Jeżeli w Twojej łazience mieści się tylko pralka i nie masz dodatkowego miejsca, w którym postawiłbyś suszarkę, masz nieduże mieszkanie i nie wiesz gdzie mógłbyś/mogłabyś suszyć pranie, to rozwiązaniem problemu może być zakup pralko-suszarki.

 • zaletą pralko-suszarki jest przede-wszystkim jej zdolność prania i suszenia. Jej zakup oznacza koniec z rozwieszaniem ubrań na klasycznej suszarce czy kaloryferach, koniec z oszpecaniem mieszkania suszarką z ubraniami;
 • dzięki pralko-suszarce zaoszczędzisz też miejsce, bo aby mieć urządzenie suszące Twoje ubrania, nie musisz ustawiać koło lub na pralce kolejnego urządzenia  wielkości pralki;

Pralko - Suszarki: Za I Przeciw!

 •  jeśli załadujesz do pralko-suszarki o pojemności 9 kg  np. tylko 5- 6 kg ubrań, to nie musisz w ogóle przerywać procesu prania i suszenia, aby odjąć część wypranych ubrań, bo 6 kg swobodnie się w niej wysuszy!
 • posiadacze pralko-suszarek nie muszą przekładać prania z pralki do suszarki, co muszą robić posiadacze 2 urządzeń;
 •  pralko- suszarki oferują podobne „bajery” co pralki: Eco Bubble, drzwi Add Wash, programy parowe, outdoorowe, sterowanie smartfonem itp.;
 • urządzenia zachwycają też swoim wyglądem, dzięki ciekawemu wzornictwu i kolorystyce;

Czy mają one wady?

 • w pralko-suszarce możesz wysuszyć mniej prania niż  wyprać np. w pralko-suszarce o załadunku  8kg prania wysuszysz tylko ok.5 kg – czyli część prania po wypraniu musisz wyjąć i musi ono zaczekać w misce na suszenie (wyjątek stanowi pralko-suszarka Toshiba TWD-BJ90W4PL– która wypierze i wysuszy ten sam załadunek 8 kg- aktualną cenę tego produktu możecie sprawdzić TUTAJ);
 •  pełny cykl prania i suszenia  z kilkukilogramowym załadunkiem może trwać ok. 4-7 godzin (pranie i suszenie w dwóch osobnych urządzeniach trwa znacznie krócej);
 • posiadając pralkę i suszarkę osobno, moglibyśmy jednocześnie suszyć pranie i już prać kolejne (istotne, jeśli ma się  do zrobienia kilka prań);
 •  pralko-suszarki  w porównaniu do suszarek mają też mniejszą  liczbę programów suszenia;
 • pralko-suszarki suszą inaczej niż suszarki z pompą ciepła, bo suszą powietrzem ogrzanym grzałką w temperaturze ok. 75-80 stopni, tak jak suszarki „starej generacji” (wyjątek stanowi 5 modeli pralko -suszarek z pompą ciepła marki AEG i Electrolux). Pranie wyjęte z pralko-suszarki często jest nadmiernie przesuszone i mocno pogniecione, a suszarki z pompą ciepła suszą w temp. ok. 50 stopni– delikatnie i energooszczędnie;
 •  wadą posiadania pralko-suszarki jest również ryzyko, że jeśli zepsuje się to urządzenie, to nie możemy ani wyprać ani wysuszyć czegokolwiek;
 • podczas fazy prania i suszenia tkaniny gubią włókna, w  suszarce wszystkie „zgubione” włókna gromadzą się w filtrze kłaczków, który czyścimy szybko i komfortowo,  a w pralko-suszarkach nie mamy takiego rozwiązania, dlatego po każdym zakończonym cyklu suszenia powinniśmy przetrzeć wilgotną szmatką pusty bęben, uszczelkę i drzwi pralko-suszarki lub uruchomić program płukania bębna (pralko-suszarki z pompą ciepła mają specjalny filtr na kłaczki!)
 • wielu użytkowników pralko-suszarek narzeka też na zapach suszonych ubrań. Ponoć śmierdzą one gumą…
 •  największą wadą pralko-suszarek są jednak koszty eksploatacyjne, są one niestety dużo większe od kosztów eksploatacyjnych pralki, a nawet pralki i suszarki razem wziętych.

Ile kosztuje użytkowanie pralko suszarki?

Najwyższa klasa energetyczna w pralkach to klasa A,  w suszarkach to A+++ , a pralko-suszarkach to klasa C.  (UWAGA:  z dn. 1.03.2021  pojawiły się nowe etykiety energetyczne m.in. dla pralek i pralko-suszarek. Z etykiet zniknęły charakterystyczne plusy (A+++), w suszarkach obowiązują jeszcze stare etykiety. Aktualna skala na etykietach jest od A do G. Przeskalowanie miało na celu zrobienie miejsca na bardziej wydajne, innowacyjne produkty. Nie zmieniła się wydajność produktów tylko ich klasa energetyczna.

Im bardziej energooszczędną pralkę i suszarkę kupimy tym większa będzie przepaść pomiędzy kosztami eksploatacyjnymi pralko-suszarki a osobnymi urządzeniami. Przy czym należy pamiętać, że zakup urządzeń w najwyższych klasach energetycznych nie jest niczym nieosiągalnym dla przeciętnego „Kowalskiego”, bo 8 kg pralkę w najwyższej klasie energetycznej można już kupić za 1399 zł a  suszarkę  za 1999 pln.

