Jeżeli czytacie ten artykuł to zakładam, że zastanawiacie się nad zakupem suszarki do ubrań i bardzo dobrze!
Ja uważam, że suszarka do ubrań to genialny wynalazek!
Od 13 lat jestem szczęśliwą posiadaczką tego urządzenia i nie wyobrażam sobie życia bez niego, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym.
Wybór suszarki wcale nie musi być trudny. Trzeba tylko wiedzieć, na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę!
Głębokość suszarki do ubrań
Większość urządzeń ma głębokość powyżej 60 cm.
Tylko niektóre marki mają w swojej ofercie płytkie suszarki do ubrań. Najpłytsze modele na rynku mają głębokość 46,5 cm (Candy i Hoover), ale jest to niestety głębokość mierzona po blacie. Rzeczywista głębokość uwzględniająca wypukłości frontu i tyłu tych urządzeń to 49,5 cm!
Wybierając płytką suszarkę należy pamiętać, że im mniejsza obudowa, tym mniejszy zmieści wsad!
Wymiary suszarek, które podają producenci nie uwzględniają wypukłości frontów oraz grubości drzwi suszarki. Jako głębokość podawany jest zwykle wymiar podstawy lub wymiar blatu!
Więcej o płytkich suszarkach i ich modelach dostępnych na naszym rynku przeczytacie TUTAJ.
Głębokość suszarki jest również kluczowa, jeśli chcemy aby suszarka do ubrań była zamontowana na pralce. Montaż obydwu urządzeń w „słupku” (jedno na drugim) jest możliwy tylko wtedy, jeśli pralka, która jest podstawą „słupka” nie jest płytsza od suszarki o więcej niż około 10 cm.
Należy wiedzieć, że tylko suszarka do ubrań może stanąć na pralce, nigdy odwrotnie.
Do montażu w „słupku” należy użyć specjalnego łącznika, który gwarantuje bezpieczną i stabilną pracę obydwu urządzeń. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w moim ARTYKULE.
Wielkość załadunku
Podczas suszenia, ubrania muszą się swobodnie obracać, tak aby ciepłe powietrze jak najszybciej dotarło do wszystkich miejsc w bębnie. Dlatego bęben suszarki do ubrań jest dużo większy od bębna w pralce o takim samym załadunku.
Wybierając suszarkę zwróćcie uwagę, aby jej załadunek był zbliżony do załadunku pralki jaką posiadacie (nie musi być identyczny).
Warto wiedzieć, że tylko program „bawełna” umożliwia wysuszenie pełnego załadunku. W pozostałych programach można wysuszyć znacznie mniej.
Suszarka do ubrań podczas pracy może splątywać rzeczy o większych gabarytach (pościel, długie spódnice, sukienki, spodnie). Zapobiec temu można poprzez zmniejszenie załadunku lub wybranie suszarki, która ma rewersyjne ruchy bębna (bęben obraca się zarówno w lewo jak i w prawo), co zapobiega plątaniu się suszonych rzeczy.
Kierunek otwierania drzwiczek
Tylko niektóre suszarki do ubrań umożliwiają obustronny montaż drzwi, więc jeśli jeszcze nie wiecie jak ustawicie swoją suszarkę, albo planujecie przeprowadzkę, wybierzcie model z obustronnym montażem drzwi.
Jeśli planujecie zabudowę w „słupku” (suszarka do ubrań ustawiona na pralce) kierunek otwierania suszarki nie będzie miał większego znaczenia pod warunkiem, że macie dostatecznie dużo miejsca, aby otworzyć obydwa bębny na oścież.
Nie zignorujcie tej cechy sprzętu, bo komfort przekładania prania z pralki do suszarki jest niezwykle ważny!
Dla Waszej informacji, na przykład wszystkie suszarki do ubrań marki Electrolux umożliwiają obustronny montaż drzwi.
Jeśli urządzenia mają stanąć obok siebie, to drzwi suszarki powinny otwierać się w przeciwnym kierunku do pralki, abyście mogli swobodnie przełożyć pranie do suszarki.
Energooszczędność suszarki do ubrań
Jeśli zależy Wam na niskim zużyciu energetycznym, to przy wyborze sprzętu zerknijcie na etykietę energetyczną.
Roczne zużycie energii, jakie widzicie na etykiecie energetycznej suszarki do ubrań jest obliczane na podstawie 160 cykli suszenia w przypadku standardowego programu suszenia tkanin bawełnianych przy pełnym i częściowym załadowaniu oraz zużycia energii w trybach niskiego zużycia energii, na podstawie dyrektywy Unii Europejskiej (2010/30/EC).
Biorąc pod uwagę średnią cenę prądu w Polsce dla taryfy G11 w 2024 r., czyli 0,89 zł/kWh, roczne koszty suszenia w suszarce prezentują się dla poszczególnych klas energetycznych w następujący sposób:
Klasa energetyczna | Roczne zużycie kWh | Roczny koszt kWh | Ceny suszarek | |
A) | A+ | Ok. 300 | 267 pln | Od 1799 pln |
B) | A++ | Ok. 250 | 222 pln | Od 1718 pln |
C) | A+++ | Ok.180 | 160 pln | Od 2399 pln |
Rzeczywiste zużycie energii przez suszarkę zależy od programu, wielkości załadunku, stopnia odwirowania ubrań przez pralkę i czystości filtrów!
