Strona główna Blog Sprzęt AGD Mop parowy- czy warto go kupić i jak go wybrać?

Kategorie

Mop parowy- czy warto go kupić i jak go wybrać?

projekt-bez-tytulu-2020-07-30t140057-800.png

 

Mopy parowe są coraz bardziej popularne, bo nie tylko szybko i skutecznie czyszczą podłogi, ale również je dezynfekują. Jest to też  rozwiązanie bardzo przyjazne dla naszego portfela, bo nie wymaga stosowania żadnych detergentów. Jedyne co musimy zrobić przed użyciem mopa, to oczyścić powierzchnię z kurzu i innych zanieczyszczeń przy użyciu odkurzacza lub miotły.

Mop parowy- do jakich podłóg?

Za pomocą mopa parowego możemy bez problemu wyczyścić podłogi z terakoty, kamienia, linoleum. Mopem parowym możemy też czyścić panele i podłogi drewniane ale nie wszystkie. Mopa parowego możemy użyć tylko do mycia podłóg drewnianych pokrytych lakierem (wodorozcieńczalnym, chemoutwardzalnym albo fotoutwardzalnym), ale absolutnie nie powinniśmy nim czyścić podłóg drewnianych impregnowanych olejami i woskami, ponieważ nie są one odporne na działanie bardzo wysokiej temperatury i para mogłaby zniszczyć nałożoną powłokę oraz znajdujący się pod nią materiał.


Jeżeli chodzi o panele, to laminowane czy winylowe, to takie czyszczenie nie powinno stanowić większego problemu. Wystarczy tylko postawić na produkty wysokiej jakości i oznaczone jako wodoodporne. Zanim zdecydujemy się na zakup mopa parowego, dowiedzmy się u producenta podłogi, czy jego produkty są przystosowane do takiej metody czyszczenia.

 

Nie wiem, czy wiecie, ale za pomocą mopa parowego możemy też odświeżyć dywany i wykładziny dywanowe, wystarczy nałożyć na mopa specjalną nakładkę.

Jak wybrać mop parowy?

Jeżeli rozglądasz się za mopem parowym, to zwróć szczególną uwagę na następujące parametry:

  • moc urządzenia, bo to od niej zależy, jak szybko sprzęt będzie gotowy do pracy.
  • pojemność zbiornika na wodę- im mniejsza pojemność, tym częściej trzeba będzie uzupełniać wodę , a to z kolei będzie zakłócać ciągłość sprzątania. Rozsądna wielkość zbiornika w mopie wynosi 0,3 l, a jeśli potrzebujesz urządzenia do sprzątania większej przestrzeni wybierz model z pojemnikiem  0,5 l. Zwróć uwagę, aby pojemnik można swobodnie wyjmować, co ułatwi jego napełnianie oraz czyszczenie.
  •  długość przewodu zasilającego- dobrze żeby miał długość minimum 4 - 5metrów;
  •  waga urządzenia  - dla swojego komfortu pracy zwróć uwagę, aby mop był lekki i ważył nie więcej niż 3 kg; 
  • rodzaj głowicy- są różne większe, mniejsze, trójkątne. Jeśli planujesz sprzątanie dużych otwartych przestrzeni postaw na mop o dużej głowicy np.Vileda steam XXL, a jeśli zamierzasz czyścić małe przestrzenie, to wybierz model z mniejszą głowicą lub trójkątną, która dotrze do wszystkich zakamarków. Ważną kwestią jest też ruchomy przegub mopa, który pomimo pracy pod różnym kątem zagwarantuje nam ciągły kontakt z czyszczoną powierzchnią.
  • regulacja ilości pary- w zależności od rodzaju czyszczonej powierzchni: drewno, płytki czy dywan- możemy  wybrać mniejszy lub większy wydatek pary.

Czy warto kupić mop parowy?

Jeśli masz w mieszkaniu podłogi, które można wyczyścić mopem parowym, to wręcz trzeba go kupić :-)

Nie dość, że myjąc podłogi mopem parowym nie trzeba nosić po mieszkaniu ze sobą wiadra z wodą, to jeszcze umyjesz je szybko, bez konieczności szorowania, bo para odspaja brud w tempie ekspresowym. Tak jak pisałam już wcześniej- brak konieczności stosowania detergentów ucieszy też wszystkich alergików i pozwoli Ci zaoszczędzić trochę grosza.

 

Ja osobiście zamiast mopa parowego zdecydowałam się na parownicę- urządzenie multifunkcyjne, którego elementem jest również mop parowy, ale oprócz tego jest jeszcze dysza ręczna, dysza do detali, okrągłe szczotki, więc oprócz mycia podłóg, mam możliwość czyszczenia parą takich powierzchni jak kafelki, prysznic, ceramika, armatura, sprzęty agd (okap, płyta grzejna czy piekarnik), okna czy lustra. Ten sprzęt świetnie się u mnie sprawdza i polecam Wam go gorąco (mój model zobaczysz w filmiku poniżej). Czyszczenie parą jest niesamowite!

 

Parownica Karcher SC 4 EasyFix30 Lipiec, 2020   |   93
  |   Średnia ocena na podstawie 0 głosów.

Nasze marki