Świeże soki to najlepszy sposób na codzienną dawkę witamin. Pozyskać je możemy za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej lub sokowirówki. Wybór odpowiedniego urządzenia zależy o tego, jaki typ soku lubisz i z czego będzie robiony.

Sok uzyskany za pomocą sokowirówki  jest bardziej przejrzysty i klarowny, a sok z wyciskarki wolnoobrotowej jest gęstszy i mętny. Różnice w konsystencji soków wynikają z odmiennej konstrukcji i zasady działania obydwu urządzeń.

 

Sokowirówka

Opera-Zrzut-Ekranu-2020-09-12-001122-Www-Phili.png

Sokowirówka  jest urządzeniem, którego głównym elementem mechanizmu jest wirujące z bardzo dużą prędkością sito. Składniki wrzucane do sokowirówki są ścierane na masę, która przypomina mus, a następnie, za sprawą siły odśrodkowej miąższ dociskany jest do ścianek sita i przez otwory tego sita  sok odprowadzany jest na zewnątrz.

Sok uzyskany za pomocą sokowirówki jest wprawdzie klarowny, ale szybciej ulega rozwarstwieniu. Poza tym wysokoobrotowa technologia sprawia, że na powierzchni soku tworzy się  charakterustyczna pianka, która świadczy o jego dużym napowietrzeniu. Niestety tlen powoduje dosyć szybką degradacji wartości odżywczych, dlatego sok z sokowirówki należy szybko wypić i nie powinno się go przechowywać.

Sokowirówka nadaje się szczególnie do twardych składników, takich jak jabłko, marchew czy burak, ale niestety nie poradzi sobie z wyciskaniem  soków z roślin liściastych (sałaty, jarmużu, ziół)czy z drobnych owoców jagodowych.

Wyciskarka wolnoobrotowa

Opera-Zrzut-Ekranu-2020-09-12-003213-Www-Phili.png

Wyciskarki obrotowe jak sama nazwa mówi- wyciskają sok wolno, a co za tym idzie są cichsze. To urządzenie w przeciwieństwie do sokowirówki nie ściera owoców i warzyw, ale je zgniata za sprawą tzw. „ślimaka” lub  śruby.

Śruby wyciskające, obracają się i przeciskają produkty przez sito, a efektem takiego zgniatania jest gęsty, mętny sok, który zawiera dużo błonnika. Dzięki technologii powolnego wyciskania sok jest mniej napowietrzony, więc nie traci  tak szybko witamin i substancji odżywczych jak sok z sokowirówki. Sok z wyciskarki wolnoobrotowej można przechowywać w lodówce do 72 godzin bez ryzyka utraty cennych witamin.

Wyciskarka wolnoobrotowa wyciśnie sok  praktycznie z każdej rośliny: roślin liściastych, miękkich owoców jak malina a także ziół czy warzyw korzeniowych. Dzięki niej możemy też sami zrobić mleko roślinne!

Pozostałe parametry i ceny urządzeń

Sokowirówki są urządzeniami głośniejszymi, ale w szybszym czasie wyciskają sok. Są też zdecydowanie tańsze niż wyciskarki wolnoobrotowe, bo najtańsze markowe sokowirówki można zakupić już od kwoty ok. 130 złotych.

Natomiast wyciskarki wolnoobrotowe są wolniejsze i cichsze, ale ich budowa jest bardziej złożona od sokowirówek, więc czyszczenie trwa trochę dłużej. Ceny markowych wyciskarek wolnoobrotowych zaczynają się od kwoty ok. 300-400 złotych.

Jeśli ten artykuł/film okazał się dla Was pomocny, będę wdzięczna za subskrypcję mojego kanału na YT!

Was to nic nie kosztuje, a mi bardzo pomaga w rozwoju mojego projektu! 

Co tydzień filmuję coś nowego! Zapraszam na KANAŁ PANI AGD NA YT


Obserwuj