Niezwykle ważne jest regularne czyszczenie filtrów i wymiennika ciepła (jeśli tego wymaga model suszarki). Gdy to zostanie zaniedbane, to pomimo zakupu urządzenia w najlepszej klasie energetycznej, jego zużycia będą większe niż deklarowane przez producenta. Jeśli chcecie dowiedzieć, jak czyścić suszarkę zajrzyjcie TUTAJ.
Gdy chcecie kontrolować zużycie energetyczne swojej suszarki do ubrań lub innych sprzętów AGD, to warto sobie sprawić watomierz z Wi-Fi. To taka mała wtyczka, którą wpina się w gniazdko, do którego podłączony jest sprzęt AGD, następnie paruje z telefonem i już można na swoim smartfonie monitorować ile kosztuje korzystanie z pralki czy suszarki do ubrań!
Ja kupiłam sobie watomierze Tapo P110, które można kupić już za około 49 zł – sprawdź – CENEO.
Programy suszenia
Każda suszarka do ubrań ma program do suszenia bawełny i tkanin delikatnych, ale warto się zastanowić, jakie jeszcze inne rzeczy będziecie chcieli suszyć w suszarce.
W niektórych suszarkach znajdziemy, na przykład programy do suszenia kołder, kurtek puchowych, jeansów, odzieży sportowej czy koszul.
Na co dzień będziecie zapewne korzystali najczęściej z programu mix (do bawełny i syntetyków), ale możliwość wyboru innego programu jest bardzo ważna!
Za każdym programem kryją się konkretne temperatury i ruchy bębna, które mają ogromny wpływ na jakość suszenia!
Dla przykładu, jeżeli wysuszymy koszule w programie „koszule” – to wyciągniemy je z suszarki lekko wilgotne, tak aby rozwiesić je na wieszaku w celu doschnięcia lub od razu wyprasować, a jeśli wrzucimy je do programu bawełna, to z pewnością będą nadmiernie wysuszone i pogniecione.
Właściciele suszarek z programem do suszenia kołder i odzieży wypełnionej puchem zaoszczędzą sporo na kosztach pralni chemicznej, bo suszarka sama zadba o to, aby puch był suchy i idealnie rozłożony.
Wiele suszarek nie ma programu do suszenia wełny! Jeżeli chcecie suszyć w suszarce wełnę warto wybrać model, który posiada taki program oraz certyfikat Woolmark – który świadczy o tym, że w suszarce można suszyć odzieży wełnianą oznaczoną metką „prać ręcznie”!
Technologie
Wyjątkową technologią w suszarce jest samoczyszczący się wymiennik ciepła.
Suszarka wykorzystuje skroploną wodę do automatycznego samooczyszczenia kondensatora i tym samym zwalnia Was całkowicie z jego ręcznego czyszczenia.
Dzięki tej technologii zużycie energii przez suszarkę pozostaje niezmiennie na najniższym poziomie przez całe życie urządzenia.
Suszarki do ubrań z samoczyszczącym się wymiennikiem ciepła oferują marki: Bosch, Siemens, LG, Amica, Whirlpool. Więcej o tym rozwiązaniu dowiesz się TUTAJ.
Osobiście polecam zakup suszarki, którą można zdalnie sterować przy pomocy aplikacji.
Tego typu rozwiązanie jest niezwykle przydatne, ponieważ oprócz monitorowania i zarządzania pracą urządzenia z dowolnego miejsca, możemy aktualizować jego oprogramowanie, korzystać z wielu dodatkowych programów niedostępnych z panelu sterowania, uzyskiwać informacje odnośnie zużycia energetycznego i masę cennych porad dotyczących pielęgnacji tkanin. W razie awarii aplikacja pomoże nam w jej diagnostyce!
Technologia bezprzewodowa umożliwia też komunikację pralki z suszarką! Istnieje wiele modeli pralek i suszarek, które można ze sobą sparować i wówczas pralka będzie przesyłała suszarce informacje o ostatnim cyklu prania i na podstawie tych danych suszarka sama będzie dobierała optymalny program suszenia.
Jeśli chcecie sprawić sobie taki zestaw – pralka i suszarka do ubrań – który komunikuje się ze sobą, to zajrzyjcie TUTAJ po więcej szczegółów.
Wyposażenie
Jeśli zamierzacie suszyć w suszarce buty, warto zakupić model z koszem do ich suszenia. Czasami można go dokupić później, ale nie zawsze!
Odprowadzenie wody z suszarki do ubrań odbywa się w różny sposób. Mamy do wyboru modele, w których jedynym rozwiązaniem jest zbiornik na wodę i takie, które dają też możliwość podłączenia urządzenia do odpływu. Gdy chcemy skorzystać z tego drugiego rozwiązania wówczas przy zakupie warto sprawdzić czy suszarka do ubrań ma na wyposażeniu wąż odpływowy (zwykle ma).
Suszarka do ubrań – więcej informacji
Jeśli chcecie zobaczyć, jakie modele polecam, to zajrzyjcie do MOJEGO RANKINGU SUSZAREK!
Na moim kanale YouTube zobaczycie też wiele filmów o suszarkach. Zapraszam do oglądania.
Jeśli potrzebujecie indywidualnego doradztwa, napiszcie do mnie na bok@paniagd.pl opisując swoje wymagania, co do sprzętu i budżet jakim dysponujecie.
- Mop Dyson WashG1- test i recenzja - 06/12/2024
- Święta z Amiką - 05/12/2024
- Air fryer Cosori – 4 modele w świątecznej promocji - 05/12/2024