Projekt-Bez-Tytulu-2022-02-01T185609-261.Png

 

Dziś podzielę się z Wami moją wiedzą i podpowiem Wam, co powinniście wiedzieć o ekspresach  DeLonghi. Większość z nas nie czyta już dziś instrukcji obsługi i  co za tym idzie popełnia wiele błędów odnośnie użytkowania i konserwacji sprzętu, które mogą skutkować jego awarią. Obejrzyjcie te krótkie filmiki z komentarzami! Dzięki nim obsługa ekspresów De’Longhi z pewnością stanie się prostsza!

Pierwsze uruchomienie ekspresu De’Longhi

Po zakupie nowego ekspresu, niezbędne jest wykonanie pierwszego uruchomienia, które odpowietrza układ. Pierwszą czynnością po włączeniu urządzenia jest wybór języka. Jeśli omyłkowo został wybrany zły język, jego zmiana będzie możliwa dopiero po odpowietrzeniu. Warto pamiętać, że na czas pierwszego uruchomienia, w zbiorniku wody nie powinien znajdować się wkład filtrujący.

Ekspres napełnia pusty układ niewielką ilością gorącej wody, po czym automatycznie wyłącza się. Po ponownym włączeniu jest gotowy do użytku. To dobry moment na zbadanie i ustawienie twardości wody oraz instalację filtra.

Pomiar twardości wody w ekspresach De’Longhi

Ustawienie odpowiedniej twardości wody w ekspresie jest bardzo ważne, ponieważ wpływa na częstotliwość pojawiania się komunikatu o odkamienianiu. Fabryczne ustawienie to zawsze poziom 4, czyli woda bardzo twarda.

Pasek do badania twardości standardowo przyczepiony jest do środka instrukcji obsługi. Zbadanie jakości wody polega na zanurzeniu paska w wodzie, która będzie wlewana do zbiornika (kranowa, filtrowana, źródlana) na około minutę. Ilość zabarwionych na czerwono kwadracików to adekwatna wartość, którą należy ustawić w menu ekspresu.

Funkcja oszczędzania energii

Funkcja oszczędności energii gwarantuje mniejsze zużycie prądu. Normalnym jest, że po włączeniu tej funkcji ekspres potrzebuje więcej czasu na przygotowanie pierwszej kawy. Warto zauważyć, że w przypadku kawy mlecznej, ekspres najpierw spienia mleka, a następnie mieli ziarno. Gdy funkcja ta jest wyłączona, obie czynności wykonywane są jednocześnie.

Ustawianie temperatury kawy w ekspresach De’Longhi

Każdy ekspres automatyczny De’Longhi posiada możliwość wyboru temperatury zaparzania kawy, której zakres wynosi ok. 88 – 96 stopni Celsjusza. Warto pamiętać, że nie jest to temperatura napoju w filiżance czy kubku i normalnym jest, że wartość zatraca się w trakcie zaparzania oraz nalewania kawy. Na ostateczną temperaturę ma także wpływ m.in.: ogrzanie filiżanki/kubka i temperatura otoczenia.

Regulacja młynka do kawy w ekspresach De’Longhi

Każdy ekspres automatyczny De’Longhi posiada możliwość regulacji stopnia zmielenia kawy, który wpływa na jej ostateczny smak oraz aromat podczas zaparzania. Pokrętło fabrycznie ustawiane jest na wartości pośrednie, pomiędzy poziomem 3 a 5 i jest to uważane za optymalne mielenie. Im drobniej zmielone ziarno (pokrętło w stronę 1) tym kawa będzie bardziej intensywna, a crema ciemniejsza.

W przypadku chęci zmiany stopnia zmielenia, należy pamiętać, że pokrętło może być regulowane wyłącznie podczas pracy młynka, przesuwając o jeden przeskok. Zmiana ustawień będzie widoczna po przygotowaniu co najmniej dwóch kolejnych kaw.

W przypadku, gdy kawa wypływa z dysz zbyt wolno lub kropelkuje, a na wyświetlaczu pojawia się napis „Zbyt drobno zmielona kawa”, młynek wymaga regulacji i ustawienia grubszego mielenia (pokrętło skierowane w kierunku wyższych cyfr).

Jeśli pomimo zastosowania się do wskazówki powyżej, komunikat o zbyt drobno mielonej kawie wciąż się pojawia, możliwe, że ekspres jest zapowietrzony. Do układu dostaje się czasem niewielka ilość powietrza, która blokuje przepływ wody. Urządzenie odczytuje problem z zaparzeniem podobnie do zbyt drobnego zmielenia ziaren. Warto wtedy postępować zgodnie ze wskazówkami z innego filmiku „Pusty obwód wody”.

Pusty obwód wody w ekspresach De’Longhi

Jeśli na wyświetlaczu ekspresu pojawia się komunikat „Pusty obwód wody” oznacza to, że urządzenie jest zapowietrzone. Do układu grzewczego dostaje się czasem niewielka ilość powietrza, która utrudnia przepływ wody i generuje głośniejsze dźwięki.

