Jeżeli czytacie ten artykuł,  to znaczy że jesteście już przekonani,  że chcecie mieć suszarkę! Wcale się Wam nie dziwię, bo ja od kilku lat jestem szczęśliwą posiadaczką tego urządzenia i  nie wyobrażam sobie życia bez niego – szczególnie w sezonie jesienno -zimowym. Wybór suszarki wcale nie musi być trudny. Na rynku jest ok. 120 modeli suszarek i jeśli dokonasz wyboru co do kilku parametrów, to szybko odnajdziesz swój idelany model.

Głębokość suszarki

Glebokosc-Suszarki.gif

Jeśli każdy centymetr miejsca w Waszym mieszkaniu jest na wagę złota, to głębokość może okazać się bardzo istotna. Większość urządzeń ma głębokość 60 cm, tylko 11 modeli ma głębokość 46-54 cm. Najpłytsze suszarki na rynku mają głębokość 46,5 cm (Candy i Hoover), ale jest to niestety głębokość mierzona po blacie. Rzeczywista głebokość uwzględniająca wypukłości frontu i tyłu tych urządzeń to ok. 50 cm!

Głębokość  staje się również kluczowa, jeśli chcecie zamontować suszarkę na pralce. Montaż obydwu urządzeń w słupku (jedno na drugim) jest możliwy tylko wtedy, jeśli pralka, która jest podstawą „słupka” nie jest płytsza od suszarki o więcej niż 11 cm.

Co Jest Ważne Przy Wyborze Suszarki Do Ubrań?

Pamiętajcie, że tylko suszarka może stanąć na pralce, nigdy odwrotnie. Do montażu w słupku użyjcie specjalnego łącznika, który gwarantuje bezpieczną i stabilną pracę obydwu urządzeń.

Wymiary suszarek, które podają producenci  nie uwzględniają wypukłości frontów oraz grubości drzwi suszarki. Jako głębokość podawany jest wymiar zaznaczony czerwoną pętlą na rysunku.

Co Jest Ważne Przy Wyborze Suszarki Do Ubrań?

Wielkość załadunku suszarki

Podczas suszenia ubrania muszą się swobodnie obracać,  tak aby ciepłe powietrze jak najszybciej dotarło do wszystkich miejsc w bębnie, dlatego bęben suszarki 7kg jest dużo większy od bębna pralki 7 kg.

Jeśli macie pralkę o załadunku 7 kg właściwy będzie zakup suszarki o załadunku minimum 7 kg.

Kierunek otwierania drzwiczek suszarki

Kierunek-Otwierania-Pralki-I-Suszarki.jpg

Niektóre modele suszarek umożliwiają obustronny montaż drzwi, więc jeśli jeszcze nie wiecie jak ustawicie swoją suszarkę, albo planujecie przeprowadzkę, wybierzcie model z obustronnym montażem drzwi. Jeśli planujecie zabudowę w słupku (suszarka na pralce) kierunek otwierania suszarki nie będzie miał znaczenia pod warunkiem, że macie dostatecznie dużo miejsca, aby otworzyć obydwa bębny na oścież, abyście mieli komfort przekładania prania z pralki do suszarki.

Jeśli urządzenia mają stanąć obok siebie, to drzwi suszarki powinny otwierać się w przeciwnym kierunku do pralki, abyście mogli swobodnie przełożyć pranie do suszarki.

Urządzenie z pompą ciepła czy bez, a może hybryda?

Suszarka z pompą ciepła delikatnie i wydajnie suszy ubrania w temp. ok.45-50 °C i zużywa ok. 200 kWh czyli o połowę mniej energii w porównaniu do suszarki bez pompy ciepła, ale też dłużej suszy. Koszt suszarki z pompą ciepła to min. 1500 pln, ale też gwarancja niskich rachunków za prąd i ochrony naszych ubrań!

Co Jest Ważne Przy Wyborze Suszarki Do Ubrań?

Suszarka bez pompy ciepła suszy za pomocą powietrza ogrzanego grzałką w temp.75 °C i zużywa ok. 500 kWh rocznie. Jej zaletą jest niższy koszt urządzenia -od 1300 pln i krótszy czas suszenia od suszarek z pompą ciepła, a wadą wyższe rachunki za prąd i ryzyko przesuszenia, skurczenia ubrań. Technologia ta jest wypierana przez urządzenia z pompą ciepła.

Jest jeszcze trzecia opcja – suszarka hybrydowa może suszyć zarówno delikatnie i oszczędnie przy użyciu pompy ciepła, ale daje Wam też opcję przyspieszonego suszenia kosztem większego zużycia energii. Aktualnie na rynku jest tylko kilka takich urządzeń i ich cena zaczyna się od 2500 pln.

Energooszczędność urządzenia

Klasy-Energetyczne.jpg

Klasa energetyczna to parametr określający zużycie prądu przez urządzenie zgodnie z unijnymi dyrektywami. Wskazuje on efektywność i oszczędność produktu, dzięki czemu jesteś w stanie wybrać sprzęt najbardziej odpowiadający Twoim potrzebom. Dzięki tej informacji nie tylko oszczędzasz pieniądze, lecz także dbasz o środowisko naturalne.

