarkę, macie nieduże mieszkanie, bez balkonu lub tarasu, gdzie w ciepłe dni moglibyście suszyć pranie to pozostaje Wam zakup pralko-suszarki. Musicie się niestety liczyć też z większymi rachunkami za wodę i prąd.


A jeśli macie miejsce na dodatkowe urządzenie, to gorąco polecam zakup suszarki kondensacyjnej z pompą ciepła.


Pamiętajcie! Suszarka nie musi stać w łazience, czy pomieszczeniu gospodarczym, równie dobrze możecie umieścić ją w szafie w przedpokoju czy w garderobie, bo  jedyne czego potrzebuje to  podłączenia do źródła zasilania. Wilgoć z ubrań będzie gromadzona w specjalnej szufladzie, którą opróżnia się po każym suszeniu.

parlka-i-suszarka-obok-siebie.jpg


13 Styczeń, 2019   |   104373
  |   Średnia ocena na podstawie 0 głosów.

Nasze marki