Suszarka w najwyższej klasie energetycznej o pojemności 8 kg zużywa zgodnie z etykietą energetyczną ok. 177 kWh rocznie czyli  ok. 1,1 kWh na cykl, a pralka o załadunku 8 kg w programie  bawełna Eco zużywa ok. 0,47 kWh. Jeśli chodzi o zużycie wody, to pralka 8 kg zużywa ok. 40-45 litrów wody w standardowym programie prania bawełny ECO.

Natomiast, gdybyśmy chcieli skorzystać z pralko-suszarki  do wyprania i wysuszenia 8 kg prania to sytuacja wygląda następująco: sam proces prania będzie nas kosztował tyle samo wody i energii, co w pralce, ale pełny cykl prania i suszenia to już suma cyklu prania 8 kg i 2 cykli suszenia po 4 kg i całkowity koszt energetyczny będzie na poziomie ok. 5,5 kWh!!!, a zużycie wody na poziomie ok. 100 l wody.

Tak duży koszt energii wynika z  dwóch cykli suszenia w „technologii grzałki” (tak jak w starym typie suszarek), która jest bardzo energożerna. Duże zużycie wody w pralko-suszarkach wynika z tego, że ponad 90% pralko-suszarek wykorzystuje wodę również w procesie suszenia. Ostatnio pojawiło się na rynku wprawdzie  kilka modeli pralko-suszarek, które nie zużywają wody w procesie suszenia, ale nadal konsumują więcej energii niż pralka i suszarka osobno.

WAŻNE: od 1.03.21 patrząc na nowe etykiety możemy odnieść wrażenie, że pralko-suszarki zużywają znacznie mniej kWh i wody niż wcześniej ( ten sam model np. Electrolux EW7W368SP nie zużywa już  5,3 kWh tylko nagle 2,5 kWh, nie 97 l wody a 55 l)- ale nie wynika to ze zmian technologicznych w tym modelu, tylko z faktu, że na nowej etykiecie energetycznej  podawane są teraz dane dotyczące cyklu prania i suszenia dla wielkości załadunku, jaki jest dopuszczalny do suszenia a nie prania- czyli dla pralko-suszarki o załadunku 8 kg prania  i 4 kg suszenia podaje się teraz dane dot. pełnego cyklu dla 4 kg a nie 8 kg jak kiedyś!

Nastąpiła więc zmiana metodologii obliczeń na podstawie badań nawyków użytkowników,. Klienci wrzucają do pralko-suszarek mniejszy załadunek, aby móc przeprowadzić pełny cykl prania i suszenia bez wyciągania części załadunku.

Oto porównanie kosztów eksploatacyjnych kilku najpopularniejszych pralek, suszarek i pralko-suszarek

Pralko - Suszarki: Za I Przeciw!
kalkulacja przy założeniu 1 kWh- 1 zł, litr wody 0,01 zł

Jak widzicie z tabelki roczne użytkowanie dwóch osobnych urządzeń: pralki i suszarki (przy założeniu 220 cykli prania i suszenia) będzie Was kosztować  w zależności od klasy energetycznej urządzeń ok. 407 488 zł, a w przypadku korzystania z pralko- suszarki prawie dwa razy tyle ok. 810-1027 zł. Bardziej energooszczędnym rozwiązaniem od zwykłej pralko-suszarki jest  pralko-suszarka z pompą ciepła (koszty eksploatacyjne 664 zł), ale i tak jest ona droższa w użytkowaniu niż dwa osobne urządzenia!

Najbardziej oszczędne modele pralko-suszarek

Najbardziej oszczędne w zużycie wody i energii są pralko-suszarki z pompą ciepła. Aktualnie na ponad 100 modeli pralko-suszarek są tylko pięć takich urządzeń na rynku: Electrolux EW9W161BC, Electrolux MEW9WWN249BP,AEG L9WBAN61BC, AEG L9WBCN61B, AEG L9WBAN61BC.
Kupując ww. urządzenia będziemy płacili za rachunki ok. 40% mniej niż użytkując inne pralko-suszarki, ale ich ceny zakupu zaczynają się od poziomu 6000 zł. Nie są to tanie urządzenia, ale oprócz tego, że świetnie piorą, to suszą delikatnie jak nowoczesne suszarki. Jeśli tylko możecie sobie pozwolić na zakup takiego urządzenia, to polecam je gorąco! Więcej o tych urządzeniach przeczytasz TUTAJ.

Pamiętajcie- najlepszą opcją jest zakup pralki i suszarki osobno, ale jeśli nie macie miejsca na drugie urządzenie, a zależy Wam na szybkim suszeniu ubrań, to najlepszym wyborem będzie zakup pralko-suszarki z pompą ciepła.

Decydując się na zakup pralko-suszarki bez pompy ciepła, to ze względu na koszty eksploatacyjne korzystałabym z opcji suszenia okazjonalnie – do wysuszenia pościeli czy ręczników.

Jeśli ten artykuł pomógł Wam w podjęciu decyzji, będę wdzięczna za subskrypcję mojego kanału na YT!  Was to nic nie kosztuje, a mi bardzo pomaga w rozwoju mojego projektu!  Co tydzień filmuję coś nowego! Zapraszam na KANAŁ PANI AGD NA YT


Obserwuj