Oferta żelazek jest tak duża, że stojąc przed półką sklepową bywamy całkowicie zagubieni. Często klienci wybierając żelazko patrzą na parametr mocy urządzenia i są przekonani, że to właśnie od niego zależy skuteczność prasowania. Ale są w błędzie! Im większa moc żelazka, tym szybciej się nagrzewa, natomiast o skuteczności prasowania decyduje siła ciągłego wyrzutu pary.

Gc4938-20-A2P-Global-001.Jpg

Działanie pary jest bardzo ważne, bo ona rozluźnia włókna tkanin i tym samym ułatwia prasowanie. Im większa siła wyrzutu pary tym łatwiej i szybciej żelazko rozprasowuje zagniecenia. Parametr ten podawany jest w gramach na minutę i  oznacza ile gram pary uzyskujemy w czasie minuty prasowania. Średniej klasy żelazka oferują wyrzut pary na poziomie ok. 40 g/min., a 50-60 g/min, – produkty klasy premium.

Na opakowaniu żelazka znajdziemy też informację o mocy silnego uderzenia pary, które może okazać się bardzo pomocne przy wyjątkowych zagnieceniach.

Rodzaj stopy żelazka

Stopy.jpg

Materiał, z którego została wykonana stopa jest istotny z dwóch powodów: powinien gładko  przesuwać się po tkaninie, bo to przekłada się na szybkość prasowania i być odporny na zarysowania.

 

Ze względu na materiał z jakiego wykonana  jest stopa żelazka, na rynku znajdziemy m.in. stopy:

  • Stalowe -szybko się nagrzewają, ale łatwo się rysują i nie są zalecane do delikatnych tkanin;
  • Teflonowe-  stosowane są często w niższych modelach żelazek, stopa teflonowa dobrze się prowadzi po tkaninie, ale wywołuje efekt świecenia, jej wadą jest również delikatność- jeżeli zarysujemy stopę zamkiem czy napem, to powierzchnia po zarysowaniu szybko się przypala,
  • Ceramiczne– najpopularniejsza stopa w żelazkach. Ceramika to materiał, z którego zrobione są grzałki w pralkach, młynki w ekspresach ciśnieniowych. Stopy ceramiczne są odporne na zarysowania i mają dobry poślizg;
  • Szafirowe– to jedna z najbardziej wytrzymałych stóp, zawiera niewielką domieszkę szafiru, a jest 4 x bardziej wytrzymała na zarysowania niż choćby stal;

Znając specyfikę stóp zrezygnowałabym z zakupu żelazka o stopie stalowej i teflonowej.

Remote-Jpg-1.Png

Wybierając żelazka warto zwrócić uwagę też na budowę stopy: jaki kształt ma dzióbek stopy, bo odpowiednio wyprofilowany ułatwi prasowanie trudno dostępnych miejsc. Ważna jest też ilość oraz umiejscowienie otworów na stopie żelazka, przez które wyrzucana jest para. Ich odpowiednie rozmieszczenie ma istotne znaczenie dla dobrego nawilżania tkanin, zwłaszcza tak trudnych do prasowania jak np. len. Zwykle są rozłożone wzdłuż krawędzi stopy, na całej jej długości w kilku rzędach. Takie ustawienie zapewnia swobodny dopływ pary do całej powierzchni płyty i gwarantuje optymalne nawilżenie tkaniny. Im otworów jest więcej, tym skuteczność prasowania jest większa.

Waga i ergonomia żelazka

Remote-Jpg.png

Klasyczne żelazko może ważyć  od 1,5 do 2 kg, ale pamiętajcie, że jego waga jeszcze wzrośnie, kiedy nalejemy do niego wody. Warto wziąć żelazko do ręki i sprawdzić jak leży nam w dłoni. Jeżeli takie żelazko wyda się komuś zbyt ciężkie, to może warto pomyśleć jednak o zakupie stacji pary? W żelazku z generatorem pary, samo żelazko może ważyć zaledwie 0,5 kg, bo nie ma w nim grzałki i pojemnika na wodę.

Pojemność pojemnika na wodę z żelazku parowym wynosi od 120 do 400 ml.

Ilość wody na poziomie 120 ml –wystarcza na 10 minut prasowania, a 350-400 ml na ok. 20 minut.

Zwróćcie tez uwagę na kabel, aby był dostatecznie długi, bo dłuższy kabel zapewnia większą swobodę ruchu i żeby miał elastyczne mocowanie (taka kulka), co pozwali nam łatwo nim operować zarówno prawą, jak i lewą ręką.

Funkcja odkamieniania

Gc4564-20-D1P-Global-001.Jpg
Gc4564-20-D2P-Global-001.Jpg

Żelazka najczęściej przestają działać z powodu uszkodzeń mechanicznych lub dlatego, że wykończył je kamień! O ile trudno przewidzieć upadek żelazka, to z kamieniem jesteście w stanie poradzić sobie bez problemu! Osobiście polecam wybrać żelazko z funkcją samoczyszczenia, bo to rozwiązanie będzie tak szybkie i proste, że wyczyścicie żelazko w  dosłownie 15 sekund!

Automatyczne czyszczenie żelazka z kamienia znajdziemy w wielu modelach marki Philips i Tefal. Polega ono na tym, że w podstawie żelazka jest specjalny pojemniczek, w którym gromadzi się kamień. Wystarczy go wyjąć, przepłukać i schować z powrotem. Prawda, że proste?!

 

Unikajcie żmudnego i czasochłonnego czyszczenia, polegającego na uzupełnieniu pojemnika na wodę preparatem do odkamieniania, rozgrzewaniu i opróżnianiu  żelazka z kamienia przez dziurki w stopie żelazka.

Funkcje ważne dla naszego bezpieczeństwa i naszych ubrań

Kluczową kwestią w użytkowaniu żelazka jest też bezpieczeństwo, dlatego warto wybrać model z funkcją automatycznego wyłączania tzw. strażaka. Funkcja ta wyłącza żelazko znajdujące się w pozycji poziomej po upływie ok. 30 sekund, a w pionowej po kilku minutach.

 

W niektórych żelazkach znajdziecie też technologię powszechnie stosowaną w stacjach pary tzw. bezpiecznej temperatury. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które polega na tym, że nie trzeba regulować temperatury stopy, bo jest ona utrzymywana na stałym poziomie- bezpiecznym dla wszystkich tkanin i tym samym ryzyko przypalenia czegokolwiek przestaje istnieć!

 

Jeśli ten artykuł okazał się dla Was pomocny, będę wdzięczna za subskrypcję mojego kanału na YT!

Was to nic nie kosztuje, a mi bardzo pomaga w rozwoju mojego projektu! 

Co tydzień filmuję coś nowego! Zapraszam na KANAŁ PANI AGD NA YT


Obserwuj