Wyciskarka wolnoobrotowa czy sokowirówka?

Świeżo wyciskane soki to najlepszy sposób na codzienną dawkę witamin. Soki pozyskać możemy między innymi za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej lub sokowirówki.

Wybór odpowiedniego urządzenia zależy o tego jaki typ soku lubimy i z czego będziemy go robić.

Soki uzyskane za pomocą sokowirówki są bardziej klarowne, a soki z wyciskarki wolnoobrotowej są gęstsze i mętne. Różnice w konsystencji soków wynikają z odmiennej konstrukcji i zasady działania obydwu urządzeń.

 

Sokowirówka

Na Zdjęciu Jest Sokowirówka

Sokowirówka jest urządzeniem, którego głównym elementem mechanizmu jest wirujące z bardzo dużą prędkością sito. Składniki wrzucane do sokowirówki są ścierane na masę, która przypomina mus, a następnie, za sprawą siły odśrodkowej miąższ dociskany jest do ścianek sita i przez otwory tego sita sok odprowadzany jest na zewnątrz.

Sok uzyskany za pomocą sokowirówki jest wprawdzie klarowny, ale szybciej ulega rozwarstwieniu. Poza tym wysokoobrotowa technologia sprawia, że na powierzchni soku tworzy się  charakterystyczna pianka, która świadczy o jego dużym napowietrzeniu. Niestety tlen powoduje dosyć szybką degradację wartości odżywczych, dlatego soki z sokowirówki należy wypijać szybko i nie powinno się ich przechowywać.

Sokowirówka najlepiej sprawdza się do twardych owoców i warzyw, takich jak jabłko, marchew czy burak. Nie poradzi sobie niestety z wyciskaniem soków z roślin liściastych (sałaty, jarmużu, ziół itp.) czy z drobnych owoców jagodowych.

Wyciskarka wolnoobrotowa

Na Zdjęciu Jest Wyciskarka Wolnoobrotowa

Wyciskarka wolnoobrotowa jak sama nazwa mówi, wyciska soki wolno, co za tym idzie jest cichsza. To urządzenie w przeciwieństwie do sokowirówki nie ściera owoców i warzyw, ale je zgniata za sprawą tak zwanego „ślimaka” lub „śruby”.

Śruby wyciskające obracają się i przeciskają produkty przez sito, a efektem takiego zgniatania jest gęsty, mętny sok, który zawiera bardzo dużo błonnika. Dzięki technologii powolnego wyciskania, sok jest mniej napowietrzony więc nie traci tak szybko witamin i substancji odżywczych jak sok z sokowirówki. Sok z wyciskarki wolnoobrotowej można przechowywać w lodówce do 72 godzin bez ryzyka utraty cennych witamin.

Wyciskarka wolnoobrotowa wyciśnie sok praktycznie z każdej rośliny. Radzi sobie z roślinami liściastymi, miękkimi owocami jak malina, a także ziołami oraz warzywami korzeniowymi. Dzięki niej możemy też sami zrobić mleko roślinne!

Pozostałe parametry i ceny urządzeń

Sokowirówki są urządzeniami głośniejszymi ale w szybszym czasie wyciskają sok. Są zdecydowanie tańsze niż wyciskarki wolnoobrotowe. Najtańsze markowe sokowirówki można zakupić już od kwoty około 160 złotych.

Wyciskarki wolnoobrotowe są wolniejsze i cichsze. Ceny markowych wyciskarek wolnoobrotowych zaczynają się od kwoty około 300 złotych.

O konkretnych modelach wyciskarek wolnoobrotowych pisałam między innymi TUTAJ i TUTAJ.

Filmowa wersja artykułu

Jeśli ten artykuł/film okazał się dla Was pomocny, będę wdzięczna za subskrypcję mojego kanału na YT! Was to nic nie kosztuje, a mi bardzo pomaga w rozwoju mojego projektu!
Co tydzień filmuję coś nowego! Zapraszam na KANAŁ PANI AGD NA YT

Obserwuj