Roczne zużycie energii jest obliczane na podstawie 160 cykli suszenia w przypadku standardowego programu suszenia tkanin bawełnianych przy pełnym i częściowym załadowaniu oraz zużycia energii w trybach niskiego zużycia energii, na podstawie dyrektywy Unii Europejskiej (2010/30/EC).

Rzeczywiste zużycie energii na cykl zależy od sposobu użytkowania urządzenia.

Średnia cena prądu w Polsce dla taryfy G11 w 2018r. wynosi 0,55 zł/kWh. Jest ona wyliczona na podstawie średniej wartości ceny za kWh dla poszczególnych dystrybutorów energii. Cena obejmuje koszty zakupu energii elektrycznej, podatek VAT, akcyzę, podatki i opłaty lokalne, koszty zakupu usług przemysłowych oraz koszty własne i marżę spółki dystrybucyjnej.

Klasa energetycznaRoczne zużycie kWhRoczny koszt kWhCeny suszarek
A)BOk.560308 plnOd 1100 pln
B)A+Ok. 300165 plnOd 1500 pln
C)A++Ok. 250137 plnOd 1700 pln
D)A+++Ok.18099 plnOd 2500 pln

WAŻNE!!! Rzeczywiste zużycie zależy od sposobu korzystania z urządzenia!!!

Należy dobrze odwirować pranie i regularnie czyścić filtry i wymiennik ciepła (jeśli tego wymaga Wasz model). W przeciwnym razie pomimo zakupu urządzenia w najlepszej klasie energetycznej, jego zużycia będą większe niż deklarowane przez producenta.

Programy suszenia

Suszenie-Kuszul.jpg
Suszarka-Delikatna-Dla-Welny.jpg

Wszystkie suszarki mają programy do suszenia bawełny, wełny i tkanin delikatnych. Zastanówcie się, jakie niestandardowe programy suszenia będą Wam potrzebne.

W niektórych suszarkach znajdziemy np. programy do suszenia kołder, koców,  jeansów, odzieży sportowej czy koszul. Większość z nas wprawdzie i tak korzysta ostatecznie z jednego lub dwóch programów, ale jeżeli zaufamy inteligencji naszych suszarek i będziemy korzystali z programów dedykowanych do konkretnej odzieży, to będziemy mieli też pewność, że efekt suszenia będzie dla nas satysfakcjonujący. Jeżeli wysuszymy koszule w programie „Koszule” – to wyciągniemy je z suszarki lekko wilgotne, tak aby rozwiesić je na wieszaku w celu doschnięcia lub od razu wyprasować.

Właściciele suszarek z programem do suszenia kołder i odzieży wypełnionej puchem zaoszczędzą sporo na kosztach pralni chemicznej,  bo suszarka sama zadba o to, aby  puch był suchy i idealnie rozłożony.

Technologie

Samoczyszczenie-Kondensatora.jpg
Mcim03207544-119251-Bsh-Scene-01-Homeconnect-S.jpg

Wyjątkową technologią w suszarce jest samoczyszczący się wymiennik ciepła. Suszarka wykorzystuje skroploną wodę do automatycznego samooczyszczenia kondensatora i tym samym zwalnia Was całkowicie z jego ręcznego czyszczenia. Dzięki tej technologii zużycie energii suszarki pozostaje niezmiennie na najniższym poziomie przez całe życie urządzenia.

Oprócz technologii samoczyszczenia możesz jeszcze zastanowić się nad kupieniem urządzenia, którym można zdalnie sterować przy pomocy aplikacji. Tego typu rozwiązanie jest niezwykle przydatne, ponieważ oprócz monitorowania i zarządzania pracą urządzenia z dowolnego miejsca, możemy aktualizować jego oprogramowanie, korzystać z wielu dodatkowych programów niedostępnych z panelu sterowania, uzyskiwać masę cennych porad dotyczących pielęgnacji tkanin. W razie awarii aplikacja pomoże nam w jej diagnostyce!

Technologia bezprzewodowa umożliwia też komunikację pralki z suszarką!

Polega ona na tym, że pralka przesyła suszarce informacje o ostatnim cyklu prania i na podstawie tych danych suszarka sama dobiera optymalny program suszenia.

Wyposażenie

Kosz-Do-Butow.jpg

Jeśli zamierzacie suszyć w suszarce buty, warto zakupić model z koszem do ich suszenia. A jeśli wyjmujecie pranie z suszarki w nocy jak ja, to zwróćcie uwagę, czy wybrany przez Was model suszarki ma oświetlenie bębna, wówczas nie pobudzicie innych domowników!

Resztę  opcji i funkcji poznacie konfigurując swoją suszarkę na https://www.paniagd.pl/konfigurator-suszarek/

Obserwuj