Aby odpowietrzyć ekspres wystarczy wyjąć wkład filtrujący ze zbiornika (jeśli się w nim znajduje), a następnie wybrać opcję „gorąca woda” po podłączeniu dedykowanej dyszy. Wystarczy przelać ok.150 ml wody. Ważne, aby nie montować ponownie filtra, który jest już zużyty (znajduje się w zbiorniku dłużej niż 2 miesiące) lub jest nieoryginalny.

Funkcja „Moja Kawa” w ekspresach De’Longhi

Bardzo przydatną funkcją, jaką posiadają ekspresy De’Longhi jest możliwość zaprogramowania wielkości swojej kawy. Spersonalizowany napój można zapisać w pamięci urządzenia by potem odtwarzać go za pomocą jednego przyciśnięcia.
Każdy napój w menu może zostać zaprogramowany pod względem ilości oraz proporcji (w przypadku kawy mlecznej), tak, aby idealnie mieścił się do ulubionej szklanki i odpowiadał preferencjom użytkownika. Programowanie odbywa się w rzeczywistym czasie przygotowania kawy i można je wykonywać wielokrotnie.

Czyszczenie aparatu zaparzającego De’Longhi

Każdy ekspres automatyczny De’Longhi posiada wyjmowany aparat zaparzający, co daje możliwość prostego czyszczenia wnętrza urządzenia. Zaparzacz powinien być wyjmowany przynajmniej raz w miesiącu i przepłukiwany pod bieżącą wodą bez użycia detergentów. Dobrą metodą jest także pozostawienie go w ciepłej wodzie na ok. 10-15 minut.

 

Aby wyjąć aparat, należy uprzednio wyłączyć ekspres za pomocą przycisku na panelu sterowania.

Ekspres przed wyłączeniem powinien się przepłukać, po czym aparat zaparzający zjeżdża do pozycji dolnej, umożliwiającej wyjęcie go. Jeśli zaparzacz znajduje się w pozycji pionowej, nie należ wyciągać go na siłe. Zalecane jest ponowne włączenie i wyłączenie ekspresu przyciskiem przy panelu.

Mycie pojemnika na mleko w ekspresach De’Longhi

Aby zapewnić najlepszą jakość pianki mlecznej, system mleczny powinien być dokładnie oraz regularnie czyszczony. Z pokrywy pojemnika należy wyjąć trzy elementy: pokrętło (po przekręceniu na pozycję INSERT), dyszę boczną oraz rurkę. Wszystkie części z łatwością można umyć ręcznie przy użyciu ciepłej wody oraz delikatnego detergentu np. preparatu De’Longhi Multi Clean lub płynu do mycia naczyń.

Warto pamiętać, że wszystkie elementy systemu spieniającego można myć w zmywarce – zalecany jest górny kosz oraz delikatny program.

Filtr do wody w ekspresach De’Longhi

Oryginalny filtr do wody De’Longhi posiada symbol DLSC002 i nadaje się do wszystkich modeli z możliwością jego zamontowania. Stosowanie filtra wody gwarantuje jej zmiękczenie o nawet 25% i pozytywnie wpływa na smak kawy. Jeden wkład wystarcza na 2 miesiące użytkowania lub 50 litrów przelanej wody. Jego instalacja zajmuje tylko kilka minut.

Wszystkie ekspresy z wyświetlaczem mają możliwość instalacji filtra w menu, dzięki czemu urządzenie wyświetla komunikat o konieczności jego wymiany. W przypadku prostszych modeli pomocny będzie datownik znajdujący się u góry – pokrętło powinno wskazywać numery dwóch kolejnych miesięcy.

Odkamienianie ekspresów De’Longhi

Regularne odkamienianie ekspresu wydłuża jego żywotność oraz gwarantuje poprawny smak kawy. Odkamieniacz De’Longhi EcoDecalk jest na bazie kwasu mlekowego, który świetnie nadaje się do usuwania osadu mineralnego (kamienia) z wewnętrznych obwodów. Preparat jest w formie płynnej, co ułatwia stosowanie, a butelka posiada podziałkę pomagającą w dawkowaniu. Do przeprowadzenia jednego cyklu potrzeba tylko 100 ml środka.

Ekspresy De’Longhi informują o konieczności przeprowadzenia odkamieniania, a proces odbywa się automatycznie i zajmuje ok. 20-30 minut. Częstotliwość wyświetlania komunikatu o odkamienianiu zależy od kilku czynników takich jak: ustawiona twardość wody, ilość i rodzaj przygotowanych kaw, stosowanie filtra.

Gruntowne czyszczenie systemu mlecznego

Preparat Eco MultiClean stosuje się do czyszczenia systemu mlecznego oraz zewnętrznych elementów ekspresu takich jak np. taca ociekowa. Bardzo dokładnie usuwa zanieczyszczenia i pozostałości osadu z mleka, dlatego zaleca się jego stosowanie raz w miesiącu w celu dokładnego wyczyszczenia całej karafki.
Można go stosować na dwa sposoby:
– wymoczyć wszystkie elementy pojemnika w roztworze przez ok. 10-15 minut
– wlać roztwór do pojemnika i wybrać opcję „Gorące mleko” z ustawieniem największej piany.

Zalecany stosunek preparatu względem wody to 1:9.

Obserwuj