Strona główna Blog Koszty użytkowania pralko-suszarki

Kategorie

Koszty użytkowania pralko-suszarki

Temat pralko-suszarki interesował mnie od dawna. Sama marzyłam o posiadaniu takiego urządzenia, gdy mieszkałam w trzydziesto metrowym mieszkaniu bez balkonu. Pamiętam, że już wtedy, parametry zużycia prądu i wody, które widniały na etykietach energetycznych skutecznie mnie odstraszały. Czy coś się zmieniło w tym temacie przez ostatnie lata?

Aktualnie na rynku jest około 100 modeli pralko-suszarek. Najtańsze urządzenie kosztuje ok. 1300 pln a najdroższe ok. 10.000 pln. Najwięcej jest modeli, które mogą wyprać do 8 kg prania i wysuszyć ok.4-5 kg.

 

Niestety większość modeli nadal zużywa w pełnym cyklu prania i suszenia ok. 6 kWh i ponad 100 litrów wody, co przy założeniu ok. 200 cykli prania i suszenia w roku przekłada się na koszt ok. 1000 pln!!!!

 

Koszt energii : 6 kWh x 200 cykli = 1200 kWh x 0,60 groszy = 720 pln

Koszt wody : 100 l x 200 cykli = 20 000 x 0,01 groszy = 200 pln 

 

Podobne koszty zapłacilibyśmy korzystając  z minimum dwóch pralek i dwóch suszarek łącznie!!!(klasa A++, załadunek 8 kg).

  

Dlaczego koszty ekspolatacyjne są tak duże??

Koszty energetyczne pralko-suszarki biorą się głównie z procesu suszenia, bo one suszą ubrania powietrzem ogrzanym grzałką, tak jak stara generacja suszarek kondensacyjnych i to właśnie grzanie tej grzałki jest tak energożerne!!

 

W nowoczesnych suszarkach zastosowano już pompę ciepła, która suszy delikatnie i jest bardzo energooszczędna w porównaniu z grzałką!

 

Jeśli chodzi o wodę, to przeciętna pralka o załadunku 8 kg zużywa na cykl prania ok. 40-50 l wody, a pralko-suszarka potrzebuje wody również do suszenia! Trudno to zrozumieć, prawda?? Po co do suszenia pobierana jest woda?? Odpowiedź jest prosta:  powietrze ogrzane grzałką owiewa wilgotne ubrania, wilgoć zaczyna parować.  Aby odprowadzić tą wilgoć, trzeba ją skroplić i ta kondensacja następuje na zimnych, wewnętrznych "elementach" pralko-suszarki, które aby być chłodne, cały czas oblewane są przez pralko-suszarkę  zimną wodą....

air-dry-malllll.jpg

Na rynku jest kilka pralko-suszarek, które suszą bez pobierania wody, bo używają do tego celu wyłącznie powietrza!

Ten sposób suszenia polega na tym, że grzałka w pralko-suszarce podgrzewa powietrze, które wdmuchiwane jest do wnętrza bębna, aby usunąć wilgoć z ubrań, a następnie pralko-suszarka pobiera zimne powietrze z otoczenia, aby obniżyć temperaturę.

 

Oto modele suszące bez pobierania wody: Grundig GWD 59400WBC, Bosch WVH28420PL, Siemens WD14H420PL, Electrolux EW9W161B, AEG L99691HWD, AEG L9WBC61B.

 

Czytajcie uważnie etykiety energetyczne!

Mało się mówi o kosztach użytkowania pralko-suszarki, a często nawet celowo wprowadza klienta w błąd.

Sami zobaczcie - oto opis produktu na stronie, która podaje dane eksploatacyjne tylko dot. cyklu prania 160 kWh, a pełne dane można zobaczyć w karcie produktu i na etykiecie energetycznej- gdzie nagle pojawiają się dane dot. prania + suszenie ...1088 kWh!

info ze strony sklepu
info ze strony sklepu
Karta produktu
Karta produktu

Najoszczędniejsze pralko-suszarki

remote-jpg-1.png
remote-jpg-2.png

Jak już zauważyliście największym obciążeniem dla pralko-suszarki nie są koszty wody ale koszty energii, dlatego rewolucyjną zmianą technologiczną było pojawienie się pierwszych pralko-suszarek z pompą ciepła zamiast grzałki!!! 

 

 

Aktualnie są tylko trzy  pralko suszarki z pompą ciepła na rynku: Electrolux EW9W161B, AEG L9WBC61B, AEG L99691HWD.

Dzięki pompie ciepła pralko-suszarki zużywają 40% mniej energii i wody  od pozostałych modeli!

 

Jedynym minusem tych urządzeń jest ich cena zakupu ok. 5000 zł, ale tyle samo wydalibyśmy na dobrą pralkę i suszarkę osobno. Szczegóły w artykule:  https://www.paniagd.pl/pralko-suszarki/wyjatkowe-pralko-suszarki-141.html

 

Podsumowanie

Osobiście uważam, że suszenie w pralko-suszarce bez pompy ciepła jest na tyle kosztowne, że korzystałabym z tej funkcji raczej sporadycznie, gdy byłoby to rzeczywiście konieczne!

Sporo osób z branży agd chyba myśli podobnie, bo nazywają pralko-suszarki raczej pralkami z funkcją suszenia :-).17 Styczeń, 2020   |   2878
  |   Średnia ocena na podstawie 0 głosów.

Nasze marki